Doprovodný program

Vážení návštěvníci Podzimního knižního veletrhu!

Již teď začínáme připravovat doprovodný program příštího, 29. Podzimního knižního veletrhu, který se bude konat 11. a 12. října 2019 a jeho mottem budou Zločiny a tresty. Dobrá zpráva je, že první pořad  je již domluvený – oblíbená  shakespearovská přednáška profesora Martina Hilského se bude konat v sobotu 12. října 2019 v 10 hodin v sále Staré radnice. Téma už je známé, ale nějaký čas to bude ještě tajemství.

Všechny další pořady začínáme připravovat – a pokud nám v tom pomůžete, budeme moc rádi. Všechny, kdo nám do konce listopadu pošlou na adresu veletrh@hejkal.cz nápad, s kým by se chtěli v doprovodném programu setkat, odměníme knihou.

Pro inspiraci zde necháváme program letošního veletrhu.

 

Čtvrtek 4. října

19:00 Timur Vermes: Už je tady zas. Listování s Lukášem Hejlíkem v sále Staré radnice.

20:00 Číše vína. Vystavovatele a knihovníky zve starosta Havlíčkova Brodu Jan Tecl. (Vinárna ve Staré radnici)

 

Pátek 5. října

7:00 Veletrh je otevřen pro vystavovatele.

10:00 Veletrh je otevřen pro veřejnost.

10:05 Zahájení veletrhu a úvodní tisková konference v salonku 1. Veletrh zahájí Miroslava Němcová.

10:10 Pozorování slunce astronomickými dalekohledy. Pořádá Česká astronomická společnost, po celou dobu veletrhu před Kulturním domem Ostrov.

10:15 Pohrátky, Kukadýlko a Vincek, Vlk a Lucinka – setkání s autorkami a autogramiáda po celou dobu veletrhu u stánku nakladatelství Elmavia, č. 113.

10:30 Jana Hochmannová: Co dělat, aby nám bylo hezky… třeba číst poezii. Ostravská autorka v prostoru PEN.

10:45 Eva Tvrdá: Města v Českém Slezsku. Města jako nositelé zvláštností málo známé oblasti České republiky. Pořádá nakladatelství Littera Silesia v salonku 1.

11:00 Samostatnost 1918: společné polsko-česko(slovenské) století

Prezentace vydavatelského cyklu Samostatnost 1918, který reflektuje století Polska a Československa a jejich společné i rozdílné dějiny. Do letošního podzimu vyšlo v sérii jedenáct knih, na jejich vydání se podílí Polský institut v Praze, Instytut Książki a vybraní čeští nakladatelé.

Pořádá polský institut v salonku 2.

11:00 Zdeněk Geist. Představení knihy Život za První republiky a audioknihy Buďme gentlemany, načtené Martinem Stránským. Pořádá nakladatelství Jihlavské listy-Parola v prostoru PEN.

11:00 Michaela Vetešková: Jak maminka vyprávěla o 20. století. Dílnička u stánku Dvě veverky, č. 210.

11:30 Radek Malý, laureát i porotce ceny Jiřího Ortena. Pořádá Svaz českých knihkupců a nakladatelů v salonku 1.

11:30 Jana Vejsadová: Trénink paměti pro nevidomé a slabozraké. Knihovna a tiskárna K. E. Macana spolu s havlíčkobrodskou autorkou Janou Vejsadovou představí novou zvukovou knihu v prostoru PEN.

11:45 Jak se rodí kniha? Hravě! Interaktivní tvořivá dílna jak vzniká kniha krok za krokem a autorské čtení knihy s hudebním doprovodem. Pořádá nakladatelství Elmavia a autorky knihy Pohrátky v salonku 2.

12:00 Rakousko-uherský oběd s náměstkyní hejtmana Kraje Vysočina Janou Fischerovou pro zahraniční hosty veletrhu v hotelu Slunce.

12:00 Ladislav Svoboda, Aleš Veselý, Elisabeth Zeilinger: Jan Antonín Venuto a jeho dílo. Prezentaci unikátní knihy pořádá Galerie výtvarného umění Havlíčkův Brod v prostoru PEN.

12:15 Petr Fiala: Jak uvařit demokracii. Novou knihu pokřtí starosta Havlíčkova Brodu Jan Tecl. Pořádá B&P Publishing v salonku 1.

12:30 Jana Čeňková (FSV UK): Kulturní a literární časopisy v meziválečné době – prezentace knihy z nakladatelství Academia v salonku 2.

12:30 Vít Vlnas představuje knihu Tváří v tvář – Barokní portrét v zemích Koruny české. Pořádá Moravské zemské muzeum v prostoru PEN.

13:00 Křest a představení knihy Kdo je tady cizincem, kterou autor Petr Samojský doprovodí hrou na sitár. Pořádá Obec širšího společenství českých unitářů v salonku 1. Následuje autogramiáda u stánku č. 143.

13:00 František Hladík: Pověsti z Pohledu a okolí. Divadelní prezentaci knihy pořádá nakladatelství Petrkov v prostoru PEN. Vystoupí dětský dramatický kroužek Pokustón Pohled.

13:15 Václav Maria Havel: Mé vzpomínky. Představení memoárů V. M. Havla s důrazem na unikátní obrazový doprovod knihy. Pořádá Knihovna Václava Havla v salonku 2.

13:30 Petr Fiala: Jak uvařit demokracii. Autogramiáda na stánku nakladatelství B&P Publishing, č. 202.

13:45 Pavao Pavličić: Dixieland – prezentace chorvatského románu z nakladatelství Runa v salonku 1.

14:00 Michaela Závodná: Železnice – dopravní tepny nové republiky. Přednášku pořádá Ostravská univerzita v salonku 2.

14:00 Daniela Šafránková: Fína. Představení nové knihy pořádá nakladatelství Argo v prostoru PEN.

14:00 Hubbr, coworking Havlíčkův Brod, z.ú., Masarykova 2853 – veřejné hraní s Piatnikem, možnost vyzkoušet hry z Podzimního knižního veletrhu, až do 20:00

14:30 Jiří Padevět: Ostny a oprátky – autorské čtení z knihy, v níž se prolínají velké a malé dějiny. Pořádá nakladatelství Host v salonku 1.

14:30 Denis Peričić: Až na krev. Knihu pozoruhodných chorvatských povídek představuje nakladatelství Altenberg v prostoru PEN.

15:00 Komentovaná prohlídka unikátní výstavy Jan Antonín Venuto a jeho dílo v kontextu české veduty a krajinomalby přelomu 18. a 19. století. Výstavou provede její autor Aleš Veselý. (Galerie výtvarného umění, Havlíčkovo nám. 18, vstup zdarma při předložení kuponu ze vstupenkové knížečky).

15:00 Michal Kamp: Konec 2. světové války na Havlíčkobrodsku – autogramiáda dotisku knihy u stánku Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod, č. 123.

15:00 Jitka Neradová: Doskočiště protektorát. Pozoruhodnou audioknihu představuje nakladatelství Tebenas v prostoru PEN.

15:00 Václav Větvička: Jak voní můj domov. Křest knihy a autogramiáda u stánku nakladatelství Jan Vašut, č. 43.

15:00 Josef Mlejnek – autogramiáda u stánku nakladatelství Atlantis, č. 60.

15:15 Michal Sýkora: Pět mrtvých psů. Prezentaci nové české detektivky pořádá nakladatelství Host v salonku 1.

15:30 Viktor Horváth: Můj tank – prezentace knihy pozoruhodného maďarského autora. Pořádá nakladatelství Větrné mlýny a Maďarský institut v Praze v salonku 2.

15:30 Lásky a lijavce. Vzpomínky Antonína Přidala představuje editorka Olga Jeřábková. Pořádá B&P Publishing v prostoru PEN.

15. 45 Autogramiáda Jarmily Doležalové st., poslední žijící z vypálených Ležáků – Osud jménem Ležáky, II. vydání, u stánku nakladatelství Ronado, č.102

16:00 Michal Hvorecký: Troll. Autorské čtení z mrazivého slovenského románu pořádá nakladatelství Argo v salonku 1.

16:00 Danka Šárková v prostoru PEN.

16:00 Michal Kamp a Milan Šustr:Křest a autogramiáda knihy Havlíčkův Brod včera a dnes a představení knihy Jiří Rajlich a Karel Černý Pilotem krále Anglie (osudy operačních pilotů RAF z Havlíčkova Brodu) – u stánku nakladatelství Tváře, č. 145.

16:15 Alena Mornštajnová: Hana. Setkání s autorkou jedné z nejúspěšnějších českých knih pořádá nakladatelství Host v salonku 2.

16.20 Ella Fever: Jak bublifuk ničil životy. Křest knihy a autogramiáda u stánku nakladatelství Ronado, č. 102. Každý sedmnáctý kupující tuto knihu dostane bublifuk zdarma.

16:45 Sabine Dittrich: Potomci mlčení. Setkání a beseda s německou autorkou o cestě do minulosti vlastní rodiny a o vině, pomstě a odpuštění. Pořádá nakladatelství Mladá fronta v salonku 1.

17:00 Littera Astronomica – předání ceny a přednáška laureáta. Pořádá Česká astronomická společnost v salonku 2.

17:00 Alena Mornštajnová – autogramiáda na stánku nakladatelství Host, č. 32.

17:00 Boris Pralovszký: Nohama napřed. Představení humoristického románu z nakladatelství Šulc-Švarc v prostoru PEN.

17:30 Refrény času. Prezentace antologie současné české a slovenské poezie, která vychází k jubileu československé státnosti za účasti editorů – Lydie Romanská (Česko), Štefan Cifra (Slovensko) – předsedy Spolku slovenských spisovatelů Miroslava Bielika, vedoucího editora vydavatelství Spolku slovenských spisovatelů Jána Tazberíka a šéfredaktora časopisu Dotyky Borise Brendzy. Z české strany se dále zúčastní básníci zastoupení v antologii Vladimír Machek, Alois Marhoul a Petr Musílek. V prostoru PEN.

17:30 Sabine Dittrich: Potomci mlčení – autogramiáda na stánku Mladé fronty, č. 82.

18:00 První losování vstupenek v literární kavárně Petrkov. Můžete vyhrát večeři s Alenou Mornštajnovou, velké knižní ceny z Domu knihy Kanzelsberger, skvělé knihy z nakladatelství Metafora, Šulc-Švarc, Smart Press, Hejkal, audioknihy z nakladatelství Tebenas, vstupenku na koncert Rock for Book, poukazy do kavárny Hejkal, francouzská vína od firmy Pozdní sběr a další zajímavé ceny.

19:00 Uzavření veletržních prostor.

20:00 Večer nejkrásnějších knih a jejich tvůrců. Předávání ceny Kraje Vysočina, ceny města Havlíčkova Brodu, ceny Tiskáren Havlíčkův Brod, a.s. a ceny čtenářů Krajské knihovny Vysočiny a Českého rozhlasu Vysočina. Pod záštitou hejtmana Kraje Vysočina Jiřího Běhounka. V sále Staré radnice na Havlíčkově náměstí. Následuje raut pro vystavovatele a další zvané hosty.

21:00 Rock for book 2018. Michal Prokop a Framus Five. V baru zahraje Václav Koubek. Klub Oko, Smetanovo náměstí 30. Kontakt pro rezervaci vstupenek kletecka@thb.cz, tel. 602 567 728.

 

Sobota 6. října

8:30 Sál otevřen pro vystavovatele.

9:00 Začátek druhého dne veletrhu.

9:00 Vyhlášení vítězů soutěže O cenu Františka Drašnera. Pořádá Okrašlovací spolek Budoucnost v salonku 1.

9:15 Pověsti z Vysočiny – třetí díl. Představuje nakladatelství Novela bohemica v salonku 2.

9:30 Abhejali Bernardová: Sedmička oceánů. Abhejali jako 10. člověk a 4. žena na světě přeplavala sedm obtížných průlivů, mezi nimi např. kanál La Manche či Kanál kostí. Povídat bude o překonávání hranic a o meditaci, představí přitom nové vydání titulu Meditace. Pořádá nakladatelství Madal Bal v prostoru PEN.

9:45 Americká historička Mary Heimann hovoří o své knize Czechoslovakia, the state that failed (Československo, stát, který selhal) V salonku 1.

10:00 Martin Hilský: Shakespearovy ruské námluvy: Marná lásky snaha. Přednášku v sále Staré radnice pořádá nakladatelství Atlantis. Vstup s veletržní vstupenkou.

10:00 Publikace a průvodce Národního památkového ústavu. V salonku 2.

10:00 Beseda se Zdenou Mašínovou. Pořádá Kartuziánské nakladatelství v prostoru PEN.

10:00 Hubbr, coworking Havlíčkův Brod, z.ú., Masarykova 2853 – veřejné hraní s Piatnikem, možnost vyzkoušet hry z Podzimního knižního veletrhu, až do 18:00

10:30 Sofia Andruchovyč: Felix Austria – autorské čtení z pozoruhodného ukrajinského románu. Pořádá nakladatelství Větrné mlýny v salonku 1.

10:30 Jana Eislerová: Kdo to nezná, není Čech. Autogramiáda na stánku Autreo, č. 39.

10:45 Jan Opatřil: Kapřík Metlík. Představení dětské knihy v salonku 2.

11:00 Jana Richterová: Plody dozrály, přichází Hostina. Představení závěrečného dílu magicko-realistické pentalogie pořádá nakladatelství Kruh v prostoru PEN. Knihu pokřtí Františka Vrbenská.

11:00 Magda Váňová: Holčičky, Jiří Žáček: leporelo Máme doma velrybu a sbírka básní Café Robinson, Boris Pralovszký: Nohama napřed – velká autogramiáda na stánku nakladatelství Šulc-Švarc, č. 74.

11:00 Kai Donner: Na Sibiři mezi Samojedy. Křest pozoruhodné knihy u stánku nakladatelství Dauphin, č. 28.

11:00 Ivan Kraus – autogramiáda na stánku nakladatelství Academia, č. 76.

11:15 Jaroslav Velinský: Legenda české detektivky se vrací. Pořádá Mystery Press v salonku 1.

11:30 Radim Uzel. Setkání s oblíbeným autorem pořádá nakladatelství Epocha v salonku 2.

11:30 Vráťa Ebr: Encyklopedie pražských ulic – opravník názvů, Praha milostná a další chystané knihy o Praze. Ve spolupráci s nakladatelstvím Olympia v prostoru PEN.

12:00 Petra Dvořáková: Dědina. Novou knihu představuje nakladatelství Host v salonku 1.

12:15 Křest audioknihy Josefa Haslingera Jáchymov. Knihu pokřtí Jan Suchý, Otakar Janecký a další hokejové legendy. Pořádá nakladatelství Tebenas na stánku Tiskáren Havlíčkův Brod, č. 84.

12:15 Světlana Glaserová: Trosečník sibiřský – autobiografický příběh o dramatickém útěku před Stalinem. Autorské čtení z knihy, vydané nakladatelstvím Albatros Plus, v salonku 2.

12:30 Martin Fejtek: Příčiny stresu , jak se s ním vypořádat. Stres jako příčina dalších potíží a nemocí.  Podle materiálů L. Ron Hubbarda. Pořádá Dianetické centrum v prostoru PEN.

12:45 Mariusz Surosz: Ach, ty Češky – české setkání s polským spisovatelem a novinářem pořádá Mladá fronta v salonku 1. Osm žen, osm příběhů, typických pro československé dějiny 20. století.

13:00 Josef Haslinger: Jáchymov. Beseda s rakouským autorem a bývalým předsedou německého PEN klubu nejen o jeho knize Jáchymov. Prezentaci audioknihy pořádá nakladatelství Tebenas v salonku 2.

13:00 Michal Viewegh: Muž a žena. Tradiční setkání s oblíbeným autorem v prostoru PEN.

13:00 Pavel Čech. Autogramiáda brněnského výtvarníka, spisovatele a ilustrátora na stánku nakladatelství Petrkov, č. 161.

13:00 Zdeněk Svěrák: Strážce nádrže. Autogramiáda na stánku nakladatelství Grada, č. 92 na jevišti.

13:30 Český hlas z Rumunska: Básník a překladatel Mircea Dan Duta v salonku 1.

13:30 Mariusz Surosz: Ach, ty Češky. Autogramiáda na stánku Mladé fronty, č. 82.

13:30 Arto Paasilinna: Chraň nás Pánbůh před Finem a Tři chlupatá zvířata. Křest nových knih Arta Paasilinny u stánku Nakladatelství Hejkal, č. 203.

13:45 Anton Hykisch: Milujte královnu a Věřte císaři. Setkání s legendárním slovenským autorem pořádá nakladatelství Host v salonku 2.

14:00 Spisovatelka Milena Fucimanová představuje Divadlo Agadir a čte z básnické sbírky Rút v prostoru PEN.

14:00 Workshop a prezentace knihy Šijeme a tvoříme z látkových panelů. Pořádá nakladatelství Šuplík v literární kavárně Petrkov.

14:00 Max Kašparů. Autogramiáda u stánku nakladatelství Cesta, č. 146.

14:00 Magda Váňová: Holčičky, Jiří Žáček: leporelo Máme doma velrybu a sbírka básní Café Robinson, Boris Pralovszký: Nohama napřed – velká autogramiáda na stánku nakladatelství Šulc-Švarc, č. 74.

14:00 Martin Hilský – autogramiáda na stánku nakladatelství Atlantis, č. 60.

14:00 Markéta Hejkalová: Měj mě rád/a – autogramiáda u stánku nakladatelství Hejkal, č. 203.

14:15 Děti a tvůrčí psaní. Besedu o tom, jak poznat v dítěti talent k psaní a podpořit ho a jak psaní rozvíjí v dětech další zajímavé schopnosti a dovednosti pořádá: nakladatelství MÁM TALENT v salonku 1.

14:30 Viktorie Hanišová: Houbařka. Setkání s knihou a autorkou pořádá nakladatelství Host v salonku 2.

14:30 Denis Peričić: Až na krev a Josef Kodet: Podivuhodné dva roky ve 2924 verších. Společná dvojautogramiáda na stánku nakladatelství Altenberg, č. 153

14:30 Jana Richterová: Hostina – autogramiáda na stánku nakladatelství Kruh, č. 105.

15:00 Pavel KořínekLucie Kořínková: Punťa. Zapomenutý hrdina českého komiksu (1934-1942) – prezentaci knihy pořádá nakladatelství Akropolis v salonku 1.

15:00 Tomáš Řepka: Fotbalový diář Tomáše Řepky 2019. Autogramiáda na stánku nakladatelského domu Grada, č. 92 na jevišti.

15:15 Pavel Lebduška: Dobrodružství slimáka Ludvíka. Prezentaci detektivně-špionážního thrilleru a zároveň pohádkového příběhu pro malé i velké pořádá nakladatelství Šuplík v salonku 2.

16:00 Druhé závěrečné losování vstupenek a předávání cen na jevišti. Můžete vyhrát velké knižní ceny z Domu knihy Kanzelsberger, skvělé knihy z nakladatelství Metafora, Šulc-Švarc, Smart Press, Hejkal, audioknihy z nakladatelství Tebenas, poukazy do kavárny Hejkal, zájezd od cestovní kanceláře M TOUR, francouzská vína od firmy Pozdní sběr a další zajímavé ceny.

17:00 28. Podzimní knižní veletrh končí – na shledanou na 29. Podzimním knižním veletrhu 11. a 12. října 2019 v Havlíčkově Brodě.