Programy podle místností

Veletrh skončil, ať žije veletrh! Už teď začínáme dostávat první přihlášky na jubilejní 30. Podzimní knižní veletrh, který se bude konat 23. a 24. října 2020 v Havlíčkově Brodě. Jeho motto, Země úsměvů, odkazuje k humoristické literatuře, k radosti, kterou nám literatura přináší a také k tomu, že číst knihy není nudná povinnost, nýbrž jedna z nejzábavnějších činností, jaké na světě existují. Doprovodný program začínáme připravovat, ale už teď můžeme návštěvníkům prozradit, že ani při jubilejním veletrhu nebudou ochuzeni o tradiční shakespearovskou přednášku Martina Hilského. Bude se konat díky nakladatelství Atlantis v sobotu 24. října v 10 hodin, ale název je zatím tajný.

Zde zatím ponecháváme přehled doprovodných programů 29. Podzimního knižního veletrhu.

Programy v salonku 1

Pátek 11. října

10:05 Úvodní tisková konference.

10:45 Knižní aperitiv nakladatelů a knihovníků.

Přihlášení nakladatelé: Nemohu jinak – Daniel Pagáč, Jonathan Livingston, Vutium, Helena Rezková, Munipress, Host, Ronado, Šuplík, Bylo nebylo, Dvě veverky, Dolanski, Artco Pardubice a Šifra.

11:30 Laureát Ortenovy ceny Ondřej Buddeus hovoří o poezii, psaní v Paříži, literárních cenách a třeba i o Českém literárním centru. Pořádá SČKN.

13:45 Lidmila Kábrtová: Místa ve tmě. Autorské čtení ze skvělé povídkové sbírky pořádá nakladatelství Host.

14:30 Marky Volf: I motýli pláčou. Česko-italská autorka představuje pozoruhodný příběh o přežití rakoviny. Pořádá nakladatelství Jonathan Livingston.

15:15 Silesia noir – temné Slezsko v detektivkách Evy Tvrdé Dlužná částka a Mrtvou neměl nikdo rád. Setkání s oblíbenou autorkou.

16:00 Irena Dousková. Autorské čtení z knihy Rakvičky pořádá Druhé město.

17:30 Dora Kaprálová. Autorské čtení pořádá Druhé město.

Sobota 12. října

9:00 Vyhlášení vítězů soutěže O cenu Františka Drašnera. Pořádá Okrašlovací spolek Budoucnost.

9:45 Křest a představení celosvětově úspěšné cvičebnice Hravé psaní, která vám pomůže vyhrát nad prázdnou stránkou. Pořádá agentura a nakladatelství MÁM TALENT.

10:30 Kristián Chalupa: Státním úředníkem aneb Ohlédnutí za hospodářskou soutěží. Představení humorné knižní novinky z nakladatelství VUTIUM.

11:15 Ivan Kraus: Soukromý Hollywood. Autorské čtení oblíbeného spisovatele. Pořádá nakladatelství Academia.

12:00 Petra Dvořáková: Chirurg. Autorské čtení z dlouho očekávaného románu. Pořádá nakladatelství Host v salonku 1.

12:45 Martin Jan Stránský: Deník doktora z Mrnic. Uvedení humoristické knihy o venkovském doktorovi pořádá nakladatelství Paper Jam.

13:30 Viktorie Hanišová: Rekonstrukce. Autorské čtení pořádá nakladatelství Host.

14:15 Lenka Pastorčáková: Žárlivka. Jak vznikala úspěšná prvotina? Co to znamená být zastupován literární agenturou? Besed o knize i o spisovatelských začátcích pořádá literární agentura a nakladatelství MÁM TALENT.

15:00 Beseda se Zdenou Mašínovou. Pořádá Kartuziánské nakladatelství.

Programy v salonku 2

Pátek 11. října

10:15 Komiks nejen v knihovnách. Jak komiksem děti rozečíst, jak jím podpořit čtenářskou gramotnost a jak jeho pomocí přitáhnout nové čtenáře do knihovny? Pro knihovníky přednáší specialistka komunikace Nakladatelství CREW s.r.o. Michaela Pexová.

11:00 Michaela Burdová: Dcera hvězd

Autorka sérií Poselství jednorožců, Křišťály moci, Syn pekel, Volání sirény a nově i Dcera hvězd bude povídat o dobrodružstvích, která zažívá se svými hrdiny, o nebezpečných stvůrách a démonech a celkově o tom, jaké to je být spisovatelkou. Pořádá nakladatelství Albatros.

11:45 Jak vnímat knihu? Čtenářské lekce z nakladatelství Meander.

V roce 2018 vypracoval spolek Knižní stezka k dětem, z. s., ve spolupráci s týmem výjimečných pedagogů z Nové školy, o. p. s., čtenářské lekce – tedy metodiku k 7 oceňovaným knihám z produkce nakladatelství Meander: Malý Humorista – Natálčin andulák – Příhody matky Přírody – Tetovaná teta – Kam až smí smích – Poetický slovníček dětem v příkladech – Jino taje opic.

Pro školy i veřejnost.

13:15 Miroslav Jeřábek: JUDr. Bohuslav Kilian – nedoceněná osobnost české prvorepublikové<

žurnalistiky a charismatický strýc spisovatele Bohumila Hrabala. Novou knihu představuje nakladatelství Legraf.

14:00 České tajemno. Neuvěřitelná fakta, tajemné nálezy, překvapivé hypotézy. Arnošt Vašíček představuje nejtajemnější domácí záhady z nové knihy a z připravovaného televizního cyklu. Pořádá nakladatelství Mystery Film.

15:30 Pavol Rankov: Legenda o jazyku. Setkání s pozoruhodným slovenským spisovatelem. Pořádá nakladatelství Host a Slovenský institut v Praze.

16:15 Miloš Doležal: Čurda z Hlíny. Autorské čtení a beseda o třech dokumentárních povídkách z protektorátu. Pořádá nakladatelství Host.

17:00 Slavnostní předání ceny Littera Astronomica a přednáška laureáta. Pořádá Česká astronomická společnost.

Sobota 12. října

9:15 Tomáš Crlík: Strážci Země. Strážci Země usnuli tvrdým spánkem a nepřítel splétá své nekalé plány. Autorské čtení z nové fantasy pořádá Albatros Media.

10:00 Aleš Palán: Raději zešílet v divočině, Miss Exitus. Beseda s autorem, který vyniká empatií k obyčejným lidem a dokáže citlivě zachytit svět novodobých poustevníků i odcházení nevyléčitelně nemocných. Pořádá nakladatelství Prostor.

10:45 Lenka Šíková, Jan Marek Šík: Rituál. Představení nové české fantasy. Pořádá nakladatelství Host.

11:30 Veni, vidi, vici aneb Češi, kteří porazili svět. Beseda s autory edice Vědci, vynálezci a podnikatelé v českých zemích. Pořádá nakladatelství Jonathan Livingston.

12:15 Jozef Banáš: Prorazím! Štefánik. Autorské čtení a setkání s populárním slovenským autorem pořádá nakladatelství Beskydy.

13:00 Helena Rezková, Pavlína Špatenková: Nebylo jim souzeno žít. Představení knihy o osudech 160 umučených a popravených členů Sokola za 2. světové války. Pořádá nakladatelství Regiona.

13:45 Helena Bretfeldová: Zahrady života. Představení unikátní fotografické knihy o židovských hřbitovech v Čechách a na Moravě. Pořádá nakladatelství Albert.

14:30 Kateřina Hloušková: F.T.M. = Futurismus. Novou knihu představuje nakladatelství Books&Pipes, z.ú.

15:15 Vesmír – Země – my. Představení publikační činnosti Unitaria Havlíčkobrodsko včetně novinky A přece se točí z pera Petra Samojského. Nová kniha, inspirovaná známým příběhem Galiea Galileiho,  je sbírkou drobných zamyšlení věnovaných lidské zvídavosti – odvaze  klást otázky a vydávat se hledat na ně odpovědi. Celý projekt je  multimediální, doprovozený videoklipy autorovy hudební skupiny Kolorej. Pořádá Obec širšího společenství českých unitářů v salonku 2.

Programy v prostoru PEN

Pátek 11. října

10:06 Dílna malého novináře s Michaelou Veteškovou.

Děti si spolu se známou rozhlasovou novinářkou vyzkoušejí, jak vypadá práce reportéra. Vychází ze základního principu zpravodaje v terénu – popiš, co vidíš. Pořádá nakladatelství Dvě veverky.

12:30 Havlíčkobrodsko z nebe. Křest nové obrazové knihy pořádá nakladatelství CBS v prostoru PEN.

13:00 Jak mezilidské vztahy ovlivňují váš život. Přednášku pořádá Dianetické centrum.

13:30 Souhvězdí Gulag Karla Pecky. Impozantní výbor z díla významného spisovatele představuje nakladatel Daniel Pagáč – NEMOHUJINAK.CZ.

15:00 Martin Jun: Meteorit s rodokmenem. Autorské čtení z knihy, v níž se pětice mužů vydává potokem na lov pstruhů, jako to dělávali v dětství, aniž tuší, že se při tom dotknou čehosi posvátného. Pořádá nakladatelství Labyrint.

15:30 Karel Osoha, Ondřej Kavalír: Návrat Krále Šumavy.

Debatu o oceňované komiksové trilogii pořádá nakladatelství Labyrint.

16:30 Jak vydat svou první knihu a stát se úspěšným autorem. Vendula Pačesová , Tea Olivová , Jaroslav Irovský , Katka Doležalová a další. Pořádá nakladatelství Jonathan Livingston.

17:00 Petr Bobek: Stopem na konec světa. Autorské čtení začínajícího spisovatele. Stopem na konec světa je sbírka deseti povídek, zabývajících se tématy stáří, mezilidských vztahů nebo putování jako prostředku pro hledání smyslu života.

18:00 Vráťa Ebr, Zora Jandová a Praha vzdálená v knihách. Veselé setkání s milými hosty v prostoru PEN.

18:00 Vernisáž obrazů Miroslava Krofiána v poetickém podkroví U Notáře, Sázavská ulice

19:00 Návraty na cestu – poetický a umírněně cestopisný večer o Provence a setkání s lidmi této krajiny.

Sobota 12. října

10:00 Eva Tvrdá: Jazyk českého Slezska a severní Moravy jako jazyk literární – utopie, nebo reálná možnost? Přednášku pořádá nakladatelství Littera Silesia.

10:30 Středisko východočeských autorů se představuje. Své texty čtou Eva Černošová, Věra Kopecká, Jiří Lojín, Lubomír Macháček, Štěpánka Saadouni a Milan Sochora.

12:30 Michal Vrba: Kolem Jakuba. Autorské čtení z nové knihy historických povídek pořádá nakladatelství Argo.

13:30 Michal Viewegh: Setkání s oblíbeným spisovatelem pořádá Euromedia.

14:30 Kristýna Freiová: Nesmrtelný hrabě. Představení nové knihy a setkání s mladou úspěšnou autorkou pořádá nakladatelství Fortuna Libri.

Programy jinde na veletrhu

Pátek 11. října

10:10 Pozorování slunce astronomickými dalekohledy. Pořádá Česká astronomická společnost před Kulturním domem Ostrov. Po celou dobu veletrhu.

10:30 Chci mít vlastní bloK! Zahájení veletržní akce na stánku Bobo blok (č. 39.1 v přísálí), při níž každý návštěvník veletrhu může získat blok se svým jménem.

11:00 Knižní Paseka začíná! Každý, kdo si na veletrhu koupí alespoň dvě knihy, může při odchodu dostat dárek – jednu knihu z nakladatelství Paseka zdarma. Nabídka platí do vyčerpání zásob.

14.00 Sylva Šimsová: Láska v exilu 1949-1950. Představení knihy významné knihovnice, exulantky a skautky žijící v Londýně. Následuje autogramiáda Jarmily Doležalové st., poslední žijící z Ležáků, která se v listopadu dožívá osmdesáti let. Stánek nakladatelství RONADO, č. 13 v předsálí.

15:00 Václav Větvička: Zámecké zelené komnaty. Autogramiáda nové obrazové knihy na stánku nakladatelství Vašut – č. 43 v hlavním sále.

16:00 Jiří Grygar: Několik astronomických novinek. Pořádá Česká astronomická společnost v sále kina Ostrov. Vchod venkem, vstup s veletržní vstupenkou.

17:00 Autogramiáda Ivana Hlase na stánku Tiskáren Havlíčkův Brod, a.s., č. 84 v hlavním sále.

18:00 První losování vstupenek v literární kavárně Petrkov. Můžete vyhrát čtyřdenní zájezd do maďarských termálních lázní Bükfürdő od cestovní kanceláře M TOUR a kolekci francouzských vín od firmy Pozdní sběr, 10 x online předplatné Deníku N, velké knižní ceny z Domu knihy Kanzelsberger (každá v hodnotě 4 000 Kč podle vlastního výběru), kolekce knih a audioknih z nakladatelství Tebenas v hodnotě 4 000 Kč, skvělé knihy z nakladatelství Host, jakost, Nakladatelství Masarykovy univerzity, Anahita, Danka Šárková, Šulc-Švarc, Dauphin, Smart Press, Jonathan Livingston, Beskydy, Ronado, Cesta domů, Novela bohemica, Jan Vašut, Lingea, Studio Trnka, Jota, Books&Pipes z.ú., Hejkal aj., vstupenku na koncert Rock for Book, poukazy do kavárny Hejkal a další zajímavé ceny. Výhru může získat jen ten, kdo bude při losování přítomen.

Sobota 12. října

10:00 Martin Hilský: Shakespearova Zimní pohádka a Čechy. Tradiční shakespearovská přednáška v sále Staré radnice. Pořádá nakladatelství Atlantis, vstup s veletržní vstupenkou.

11:00 Křest knihy Alenka a Krakonoš za přítomnosti autorky Danky Šárkové a ilustrátorky Danky Kobrové na stánku nakladatelství Anahita – č. 102 v prvním patře.

11:00 Sandra Pogodová: Hoď se do pogody. Autogramiáda na stánku Nakladatelského domu Grada – č. 92 na jevišti.

11:00 Jiří Žáček – autogramiáda na stánku Šulc – Švarc, č. 74 v hlavním sále.

11:00 Zdeněk Geist: Druhá První republika (pokračování knihy Život za První republiky). Autogramiáda na stánku Jihlavských listů, č. 205 na balkoně.

12:00 Zdeněk Svěrák: Zpěvník. Autogramiáda na stánku Nakladatelského domu Grada – č. 92 na jevišti.

12:00 Autogramiáda Ivana Krause na stánku nakladatelství Academia – č. 76 v hlavním sále.

12:00 Autogramiáda knihy Petra Šámala Jak se žije za zdmi Valdic. Na stánku nakladatelství Naše vojsko – č. 16 v předsálí.

14:00 Martin Hilský – autogramiáda. Pořádá nakladatelství Atlantis u stánku č. 39.4 v přísálí pod jevištěm.

14:00 Jiří Čáslavský: Šlápoty. Autogramiáda audioknihy v podání Václava Knopa na stánku nakladatelství Tebenas (č. 180 na balkoně).

14:00 Jiří Žáček – autogramiáda na stánku Šulc – Švarc, č. 74 v hlavním sále.

14:00 Jana Vaněčková, Michal Vaněček: Co má poznat správný Čech. Autogramiáda na stánku nakladatelství Grada, č. 92 na jevišti.

14:10 Markéta Hejkalová: Měj mě rád/a – autogramiáda na stánku nakladatelství Hejkal, č. 203 na balkoně.

15:15 Lenka Pastorčáková: Žárlivka. Autogramiáda na stánku MÁM TALENT – 129 v prvním patře.

Programy ve městě

Čtvrtek 10. října

11:00 Celostátní knihovnický seminář k akvizici v Krajské knihovně Vysočiny.

18:00 Listování: Mé dětství v socialismu – pro knihovníky a vystavovatele, v sále Staré radnice.

19:30 Číše vína pro vystavovatele a knihovníky. Pořádá starosta Havlíčkova Brodu a senátor Jan Tecl v Radniční vinárně pod Starou radnicí na Havlíčkově náměstí.

Pátek 11. října

16:00 Jiří Grygar: Několik astronomických novinek. Pořádá Česká astronomická společnost v sále kina Ostrov. Vchod venkem, vstup s veletržní vstupenkou.

17:00 Vernisáž výstavy Otto Fraus – fotograf Havlíčkova Brodu v Muzeu Vysočiny, Havlíčkovo náměstí 19. Výstava potrvá do 12. ledna 2020.

20:00 Večer nejkrásnějších knih a jejich tvůrkyň a tvůrců. Předávání ceny Kraje Vysočina, ceny města Havlíčkova Brodu, ceny Tiskáren Havlíčkův Brod, a.s. a ceny čtenářů Krajské knihovny Vysočiny a posluchačů Českého rozhlasu Vysočina. Pod záštitou hejtmana Kraje Vysočina MUDr. Jiřího Běhounka. V sále Staré radnice na Havlíčkově náměstí. Následuje raut pro vystavovatele a další zvané hosty.

21:30 Ivan Hlas a Rock for Book. (20:00 Jada Band, 21:30 Trio Ivana Hlase, 23:30 Morava)

Klub Oko, Smetanovo náměstí 30. Kontakt pro rezervaci vstupenek kletecka@thb.cz, tel. 602 567 728. Možnost rezervovat si i přenosný pas na šest podzimních koncertů Golden_eye.hb.

Sobota 12. října

10:00 Martin Hilský: Shakespearova Zimní pohádka a Čechy. Tradiční shakespearovská přednáška v sále Staré radnice. Pořádá nakladatelství Atlantis, vstup s veletržní vstupenkou.