Informace pro návštěvníky

Jubilejní 30. Podzimní knižní veletrh se bude konat v Kulturním domě Ostrov v Havlíčkově Brodě v pátek 23. a v sobotu 24. října 2020. Nekonal by se pouze v případě, pokud by se epideiologická situace do té doby dramaticky zhoršila, což není pravděpodobné. Vystavovatelé i návštěvníci budou muset počítat s rouškami, s dezinfekcí, možná i s většími rozestupy než obvykle, ale na taková omezení jsme již bohužel zvyklí.

Mottem veletrhu je Země skrytých úsměvů. Původní motto mělo znít Země úsměvů – šťastných a veselých i hořce ironických – ale jakápak Země úsměvů, když za rouškami nejsou vidět? Země skrytých úsměvů se jmenuje i kniha, která k jubilejnímu třicátému veletrhu vychází a přináší 30 + 3 povídky autorů, spjatých s veletrhem. Kniha bude na veletrhu slavnostně uvedena a většina autorů tam z ní bude číst: mj. Petra Dvořáková, Petr Bobek, Viktorie Hanišová, Miloš Urban, Martin Reiner, Michal Viewegh, Josef Mlejnek, Ivan Kraus, Miloš Doležal, Irena Obermannová, Jiří Padevět, Lidmila Kábrtová, Eva Tvrdá, Arnošt Vašíček, Jiří Grygar, Aleš Palán, Michal Šanda, Dora Čechova, Michal Vrba, Ivana Pecháčková a další. Kniha přinese i texty tří již nežijících autorů – Jiřího Stránského, Ludvíka Vaculíka a Fina Arta Paasilinny. Vystavovatelé dostanou knihu zdarma jako dárek, návštěvníci si ji budou moct koupit za velmi příznivou veletržní cenu.

Doprovodný program veletrhu bude jako vždy pestrý. Nebude chybět nejoblíbenější veletržní akce, tradiční přednáška Martina Hilského, tentokrát nazvaná Shylockův stín/Kupec benátský (v sobotu v 10 hodin v sále Staré radnice, vstup s veletržní vstupenkou), přijedou zahraniční zpravodajové rozhlasu a televize Jakub Szántó, Martin Řezníček a Petr Voldán a píšící politici Petr Pavel a Petr Kolář, první díl knižní série Vídeňské zločiny uvede rakouský bestsellerový autor Andreas Pittler, z Vídně přijede i česko-rakouský autor Stanislav Struhar, nové knihy představí Pavel Brycz, Jiří Šimáček, Jiří Lastomírský, Petr a Petra Třešňákovi a mnoho dalších – doprovodný program se stále doplňuje.

Jiří Grygar předá cenu Littera Astronomica, bude se konat i tradiční vernisáž v Galerii výtvarného umění (Tři generace rodiny Škrabánků), budou předány ceny za nejkrásnější knihy veletrhu, budou se losovat návštěvnické vstupenky a na koncertu Rock for Book zahraje M.T.O.Universal – Tomáš Hanák, František Skála, Aleš Najbrt a další hvězdy ze Sklepa. Vstopenky na koncert Rock for Book budou v předprodeji v Obchůdku Tulipán v Havlíčkově Brodě, více informací a rezervace na adrese kletecka@thb.cz a telefonu 602 567 728,

Veletrh bude mít otevřeno v pátek 23. října od 10 do 19 hodin a v sobotu 24. října od 9 do 17 hodin, dvoudenní slosovatelné vstupenky za 60 Kč bude možné koupit na místě – v Kulturním domě Ostrov, Na Ostrově 28, Havlíčkův Brod.

Informace pro školy

Dovolujeme si všechny učitele, žáky a studenty pozvat na 30. Podzimní knižní veletrh, který se bude konat v pátek a v sobotu 23. a 24. října v Kulturním domě Ostrov v Havlíčkově Brodě.
Na veletrhu se představí kolem 130 nakladatelství z celé České republiky, nebudou mezi nimi chybět nakladatelé učebnic, slovníků a univerzitní nakladatelství – mj. Lingea, Grada, Portál, Karolinum, Munipress, Vutium a univerzitní nakladatelství z Olomouce, Ostravy a Pardubic. I v letošním roce je součástí veletrhu bohatý doprovodný program, který se stále doplňuje – najdete ho tady.
Stejně jako každý rok školám nabízíme dvoudenní slosovatelné vstupenky, které stojí 60 Kč, za pouhých 10 Kč. Za tuto cenu si je můžete objednat do 10. října e-mailem na adrese dvorakova@hejkal.cz, případně telefonicky na čísle 569 424 115. V letošním divném koronovém roce Vám ovšem vstupenky nebudeme fakturovat, ale budete je mít připravené přímo na veletrhu, kde za ně zaplatíte v hotovosti. Stejně jako loni platí, že ke každým dvaceti objednaným vstupenkám získáte dvě vstupenky zdarma.
Letošní veletrh je třicátý, tedy jubilejní a vychází k němu unikátní kniha Země skrytých úsměvů. Kniha obsahuje 30 + 3 povídky spisovatelů, kteří na veletrhu v různých letech četli – mj. Aleny Mornštajnové, Jiřího Grygara, Jiřího Kratochvila, Kateřiny Tučkové, Biancy Bellové, Michala Viewegha, Miloše Doležala, Jiřího Padevěta, Jiřího Stránského, Ludvíka Vaculíka a mnoha dalších. Kniha tak snadnou a přitažlivou formou nabízí učitelům i žákům přehled o současné české literatuře. Řada autorů ji bude na veletrhu číst a podepisovat. Více se o ní dozvíte v přiložené obálce a anotaci. Země skrytých úsměvů stojí 349 Kč, na veletrhu se bude prodávat za veletržní cenu 269 Kč, ale školám ji nabízíme za pouhých 200 Kč. Kniha vyjde v každém případě, i kdyby se třeba veletrh na poslední chvíli nemohl konat nebo kdyby se některé školy nemohly zúčastnit kvůli karanténě. Objednané knihy proto můžete zaplatit buď předem na fakturu, v hotovosti při vyzvednutí, případně bychom Vám je mohli poslat poštou na dobírku. Knihu si můžete za zlevněnou cenu 200 Kč objednat stejně jako vstupenky do 10. října.