Informace pro návštěvníky

32. Podzimní knižní veletrh se bude konat 14. a 15. října 2022 v Havlíčkově Brodě. Veletrh bude v Kulturním domě Ostrov, část doprovodných programů bude také v nové budově Krajské knihovny Vysočiny, která je hned vedle a je významnou spolupořadatelkou doprovodného programu.

Základní informace 

Místo konání: Kulturní dům Ostrov, Na Ostrově 28, Havlíčkův Brod, Krajská knihovna Vysočiny, Žižkova 4344, Havlíčkův Brod (část doprovodných programů)

Otvírací doba: V pátek 14. října od 10 do 19 hodin (pro vystavovatele je sál otevřen od 7 hodin), v sobotu 15. října od 9 do 17 hodin (pro vystavovatele je sál otevřen od 8.30).

Vstupné Dvoudenní slosovatelná vstupenka stojí 60 Kč. Pokud předložíte vstupenku z loňského veletrhu, můžete si tu letošní koupit za poloviční cenu, tedy za 30 Kč. Vstupenka platí na 32. Podzimní knižní veletrh (neomezeně po celou dobu veletrhu), do Galerie výtvarného umění a Muzea Vysočiny – Havlíčkova domu (po jednom vstupu během veletrhu) a na všechny doprovodné programy v Kulturním domě Ostrov a v Krajské knihovně Vysočiny. Neplatí na koncerty Praying Mantis a Kuře v hodinkách – Flamengo reunion session v Klubu OKO.

32. Podzimní knižní veletrh zahájí předseda Senátu Parlamentu ČR Miloš Vystrčil v pátek 14. října v 10 hodin. V pátek bude veletrh otevřen od 10 do 19 hodin a v sobotu 15. října od 9 do 17 hodin.

Ke dni uzávěrky je přihlášeno 127 vystavovatelů. Další se stále hlásí, ale skoro všechna tržní místa jsou už obsazená.

Na veletrhu nebudou chybět tradiční nakladatelství jako Host, Argo, Albatros, Grada, Moba, Munipress, Šulc-Švarc, Volvox Globator, Druhé město, Portál, Dauphin, Olympia, Pavel Mervart, Meander a další, ale objeví se i řada nových nakladatelů, kteří na veletrhu v Havlíčkově Brodě budou poprvé: například nakladatelství temné fantastiky Carcosa, Golden dog, vydávající české horory, Petr Hecht s knihou o Divadle Járy Cimrmana, Kazda, vydávající knihy o přírodě, nakladatelství romské literatury Kher, Pampeliškov s knihami příběhů, kontroverzní PelMel knihy, nakladatelství Pink Box, které přiváží filozofickou literaturu pro děti, a několik dalších.

Doprovodný program je tentokrát o dost bohatší než obvykle. Bude probíhat nejen ve dvou saloncích v Kulturním domě Ostrov, ale také na Schodech a ve velkém sále Krajské knihovny Vysočiny, která je hned vedle. Návštěvníci se mohou těšit na neuvěřitelných 121 pořadů. Na známá a oblíbená jména: Alena Mornštajnová se představí nejen jako autorka, ale také zaštítí a zahájí autorský prodej pro Ukrajinu a pokřtí knihu Markéty Hejkalové Dům pod náměstím. Kateřina Tučková představí monumentální román Bílá Voda. Petra Dvořáková uvede a pokřtí nový román Zahrada. Irena Obermannová představí horkou novinku, román Přítelkyně, Miloš Urban bude besedovat o Továrně na maso, Ivan Kraus o knihách plných humoru, Jiří Žáček pokřtí knihu Nejmilejší pohádky s ilustracemi Vlasty Baránkové, Michal Viewegh představí Děravé paměti, Irena Dousková povídky Konec dobrý, nominované na Magnesii Literu, dlouholetý zpravodaj České televize na Ukrajině Miroslav Karas představí knihu A odkud bych asi tak byl?

Ale zrovna tak se návštěvníci mohou těšit na dosud méně známé autory a jejich velmi zajímavé knihy: původní českou fantasy Trojice Lenky a Jana Marka Šíkových, Zdeňka Jančaříka a jeho knihu o významných ženách víry Žena ať v církvi promluví, skvělý dystopický román Opona a jeho autora Ondřeje Hübla. Zlatica Zudová-Lešková představí nový pohled na atentát na Heydricha, populární herec Bořek Slezáček uvede svou knižní prvotinu, povídky v žánru dramedy Kéž bys tu byla. Dr. Hans Heiss, majitel domu, v němž žil Karel Havlíček Borovský ve vyhnanství, promluví o Havlíčkově významu pro současný Brixen. Markéta Lukášková se na české dějiny podívá trochu jinak v knize Co vás v dějáku nenaučili a Alice Horáčková představí román Rozpůlený dům o osudech (své) česko-německé rodiny. Tradiční akcí je i setkání s laureáty Ceny Jiřího Ortena, pořádané Svazem českých knihkupců a nakladatelů – letos přijede básník Vojtěch Vacek. Díky účasti italského básníka Filadelfa Giuliana a rumunských básníků Dinu Flamanda a Mircei Dana Duty na veletrhu zazní i poezie v cizích jazycích. Zajímavých autorů přijede mnohem více, než tu bylo možné vyjmenovat. Celý doprovodný program najdete zde.

Motto letošního veletrhu zní Hledání normálního světa. Mohou knihy bojovat proti válce? Mohou se aspoň snažit pomoct jejím obětem. Český PEN klub z iniciativy Aleny Mornštajnové a Lidmily Kábrtové a ve spolupráci s Krajskou knihovnou Vysočiny pořádá na veletrhu autorský prodej pro Ukrajinu. Autoři věnovali výtisky svých knih a sami je budou prodávat za jednotnou cenu 200 Kč u stánku PEN klubu – číslo 103 na balkoně. Kromě již dříve zmíněných autorek a autorů budou prodávat předsedkyně českého PEN klubu Markéta Mališová, Petr Voldán, Michal Vrba, Jiří Slíva, Petr Bobek, Ivana Dostálová, Martina Mouseová, Arnošt Vašíček, Ivana Pecháčková, Daniela Fischerová, Alena Müllerová, Zdena Bratršovská a František Hrdlička, Dora Čechova, Markéta Vítková, Michaela Míkovcová, Lucie Bechynková, Leona Šťávová a další. V sobotu 15. října v 10:30 pokřtí na tomto stánku senátorka Miroslava Němcová knihu Hany Pražákové Ukrajinské pohádky, kterou vydal Albatros. Výtěžek z autorského prodeje pošleme ukrajinskému PEN klubu a ten je rozdělí spisovatelům z okupovaných území a těm, kteří se kvůli válce octli v nouzi. Celý program autorského prodeje najdete také na stránkách veletrhu. Ukrajině bude věnován i stánek nakladatelství Větrné mlýny – najdete na něm nejen překlady ukrajinské literatury, ale i knihy v ukrajinštině.

K veletrhu patří každý rok i ceny: Česká astronomická společnost udělí v pátek 14. října v 17 hodin již 21. cenu Littera Astronomica a poté bude následovat přednáška laureáta (nebo laureátky?). Hejtman Vysočiny Vítězslav Schrek, starosta Havlíčkova Brodu Jan Tecl, knihkupec Jan Kanzelsberger a ředitel Tiskáren Havlíčkův Brod Petr Kletečka předají v pátek 14. října ve 20 hodin ceny za nejkrásnější knihy veletrhu. O cenách rozhodla porota složená z knihovníků a dalších kulturních pracovníků Kraje Vysočina s předsedou Jaroslavem Císařem. Ceny – velké kolekce knih z knihkupectví Kanzelsberger a další knižní a jiné ceny – získají i vylosovaní návštěvníci veletrhu v sobotu 15. října v 16 hodin. Podrobné informace o veletrhu najdete na stránkách http://www.hejkal.cz/veletrh/