Informace pro novináře

 

Třetí tisková zpráva o 33. Podzimním knižním veletrhu/ 25. září

33. Podzimní knižní veletrh bude už příští týden – v pátek a v sobotu 6. a 7. října 2023 v Kulturním domě Ostrov a v Krajské knihovně Vysočiny v Havlíčkově Brodě.

Motto veletrhu zní: Po válce v šest hodin večer. Je to výraz solidarity s napadenou Ukrajinou a také pocta Jaroslavu Haškovi. Citát je známý, ale ne každý ví, která postava z Osudů dobrého vojáka Švejka tuto větu řekla – právě na to budou odpovídat návštěvníci veletrhu na slosovatelných vstupenkách.

Počet vystavovatelů je k dnešnímu dni (25. září) 142. Téměř jistě je to konečný počet – do  Kulturního domu Ostrov se vejde už jen jedno velké a jedno malé tržní místo.

Doprovodný program se stále rozšiřuje – během září do něj přibyly sobotní autogramiády u stánku Českého rozhlasu Vysočina proti vchodu. V pátek bude živě vysílat rozhovory mj. s Lucií Hlavinkovou, Lucií Tučkovou, šéfredaktorem Albatrosu a znalcem Harryho Pottera Petrem Eliášem, Lenkou Kapsovou, profesorem Petrem Čornejem a dalšími. V sobotu tu pak proběhnou autogramiády mj. Aleny Müllerové, Františka Kalendy, Michaely Vaščíkové. V literární kavárně Petrkov na balkoně se uskuteční beseda Miroslava Urbana o životě se včelami či křest knihy básní Josefa Mlejnka Nechráněný přejezd.

Celý doprovodný program veletrhu najdete na stránkách Doprovodný program – 33. Podzimní knižní veletrh (hejkal.cz).

33. Podzimní knižní veletrh zahájí předseda Senátu Parlamentu ČR Miloš Vystrčil 6. října v 10 hodin na Schodech Krajské knihovny Vysočiny, Žižkova 4344, Havlíčkův Brod. Na následující tiskové konferenci dále vystoupí ředitel Tiskáren Havlíčkův Brod, a.s. Petr Kletečka, ředitelka Krajské knihovny Vysočiny Jitka Hladíková, starosta Havlíčkova Brodu Zbyněk Stejskal, historik Dr. Hans Heiss, majitel domu, v němž žil Karel Havlíček Borovský v Brixenu, tajemník České astronomické společnosti Pavel Suchan (představí cenu Littera Astronomica) a ředitelka agentury a nakladatelství Mám talent Markéta Dočekalová (představí cenu Talent roku) a ředitelka veletrhu Markéta Hejkalová. Všichni novináři jsou srdečně zváni.

Dvoudenní slosovatelná vstupenka stojí 90 Kč, kromě neomezeného počtu vstupů na veletrh platí i do Muzea Vysočiny a Galerie výtvarného umění. Školy si mohly vstupenky pro žáky a studenty předem objednat po 10 Kč, takto se prodalo přes 1000 vstupenek. To je sice pro veletrh v jistém smyslu finanční ztráta, ale chceme v dětech probudit zájem o knihy a čtení a získat tak návštěvníky veletrhu v příštích letech. Lidé, kteří si uschovali proužek loňské vstupenky, si ho mohou vyměnit za letošní vstupenku, zaplatí za ni poloviční cenu, tedy 45 Kč. Losování vstupenek proběhne hodinu před koncem veletrhu, v sobotu 7. října v 16 hodin na jevišti Kulturního domu Ostrov.

33. Podzimní knižní veletrh začíná v pátek 6. října v 10 hodin a bude mít otevřeno do 19 hodin. Ve 20 hodin pak proběhne vyhlášení nejkrásnějších knih a předávání cen Kraje Vysočina, Města Havlíčkova Brodu, Knihkupectví Kanzelsberger, Tiskáren Havlíčkův Brod, a.s. a čtenářů Krajské knihovny Vysočiny a posluchačů Českého rozhlasu Vysočina. Ve 21 hodin bude v klubu Oko již tradiční koncert Rock for Book, tentokrát zahraje Pražský výběr. V sobotu 7. října bude veletrh otevřen od 9 do 17 hodin.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Druhá tisková zpráva z 25. 8. 2023

33. Podzimní knižní veletrh se bude konat 6. a 7. října v Havlíčkově Brodě, v Kulturním domě Ostrov a v Krajské knihovně Vysočiny a jeho motto je: „Po válce v šest hodin večer“. Motto je připomínkou války proti Ukrajině a především poctou Jaroslavu Haškovi, který zemřel před sto lety v nedaleké Lipnici nad Sázavou. Na slosovatelných vstupenkách budou návštěvníci odpovídat na otázku, která postava ze Švejka tu větu řekla.

V den uzávěrky 25. srpna je přihlášeno 137 vystavovatelů. Až na dvě výjimky (slovenské nakladatelství Eruditio a Vídeňské svobodné listy, krajanské noviny z Rakouska) jsou to nakladatelé z celé České republiky. Několik vystavovatelů patrně ještě přibude – zbývají tři velká a tři malá tržní místa.

Součástí doprovodného programu je 90 pořadů, na čtyřech scénách celkem vystoupí 120 spisovatelek a spisovatelů. Jejich výběr je opravdu pestrý, návštěvníci se mohou potkat s prozaičkami Alenou Mornštajnovou, Petrou Dvořákovou či Petrou Hůlovou, dokumentaristkou Kamilou Hladkou, esejistou Štěpánem Kučerou, básnířkou Alenou Müllerovou, historikem Petrem Čornejem, politologem Petrem Pithartem, publicistou Karlem Hvížďalou, předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (v roli čtenáře), autory detektivek Františkem Kalendou či Františkem Šmehlíkem, teologem Zdeňkem Jančaříkem, autory dětských knih Lucií Hlavinkovou a  Pavlem Čechem a mnoha, mnoha a doopravdy mnoha dalšími. Kromě českých autorek a autorů vystoupí i německá prozaička Sabine Dittrich, česko-italský básník Filadelfo Giuliano, česky píšící americký prozaik Michael Shaheen a historik Hans Heiss z Brixenu, majitel domu, v němž žil ve vyhnanství Karel Havlíček Borovský. Dík za bohatý doprovodný program patří výhradně nakladatelům a autorům, kteří se do něj přihlásili. Přehled všech programů a autorů najdete na stránkách: Doprovodný program – 33. Podzimní knižní veletrh (hejkal.cz).

Program se stále doplňuje, sledujte prosím naše stránky www.hejkal.cz/veletrh.

Všichni novináři jsou srdečně zváni na zahájení veletrhu a úvodní tiskovou konferenci v pátek 6. října v 10 hodin na Schodech Krajské knihovny Vysočiny. Veletrh zahájí předseda Senátu Miloš Vystrčil, který pak bude mít besedu s názvem Knihy, které mě ovlivnily.

Veškeré otázky ráda zodpoví ředitelka veletrhu PhDr. Markéta Hejkalová, e-mail marketa@hejkal.cz, telefon + 420 777 616 158.

 

První tisková zpráva z 11. 8. 2023

33. Podzimní knižní veletrh se bude konat v pátek a v sobotu 6. a 7. října v Havlíčkově Brodě, v Kulturním domě Ostrov a v Krajské knihovně Vysočiny (zahájení, úvodní tisková konference a mnoho dalších doprovodných programů). Motto veletrhu, Po válce v šest hodin večer, připomíná jak současnou agresi Ruska proti Ukrajině, tak první světovou válku, jejímž geniálním zobrazením se stal román Osudy dobrého vojáka Švejka. Jejich autor Jaroslav Hašek zemřel před sto lety v nedaleké Lipnici nad Sázavou.

V polovině srpna, kdy do uzávěrky zbývají ještě dva týdny, je přihlášeno více než 130 nakladatelů z celé České republiky a zbývá už jen několik málo volných tržních míst.

Havlíčkobrodský Podzimní knižní veletrh je nejstarší v Česku. Pořádá se nepřetržitě od roku 1991(s jedinou výjimkou covidového roku 2020, kdy místo veletrhu vyšla sbírka 33 povídek Země skrytých úsměvů) a už od začátku je to univerzální knižní veletrh tzv. pro celou rodinu. Velcí a zavedení nakladatelé se zde potkávají s těmi malými a začínajícími, ke koupi (většinou za výhodnější veletržní ceny) je tu beletrie i naučná literatura, dětské knihy, učebnice pro základní, střední i vysoké školy, v doprovodném programu vystupují jak slavní a oblíbení spisovatelé (a možná ještě víc spisovatelky), tak ti, na něž sláva teprve čeká a které není možné potkat jinde než právě na Podzimním knižním veletrhu. Letos je součástí veletrhu celostátní seminář knihoven k akvizici a přibylo programů pro odbornou veřejnost.

Konkrétně (a namátkově) uveďme několik jmen. K tradičním vystavovatelům patří mj. Albatros, Argo, Host, Jota, Karolinum, Meander, Moba, Munipress, Šulc-Švarc, Zoner Press, Grada či Portál. Nově se na veletrhu objeví např. nakladatelství Bourdon, Brk, Canc, Divadlo Komediograf, Jazykový koutek, Lví kámen, Losí hnízdo, Pampeliškov, Planeta 09, Ing. Jiří Šandera, Tofana, Togga , a další, které na jiných veletrzích nepotkáte. V doprovodném programu se představí mnoho českých autorek (Alena Mornštajnová, Lucie Hlavinková, Petra Dvořáková, Jana Poncarová, Petra Hůlová, Lidmila Kábrtová, Simona Bohatá, Alžběta Stančáková, Anna Sedlmajerová, Veronika Jonášová, Michaela Vaščíková, Dora Čechova aj.) i autorů beletrie i naučné literatury (Michal Viewegh, Miloš Doležal, Ivo Harák, Honza Vojtíšek, Pavel Čech, Sigi Bigstain, Arnošt Vašíček, Štěpán Kučera, František Šmehlík, Petr Sagittarius, Zdeněk Jančařík, František Kalenda, Petr Bobek, Ivan Kraus, Karel Hvížďala a další).

Na veletrhu budou uvedeny nové beletristické knihy – mj. Pláňata Petry Dvořákové (Host), Klošár aneb Co si mamlasové povídali Jiřího Kratochvila (Hejkal), Století na vlnách Markéty Hejkalové (Host), Dobrodružství Rychlé Veverky Pavla Čecha (Petrkov), sbírka Nostalgie po létě česko-italského básníka Filadelfa Giuliana (Tofana), Veteše Ivana Krause (Petrkov) aj.. Čtenáři naučné literatury se můžou těšit na Petra Čorneje a jeho knihu Spory o Jana Žižku (Spolek Za záchranu rodného domu Jana Zrzavého), přednášku Lucie Tučkové o setkání Bohuslava reynka se Suzanne Renaudovou, Lenku Kapsovou a knihu Padesátka/Čím žijí ženy v období přechodu (Host), Michala Konečného a knihu Apollo a Marsyas/Příběh umění na Moravě (VUTIUM a Host), Vojtěcha Keslera a Databázi dějin všedního dne (Historický ústav AV ČR) či Hanse Heisse, historika a majitele domu, v němž Karel Havlíček Borovský s rodinou pobýval ve vyhnanství v Brixenu. Další zahraniční autorkou bude německá spisovatelka Sabine Dittrich, představí svůj román Goldbachtal (Údolí zlatého potoka).

Budou se udílet ceny Města Havlíčkova Brodu, Kraje Vysočina a Tiskáren Havlíčkův Brod za nejkrásnější knihy veletrhu, Česká astronomická společnost udělí cenu Littera Astronomica, která má tradici už od roku 2002, agentura Mám talent udělí literární cenu Talent roku.

V předvečer veletrhu je pro vystavovatele, knihovníky a veřejnost připraveno Listování Lukáše Hejlíka knihou Daniela Glattauera Dobrý proti severáku, v jeho průběhu pak talk show Kecy a politika Bohumila Pečinky a Petrose Michopulose a koncert Rock for Book – Pražský výběr, který každoročně pořádají Tiskárny Havlíčkův Brod, a.s. – hlavní sponzor veletrhu.

Podrobný program a seznam vystavovatelů zveřejníme 25. srpna, v den uzávěrky přihlášek na našich stránkách www.hejkal.cz/veletrh.

Všichni novináři jsou srdečně zváni na zahájení veletrhu a úvodní tiskovou konferenci v pátek 6. října v 10 hodin na Schodech Krajské knihovny Vysočiny. Veletrh zahájí předseda Senátu Miloš Vystrčil, který pak bude mít besedu s názvem Knihy, které mě ovlivnily.

Veškeré otázky ráda zodpoví ředitelka veletrhu PhDr. Markéta Hejkalová, e-mail marketa@hejkal.cz, telefon + 420 777 616 158.