Programy podle místností

Doprovodný program 32. Podzimního knižního veletrhu v salonku 1 v prvním patře KD Ostrov

Pátek 14. října

10:45 Na vlnách s Petrem Voldánem. Besedu s oblíbeným autorem a rozhlasovým reportérem pořádá nakladatelství Jota.

11:30 Jan Zrzavý. Pořádá Jitka Měřínská/Společnost Jana Zrzavého.

12:15 Veronika Valíková: Češtinářky. Představení románu z prostředí elitního gymnázia, autorské čtení, beseda o literatuře ve školách. Albatros-Motto v salonku 1.

13:00 Pavel Hénik: Krátká autorská čtení. Pořádá nakladatelství PelMel knihy.

13:45 Markéta Vítková, Michaela Míkovcová: Maruška a motýli. Představení knihy pro děti, hraní, tvoření. Pořádá Spolek pro Sedlčansko a Královéhradecko.

14:00 Tradiční setkání s Ivanem Krausem na Schodech Krajské knihovny Vysočiny.

14:30 80. výročí operace Anthropoid a největší popravy českých vlastenců v KT Mauthausen. Beseda s Ing. Vlastislavem Janíkem, ředitelem Oblastního muzea Praha-východ, významným odborníkem na období heydrichiády, autorem knihy Mauthausen – konečná stanice (a jiných). Pořádá Centrum české historie.

15:15 Karel Pecka: Pasáž. O nově vydané knize hovoří ilustrátor Jiří Slíva a vydavatel Daniel Pagáč. Pořádá nakladatelství Nemohujinak.cz. Moderuje absolventka Letní žurnalistické školy Gabriela Tomečková.

16:00 Literární TALENT ROKU 2022. Nové literární ocenění, s nímž přichází literární agentura MÁM TALENT ve spolupráci s MÁM TALENT nakladatelstvím. Cílem je upozornit na výrazný literární talent a napomoci vydání rukopisu, za který autor ocenění získal. Pořádá nakladatelství a agentura Mám talent v salonku 1.

16:45 Arnošt Vašíček: Operace sfinga. Populární autor představuje svou novou napínavou knihu o zločinech s puncem nadpřirozena, které neměly být nikdy zveřejněny. Pořádá nakladatelství Mystery Film v salonku 1.

17:30 Miloš Doležal: 1945: Léto běsů. Besedu s oblíbeným autorem pořádá nakladatelství Host.

Sobota 15. října

9:00 Zdena Bratršovská a František Hrdlička: Šprýmy s/z rýmy 2 a Markéta za školou. Autorská dvojice představuje soubor limericků a poutavé příběhy desetileté dívky z 50. a 60. let.

9:45 Lidmila Kábrtová: Čekání na spoušť. Autorské čtení pořádá nakladatelství Host.

10:30 Mgr. Jiří Just, Th.D: In monte Oliveti. Litomyšl a knižní kultura Jednoty bratrské v 16. století. Představení mimořádné knihy o bratrské tiskařské dílně Petra Olivetského z Olivetu působící v Litomyšli již na počátku 16. století. Pořádá Historický ústav.

11:15 Filozofický workshop. Pořádá nakladatelství Pinkbox.

12:00 Jiří Pokorný: Od Atlantiku k Pacifiku. Představení nového cestopisu pořádá Jirkovo nakladatelství. Moderuje absolventka Letní žurnalistické školy Gabriela Tomečková.

12:45 Dora Čechova: Ženy, které potřebují muže. Autorské čtení.

13:30 Karel Hvížďala: Chvění je naděje. Deníkové záznamy necelého roku známého novináře a esejisty zachycují jeho niterné úvahy a vzpomínky na pozadí domácích i světových událostí, eskalujících směrem k fatálnímu napadení Ukrajiny Ruskem. Pořádá Karolinum a Novela bohemica.

14:15 Podzimní knižní novinky z literární agentury MÁM TALENT. Představení knižních novinek, beseda s autory + čtení z připravovaných knih.

15:00 Martin Patřičný: Kus dřeva ze stromu. Pořad o dřevě znáte z televize. Nyní naživo!!!

15:45 Ivo Skopal: Vykořenění. Autorské čtení a beseda. Salonek 1.

Doprovodný program 32. Podzimního knižního veletrhu v salonku 2 v prvním patře KD Ostrov

Pátek 14. října

11:45 Danuše Nerudová: Máte na víc #jensedomluvit. Beseda o knize v salonku 2.

12:30 Petr Šámal: Ženy za mřížemi. Besedu o připravované mimořádné knize pořádá nakladatelství Epocha.

13:15 Suzanne Renaud, Bohuslav Reynek: První sníh. Představení knihy vydané Památníkem národního písemnictví a prezentace souboru pohledů současného Petrkova od fotografa Roberta Tichého spolu s představením dění v Česko-francouzském kulturním centru Petrkov.

14:00 Kateřina Tučková: Bílá Voda. Autorské čtení z nového románu pořádá nakladatelství Host.

14:45 Irena Obermannová: Přítelkyně. Autorské čtení z horké novinky.

15:30 Filadelfo Giuliano. Eratin pohled mezi Itálií a Českem. Italsko-český básník.

16:15 Martina Mouseová: Divoké rokle a další příběhy. Autorské čtení z knihy tří tajemných novel odehrávajících se v podhůří Železných hor. Tři vylosovaní posluchači knihu získají.

17:00 Jubilejní dvacáté udílení ceny Littera Astronomica a přednáška laureáta. Pořádá Česká astronomická společnost.

Sobota 15. října

9:15 Cena Františka Drašnera. Pořádá Okrašlovací spolek Budoucnost v salonku 2.

10:00 Bořek Slezáček: Kéž bys tu byla. Známý herec ve své povídkové prvotině servíruje stylový koktejl v žánru komediálního dramatu alias dramedy. Pořádá nakladatelství Albatros. Moderuje absolvent Letní žurnalistické školy David Vařílek.

10:45 Lenka Šíková a Jan Marek Šík: Trojice. Uvedení druhého dílu fantasy trilogie mladé české autorské dvojice. Pořádá nakladatelství Host.

11:30 Ondřej Hübl: Opona. Besedu s autorem skvělého thrilleru o propadu do komunismu pořádá Druhé město.

12:15 Zdeněk Jančařík: Žena ať v církvi promluví. Besedu s autorem pořádá nakladatelství Portál.

13:00 Doc. PhDr. Zlatica Zudová-Lešková, CSc: Za Reinharda Heydricha. Po Reinhardu Heydrichovi. Atentát na zastupujícího říšského protektora Heydricha dodnes patří mezi zásadní okamžiky našich dějin. Přijďte si poslechnout vyprávění o knize, jež na tento mezník našeho odboje přináší nový pohled. Pořádá Historický ústav. Moderuje absolvent Letní žurnalistické školy David Vařílek.

13:45 Dinu Flamand + Mircea Dan Duta. Dva rumunští básníci česky.

14:30 Petr Hecht: Cimrmani. Prezentace knihy k 55 letům Divadla Járy Cimrmana, unikátní fotografie z posledních 25 let. Pořádá nakladatelství Hecht. Moderuje absolventka Letní žurnalistické školy Jolana Tesárková.

15:15 Mika Waltari: Válka o pravdu. Setkání a beseda s překladateli malé knihy s velkým tématem Terezií Duroňovou a Martinem Mokrým a autorkou předmluvy Markétou Hejkalovou. Uvádí ředitelka nakladatelství MUNIPRESS PhDr. Alena Mizerová. Pořádá Masarykova univerzita.

16:00 Ondrej Sokol: Jak jsem vozil Nory. Pozoruhodné nakladatelství z obýváku v Petržalce Eruditio.

Program 32. Podzimního knižního veletrhu na Schodech Krajské knihovny Vysočiny

Čtvrtek 13. října

19:00 Předveletržní číše vína se starostou a senátorem Janem Teclem.

Pátek 14. října

10:00 Zahájení 32. Podzimního knižního veletrhu a úvodní tisková konference. Předseda Senátu Miloš Vystrčil, spisovatelka Alena Mornštajnová, starosta Havlíčkova Brodu a senátor Jan Tecl, ředitelka Krajské knihovny Vysočiny Jitka Hladíková, ředitel Tiskáren Havlíčkův Brod, a.s Petr Kletečka, nakladatelka Lucie Řehoříková (Větrné mlýny)místopředseda České astronomické společnosti Pavel Suchan a ředitelka veletrhu Markéta Hejkalová. Schody Krajské knihovny Vysočiny.

11:00 Markéta Hejkalová: Dům pod náměstím. Novou knihu a audioknihu (kterou čte Miroslav Táborský a Veronika Lazorčáková) pokřtí Alena Mornštajnová a Miloš Vystrčil. Pořádá nakladatelství Host a OneHotBook na Schodech Krajské knihovny Vysočiny.

12:00 Vojtěch Vacek a další laureáti Ceny Jiřího Ortena. Pořádá Svaz českých knihkupců a nakladatelů.

13:00 Sari gelin. Antologii ázerbájdžánských povídek představují editorky Ivana Bozděchová a Klára Choulíková. Pořádá nakladatelství Karolinum.

14:00 Tradiční setkání s Ivanem Krausem.

17:00 Markéta Lukášková: Co vás v dějáku nenaučili. České dějiny, jak je neznáte. Propaganda, atentáty, útěky ze země. Oblíbená autorka během besedy o své novince ukáže českou historii z nečekaných úhlů. Pořádá nakladatelství Albatros. Moderuje absolventka Letní žurnalistické školy Marie Sabolová.

20:00 Večer nejkrásnějších knih a jejich tvůrkyň a tvůrců. Předávání ceny Města Havlíčkova Brodu a knihkupectví Kanzelsberger a.s. (starosta Jan Tecl a knihkupec Jan Kanzelsberger), Kraje Vysočina (hejtman Vítězslav Schrek) a Tiskáren Havlíčkův Brod a.s. (ředitel Petr Kletečka) za nejkrásnější knihy veletrhu. Raut. Pro autory, nakladatele a další zvané hosty.

Sobota 15. října

10:00 Dr. Hans Heiss: Karel Havlíček Borovský a jeho význam pro současný Brixen. Uvádí a z němčiny do češtiny tlumočí Jana Fischerová. Pořádá Podzimní knižní veletrh s podporou města Havlíčkova Brodu.

11:00 Tradiční setkání s Michalem Vieweghem na Schodech Krajské knihovny Vysočiny.

12:00 Lucie Bechynková: Opravdové zločiny II. Vaše oblíbená noční můra. Besedu se spoluzakladatelkou podcastu Opravdové zločiny a knižních bestsellerů, které podle něj vznikly, pořádá nakladatelství Albatros. Moderuje absolventka Letní žurnalistické školy Marie Sabolová.

13:00 Irena Obermannová: Přítelkyně. Autorské čtení z horké novinky.

14:00 Petra Dvořáková: Zahrada. Křest nové knihy oblíbené autorky pořádá nakladatelství Host.

15:00 Alice Horáčková: Rozpůlený dům. Představení nové knihy pořádá nakladatelství Argo.

Program 32. Podzimního knižního veletrhu ve velkém sále Krajské knihovny Vysočiny

Pátek 14. října

10:30 Míša Šerá: Nebojte se komiksu aneb jak na komiks v knihovně a ve škole. Přednáška pro učitele, knihovníky a rodiče malých čtenářů o tom, jak je komiksy mohou pomoct rozečíst. Pořádá komiksové nakladatelství CREW. Posluchači získají nejen mnoho informací, ale i komiksové balíčky.

11:30 Ivana Dostálová: Freddie a Fifi v Mezisvětě. Besedu o dětské knize pořádá nakladatelství Jonathan Livingston.

12:30 Proleťte se s CBS Nakladatelstvím a vyhrajte knihy „z nebe“.
Beseda s pilotem a fotografem CBS Flying Teamu o práci na knihách leteckých fotografií a poznávací soutěž (nejen) pro cestovatele o knihy z edice Česko z nebe. Křest knihy Čarovné Žďárské vrchy. Představení 100. knihy z edice Česko z nebe – programový ředitel agentury Dobrý den Ing. Josef Vaněk.

13:30 Besedník. Martina Košanová z Národní knihovny ČR představuje portál propojující autory, knihovny a školy.

15:30 Alena Mornštajnová. Besedu s oblíbenou českou spisovatelkou pořádá nakladatelství Host.

16:30 Irena Dousková: Konec dobrý. Čtení oblíbené autorky z knihy, nominované na Magnesii Literu, pořádá Druhé město.

Sobota 15. října

10:30 Miloš Urban: Továrna na maso. Představení nové knihy pořádá nakladatelství Argo.

11:30 Míla Doleželová. Knihu o malířce monumentálních pláten představuje Nakladatelství Masarykovy univerzity Munipress.

12:30 Martin Patřičný: Puberťačka vypráví o svém „učiteli“ dřeva. Jak se dá číst ve dřevě. Letokruhy? Na pařezu? Dřevo se nevyrábí, rostlo! Bude i kytara?

13:30 Miroslav Karas. A odkud bych asi tak byl? Besedu s dlouholetým zpravodajem České televize v Polsku, Rusku a na Ukrajině pořádá nakladatelství Albatros.

14:30 Hra o trůny. Michala Marková, Richard Podaný a Petr Kotrle o překládání (nejen) fantasy, sci-fi a komiksů. Pořádá Obec překladatelů.