Informace pro novináře

Tisková zpráva po 32. Podzimním knižním veletrhu

32. Podzimní knižní veletrh se konal 14. a 15. října v Havlíčkově Brodě v Kulturním domě Ostrov a část doprovodných programů také v Krajské knihovně Vysočiny. Vystavovalo 135 nakladatelů, přišlo asi 14 000 návštěvníků. To je asi o dvacet procent víc než při loňském veletrhu, který byl ještě hodně poznamenaný restrikcemi a obavami z covidu.

Bylo uděleno několik cen. Odborná porota tvořená knihovníky a pracovníky kulturních institucí Kraje Vysočina, jejímž předsedou byl Jaroslav Císař, vybrala vítěze ceny Kraje Vysočina, ceny města Havlíčkova Brodu a ceny Tiskáren Havlíčkův Brod, a.s.

Cenu Kraje Vysočina  získal titul Míla Doleželová, věnovaný malířce monumentálních pláten. Napsala ji Alena Mizerová a kolektiv, vydalo nakladatelství Masarykovy univerzity Munipress.

Porota velmi kladně ohodnotila též publikaci Ateliér Ex Jana Exnara a Vcházení do obrazů Josefa Jambora.

Cenu města Havlíčkova Brodu získala kniha Antona Sundina Kapradiny, vydaná nakladatelstvím Kazda. Do užšího výběru postoupily i knihy Jaromíra 99 Mimosezóna (vydal Host), Drobky v peřinách Petry Varaďové a Marie Maderové (vydala Jota) a kniha Jiřího Junga Příběh budovy R, vydaná Ostravskou univerzitou.

Cenu Tiskáren Havlíčkův Brod, a.s. získala kniha Markéty Vítkové a Michaely Míkovcové Maruška a motýli, vydaná Spolkem pro Sedlčansko a Královéhradecko. Další v pořadí byla kniha Petra Nikla Hroch (vydal Meander) a kniha Marie Kútové Třináct pohádek (nakladatelství Pampeliškov).

Cenu posluchačů Českého rozhlasu Vysočina a čtenářů Krajské knihovny Vysočiny získala kniha Stanislava Mikuleho a Milana Šustra Sanitiniho hvězda z nakladatelství Tváře. Velký počet hlasů získaly i publikace Martina Kmetě a Jiřího Hudce Čarovné Žďárské vrchy (nakladatelství CBS) a Herálečtí výtvarníci (vydala obec Herálec pod Žákovou horou). Další informace najdete na stránkách Krajské knihovny Vysočiny.

Tradiční cenu Littera Astronomica získala publicistka a autorka vědeckých rozhovorů Jana Žďárská z Fyzikálního ústavu AV ČR. Více na stránkách České astronomické společnosti.

Novou cenu Talent roku udělila agentura Mám talent americkému autorovi Michaelu Shaheenovi za román o Karlu IV. Pátá královna, který do češtiny přeložila Veronika Volhejnová. Více zde.

Součástí veletrhu byl i autorský prodej pro Ukrajinu, pořádaný Českým centrem mezinárodního PEN klubu a Krajskou knihovnou Vysočiny. Iniciátorkami projektu byly spisovatelky Lidmila Kábrtová a Alena Mornštajnová, knihy věnovalo a prodávalo 45 autorů a také nakladatelství Host, Albatros, Karolinum, Hejkal a další. Prodalo se 122 knih za celkem 24 400 Kč. Nakladatelka Lucie Řehoříková (Větrné mlýny) po dohodě s předsedou ukrajinského PEN klubu Andrijem Kurkovem předá peníze ukrajinským spisovatelům, kteří se kvůli válce octli v nouzi. Všem zúčastněným děkujeme.

33. Podzimní knižní veletrh se bude konat 6. a 7. října 2023. Vystavovatelům, kteří se přihlásí do konce října, garantujeme tržní místa za letošní ceny. Přihlášku najdete na stránkách veletrhu.

 

 

 

 

 

 

Podzimní knižní veletrh, český PEN klub a Krajská knihovna Vysočiny na pomoc Ukrajině

32. Podzimní knižní veletrh bude již koncem tohoto týdne, 14. a 15. října v Kulturním domě Ostrov a v Krajské knihovně Vysočiny v Havlíčkově Brodě. Jeho součástí v letošním roce bude i autorský prodej pro Ukrajinu, který společně organizuje veletrh, České centrum mezinárodního PEN klubu a Krajská knihovna Vysočiny z iniciativy Aleny Mornštajnové a Lidmily Kábrtové. Téměř padesát spisovatelů (mj. Aleš Palán, Petra Dvořáková, Zdeněk Jančařík, Michal Vrba, Markéta Lukášková, Bořek Slezáček, Alice Horáčková, Kateřina Tučková, Alena Müllerová, Martin Patřičný, Petr Bobek, Irena Obermannová, Eva Hauserová, Ivan Kraus, Irena Dousková, Arnošt Vašíček a další) věnovalo své knihy s autogramem a během veletrhu je budou sami prodávat ve stánku PEN klubu – číslo 103 v prvním patře – za jednotnou cenu 200 Kč. Výsledek pak Lucie Řehoříková z nakladatelství Větrné mlýny po dohodě s ukrajinským PEN klubem předá ukrajinským spisovatelů, kteří se kvůli válce octli v nouzi.

Na veletrhu bude vystavovat a prodávat 136 nakladatelů a doprovodný program obsahuje téměř 130 pořadů. V pátek 14. října je veletrh otevřen od 10 do 19 hodin, v sobotu 15. října od 9 do 17 hodin. Dvoudenní slosovatelná vstupenka, která kromě veletrh platí i do Muzea Vysočiny a Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě, stojí 60 Kč. Doprovodný program a všechny další informace najdete na stránkách veletrhu.

 

32. Podzimní knižní veletrh

se bude konat 14. a 15. října 2022 v Havlíčkově Brodě. Veletrh bude v Kulturním domě Ostrov, část doprovodných programů bude také v nové budově Krajské knihovny Vysočiny, která je hned vedle a je významnou spolupořadatelkou doprovodného programu.

32. Podzimní knižní veletrh zahájí předseda Senátu Parlamentu ČR Miloš Vystrčil v pátek 14. října v 10 hodin. V pátek bude veletrh otevřen od 10 do 19 hodin a v sobotu 15. října od 9 do 17 hodin. Slosovatelná vstupenka stojí 60 Kč a kromě neomezeného počtu vstupů na veletrh platí i do Muzea Vysočiny a Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě.

Na veletrh je přihlášeno 133 vystavovatelů. Další se stále hlásí, ale skoro všechna tržní místa jsou už obsazená. Na veletrhu nebudou chybět tradiční nakladatelství jako Host, Argo, Albatros, Grada, Moba, Munipress, Šulc-Švarc, Volvox Globator, Druhé město, Portál, Dauphin, Olympia, Pavel Mervart, Meander a další, ale objeví se i řada nových nakladatelů, kteří na veletrhu v Havlíčkově Brodě budou poprvé: například nakladatelství temné fantastiky Carcosa, Golden dog, vydávající české horory, Petr Hecht s knihou o Divadle Járy Cimrmana, Kazda, vydávající knihy o přírodě, nakladatelství romské literatury Kher, Pampeliškov s knihami příběhů, kontroverzní PelMel knihy, nakladatelství Pink Box, které přiváží filozofickou literaturu pro děti, nakladatelství z bratislavského obýváku Eruditio a několik dalších.

Doprovodný program je tentokrát o dost bohatší než obvykle. Bude probíhat nejen ve dvou saloncích v Kulturním domě Ostrov, ale také na Schodech a ve velkém sále Krajské knihovny Vysočiny, která je hned vedle. Návštěvníci se mohou těšit na neuvěřitelných 121 pořadů.

Na známá a oblíbená jména: Alena Mornštajnová se představí nejen jako autorka, ale také zaštítí a zahájí autorský prodej pro Ukrajinu a pokřtí knihu Markéty Hejkalové Dům pod náměstím. Kateřina Tučková představí monumentální román Bílá Voda. Petra Dvořáková uvede a pokřtí nový román Zahrada. Irena Obermannová představí horkou novinku, román Přítelkyně, Miloš Urban bude besedovat o Továrně na maso, Ivan Kraus o knihách plných humoru, Jiří Žáček pokřtí knihu Nejmilejší pohádky s ilustracemi Vlasty Baránkové, Michal Viewegh představí Děravé paměti, Irena Dousková povídky Konec dobrý, nominované na Magnesii Literu, dlouholetý zpravodaj České televize na Ukrajině Miroslav Karas představí knihu A odkud bych asi tak byl?

Ale zrovna tak se návštěvníci mohou těšit na dosud méně známé autory a jejich velmi zajímavé knihy: původní českou fantasy Trojice Lenky a Jana Marka Šíkových, Zdeňka Jančaříka a jeho knihu o významných ženách víry Žena ať v církvi promluví, skvělý dystopický román Opona a jeho autora Ondřeje Hübla. Zlatica Zudová-Lešková představí nový pohled na atentát na Heydricha, populární herec Bořek Slezáček uvede svou knižní prvotinu, povídky v žánru dramedy Kéž bys tu byla. Dr. Hans Heiss, majitel domu, v němž žil Karel Havlíček Borovský ve vyhnanství, promluví o Havlíčkově významu pro současný Brixen. Markéta Lukášková se na české dějiny podívá trochu jinak v knize Co vás v dějáku nenaučili a Alice Horáčková představí román Rozpůlený dům o osudech (své) česko-německé rodiny. Tradiční akcí je i setkání s laureáty Ceny Jiřího Ortena, pořádané Svazem českých knihkupců a nakladatelů – letos přijede básník Vojtěch Vacek. Díky účasti italského básníka Filadelfa Giuliana a rumunských básníků Dinu Flamanda a Mircei Dana Duty na veletrhu zazní i poezie v cizích jazycích. Zajímavých autorů přijede mnohem více, než tu bylo možné vyjmenovat. Celý doprovodný program najdete stránkách http://www.hejkal.cz/veletrh/doprovodny-program/.

Motto letošního veletrhu zní Hledání normálního světa. Mohou knihy bojovat proti válce? Mohou se aspoň snažit pomoct jejím obětem. Český PEN klub z iniciativy Aleny Mornštajnové a Lidmily Kábrtové a ve spolupráci s Krajskou knihovnou Vysočiny pořádá na veletrhu autorský prodej pro Ukrajinu. Autoři věnovali výtisky svých knih a sami je budou prodávat za jednotnou cenu 200 Kč u stánku PEN klubu – číslo 103 na balkoně. Kromě již dříve zmíněných autorek a autorů budou prodávat předsedkyně českého PEN klubu Markéta Mališová, Petr Voldán, Michal Vrba, Jiří Slíva, Petr Bobek, Ivana Dostálová, Martina Mouseová, Arnošt Vašíček, Ivana Pecháčková, Daniela Fischerová, Alena Müllerová, Zdena Bratršovská a František Hrdlička, Dora Čechova, Markéta Vítková, Michaela Míkovcová, Lucie Bechynková, Leona Šťávová a další. V sobotu 15. října v 10:30 pokřtí na tomto stánku senátorka Miroslava Němcová knihu Hany Pražákové Ukrajinské pohádky, kterou vydal Albatros. Výtěžek z autorského prodeje pošleme ukrajinskému PEN klubu a ten je rozdělí spisovatelům z okupovaných území a těm, kteří se kvůli válce octli v nouzi. Celý program autorského prodeje najdete také na stránkách veletrhu.

Ukrajině bude věnován i stánek nakladatelství Větrné mlýny – najdete na něm nejen překlady ukrajinské literatury, ale i knihy v ukrajinštině.

K veletrhu patří každý rok i ceny: Česká astronomická společnost udělí v pátek 14. října v 17 hodin již 21. cenu Littera Astronomica a poté bude následovat přednáška laureáta (nebo laureátky?). Hejtman Vysočiny Vítězslav Schrek, starosta Havlíčkova Brodu Jan Tecl, knihkupec Jan Kanzelsberger a ředitel Tiskáren Havlíčkův Brod Petr Kletečka předají v pátek 14. října ve 20 hodin ceny za nejkrásnější knihy veletrhu. O cenách rozhodla porota složená z knihovníků a dalších kulturních pracovníků Kraje Vysočina s předsedou Jaroslavem Císařem. Ceny – velké kolekce knih z knihkupectví Kanzelsberger a další knižní a jiné ceny – získají i vylosovaní návštěvníci veletrhu v sobotu 15. října v 16 hodin.

Podrobné informace o veletrhu najdete na stránkách http://www.hejkal.cz/veletrh/.

31. Podzimní knižní veletrh úspěšně proběhl 15. a 16. října v Kulturním domě Ostrov v Havlíčkově Brodě. Protiepidemická opatření (nutnost prokazovat bezinfekčnost a nosit respirátory) nebyla zrovna příjemná, ale jejich dodržování snad přispělo k bezpečnému průběhu veletrhu. Děkujeme všem návštěvníkům za pochopení. Počet vystavovatelů – 130 – byl o něco menší než v jiných letech a přišlo i o něco méně návštěvníků – odhadem cca 12 000, což je zhruba 75% z obvyklého počtu. Menší návštěvnost se kupodivu neprojevila příliš na tržbách – lidé přišli cíleně ke stánkům jednotlivých nakladatelů pro předem vybrané knihy, ubylo spíš těch, kteří se přicházejí jenom podívat. Naopak doprovodný program byl ještě bohatší než v minulých letech díky vstřícnosti Krajské knihovny Vysočiny, která pro veletržní program poskytla dva prostory ve své nové budově – vstupní schodiště a velký sál. Největší zájem byl o přednášku Martina Hilského, besedu s Alenou Mornštajnovou či Michaelem Kocábem nebo velkou autogramiádu knihy Země skrytých úsměvů, ale důležité je, že všechny doprovodné programy si našly své publikum a čtenáři díky nim mohli poznat i řadu nových spisovatelů a knih. Cenu Littera Astronomica získal Ing. Jan Vondrák, DrSc, dr.hc.. Více informací najdete na stránkách České astronomické společnosti. Byly uděleny i ceny za nejkrásnější knihy veletrhu. Cenu Kraje Vysočina za nejkrásnější knihu spjatou s Vysočinou získal Nezávislý podmelechovský spolek a Miloš Doležal za sborník To už se nikdy nebude opakovat. Cenu města Havlíčkova Brodu za nejkrásnější knihu veletrhu získalo nakladatelství Labyrint za grafický román Štefánik, jehož autory jsou Gabriela Kyselová, Michal Baláž a Václav Šlajch. Cenu Tiskáren Havlíčkův Brod, a.s. za nejkrásnější dětskou knihu získal Spolek pro Sedlčansko a Královéhradecko za knihu Markéty Vítkové a Kateřiny Čížkové Jak barevná je modrá: letem světem autismem. Cenu čtenářů Krajské knihovny Vysočiny a posluchačů Českého rozhlasu Vysočina získal spolek Za záchranu rodného domu Jana Zrzavého za knihu Lucie Doležalové a Karla Pacovského Lipnická bible: štít víry v neklidných časech pozdního středověku. Více informací lze najít na stránkách Krajské knihovny Vysočiny.