Informace pro novináře

30. Podzimní knižní veletrh je jen v podobě knihy

Usnesení vlády ČR (č. 996 ze dne 8. října 2020) v bodě dvě výslovně zakázalo konání veletrhů až do 25. října, proto jsme museli 30. Podzimní knižní veletrh s velkou omluvou a lítostí zrušit – ovšem jen ve fyzické podobě!!! Veletrh máletos podobu knihy. Jmenuje se Země skrytých úsměvů, obsahuje 30 povídek 30 známých českých spisovatelek a spisovatelů, kteří na veletrhu v různých letech četli + 3 texty autorů již nežijících, a nabídne tak čtenářům místo veletrhu poutavé čtení na 33 podzimních večerů. Kniha Země skrytých úsměvů stojí 349 Kč, ale v lahůdkách Hejkal v Dolní ulici 153 v Havlíčkově Brodě si ji lidé mohou koupit za veletržní cenu 269 Kč. Mohou si ji také koupit v e-shopu v Knihkupectví Petrkov na Havlíčkově náměstí, v e-shopech většiny knihkupectví, nebo si ji objednat přímo v nakladatelství Hejkal.

Příští, 31. Podzimní knižní veletrh bude 15. a 16. října 2021 v Havlíčkově Brodě. Jeho motto zůstává stejné – Země skrytých úsměvů. Připomene nejen zrušený letošní ročník, ale také význam svobody slova. V roce 2021 uplyne 200 let od narození Karla Havlíčka Borovského a 100 let od založení světového PEN klubu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jubilejní 30. Podzimní knižní veletrh se bude konat v Kulturním domě Ostrov v Havlíčkově Brodě v pátek 23. a v sobotu 24. října 2020.

Třicátý veletrh bude zřejmě výjimečný, byť trochu jinak, než si pořadatelé, vystavovatelé i návštěvníci představovali. Až do konce srpna nebylo jasné, jestli se bude vůbec konat. Podle názoru hejtmana Vysočiny MUDr. Jiřího Běhounka (mluvila jsem s ním 24. srpna) není důvod, aby se veletrh nekonal – pokud se situace nijak dramaticky nevyhrotí, to se ale nepředpokládá. Všichni se ale budeme muset smířit s omezeními, na něž jsme už bohužel zvyklí – roušky, dezinfekce, rozestupy.

Ke konci srpna je na veletrh přihlášeno cca 130 nakladatelů, což je asi o třicet méně než obvykle. Tomu se v tomto divném roce nelze divit a poprvé za třicet let nakladatele ani neoslovuji a nezvu je, aby se na veletrh přihlásili, právě kvůli velmi pravděpodobným větším rozestupům mezi stánky.

Ale knih na veletrhu bude i tak hodně a návštěvníci jistě nebudou zklamáni.

Mottem veletrhu je Země skrytých úsměvů. Původní motto mělo znít Země úsměvů – šťastných a veselých i hořce ironických – ale jakápak Země úsměvů, když za rouškami nejsou vidět? Země skrytých úsměvů se jmenuje i kniha, která k jubilejnímu třicátému veletrhu vychází a přináší 30 + 3 povídky autorů, spjatých s veletrhem. Kniha bude na veletrhu slavnostně uvedena a většina autorů tam z ní bude číst: mj. Petra Dvořáková, Petr Bobek, Viktorie Hanišová, Miloš Urban, Martin Reiner, Michal Viewegh, Josef Mlejnek, Ivan Kraus, Miloš Doležal, Irena Obermannová, Jiří Padevět, Lidmila Kábrtová, Eva Tvrdá, Arnošt Vašíček, Jiří Grygar, Aleš Palán, Michal Šanda, Dora Čechova, Michal Vrba, Ivana Pecháčková a další. Kniha přinese i texty tří již nežijících autorů – Jiřího Stránského, Ludvíka Vaculíka a Fina Arta Paasilinny. Vystavovatelé dostanou knihu zdarma jako dárek, návštěvníci si ji budou moct koupit za veletržní cenu.

Doprovodný program veletrhu bude jako vždy pestrý. Nebude chybět nejoblíbenější veletržní akce, tradiční přednáška Martina Hilského, tentokrát nazvaná Shylockův stín, přijedou zahraniční zpravodajové rozhlasu a televize Jakub Szántó, Martin Řezníček a Petr Voldán a píšící politici Petr Pavel a Petr Kolář, první díl knižní série Vídeňské zločiny uvede rakouský bestsellerový autor Andreas Pittler, z Vídně přijede i česko-rakouský autor Stanislav Struhar, nové knihy představí Pavel Brycz, Jiří Šimáček, Jiří Lastomírský, Vojtěch Rauer, Pavel Fiala, Petr a Petra Třešňákovi a mnoho dalších – doprovodný program se stále doplňuje.

Jiří Grygar předá cenu Littera Astronomica, bude se konat i tradiční vernisáž v Galerii výtvarného umění (Tři generace rodiny Škrabánků), budou předány ceny za nejkrásnější knihy veletrhu, budou se losovat návštěvnické vstupenky a na koncertu Rock for Book zahraje M.T.O.Universal – Tomáš Hanák, František Skála, Aleš Najbrt a další hvězdy ze Sklepa.

Veletrh bude mít otevřeno v pátek 23. října od 10 do 19 hodin a v sobotu 24. října od 9 do 17 hodin, vstupenky za 60 Kč. bude možné koupit na místě – v Kulturním domě Ostrov, Na Ostrově 28, Havlíčkův Brod.

Následující, 31. Podzimní knižní veletrh, se bude konat 15. a 16. října 2021.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

První tisková zpráva o 29. Podzimním knižním veletrhu

29. Podzimní knižní veletrh se bude konat v pátek a v sobotu 11. a 12. října 2019 v Kulturním domě Ostrov v Havlíčkově Brodě. V pátek 11. října bude veletrh otevřen od 10 do 19 hodin, v sobotu 12. října od 9 do 17 hodin. Dvoudenní slosovatelná vstupenka s kupony na slevy u sedmi nakladatelů, s volnou vstupenkou do Muzea Vysočiny a Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě a Galerie 8smička v Humpolci a dalšími výhodami stojí 60 Kč, ale kdo si uschoval kupon z loňské knížečky, dostane ji za pouhých 19 Kč.

K datu uzávěrky je přihlášeno 163 vystavovatelů. K dlouhodobým a tradičním nakladatelstvím jako je Academia, Host, Argo, Moba, Munipress, Karolinum, Portál, Dauphin, Olympia, Paseka, Šulc – Švarc, Meander, Petrkov a velkému množství dalších letos přibývá překvapivě hodně nových vystavovatelů: Deník N, jakost, Didaktická hra, CBS, Nemohu jinak, Leges, Usborne Books, Prostor, Naše vojsko, Beskydy, Jonathan Livingston, Bylo nebylo aj.

Mottem letošního ročníku veletrhu jsou Zločiny a tresty. Zločin a trest Fjodora Dostojevského je jeden z největších světových románů. Motto je poctou velké literatuře, otevírá téma vin a odpouštění v novější i dávné historii a v mezilidských vztazích, a odkazuje na detektivky a kriminální příběhy, které zaujímají čím dál větší část knižní produkce.

Většina návštěvníků si z letošního veletrhu odnese víc knih, než za kolik zaplatí. Neznamená to, že by měli knihy krást, aby se přiblížili k mottu veletrhu, nýbrž to, že nakladatelé si pro ně letos připravili mnoho akcí a dárků. Každý, kdo si na veletrhu koupí aspoň dvě knihy, si při odchodu může vybrat dárek – jednu knihu z nakladatelství Paseka zdarma. Další stovky nebo možná tisíce knih čekají na návštěvníky veletrhu při tradičním losování. Nejenom knih. Mohou vyhrát čtyřdenní zájezd do maďarských termálních lázní Bükfürdő od cestovní kanceláře M TOUR a kolekci francouzských vín od firmy Pozdní sběr, 10 x online předplatné Deníku N, velké knižní ceny z Domu knihy Kanzelsberger – každou v hodnotě 4 000 Kč podle vlastního výběru, kolekce knih a audioknih z nakladatelství Tebenas v hodnotě 4 000 Kč, skvělé knihy z nakladatelství Host, jakost, Nakladatelství Masarykovy univerzity, Anahita, Danka Šárková, Šulc-Švarc, Dauphin, Smart Press, Jonathan Livingston, Beskydy, Ronado, Cesta domů, Novela bohemica, Jan Vašut, Lingea, Studio Trnka, Jota, B&P Publishing, Hejkal aj., vstupenku na Ivana Hlase a koncert Rock for Book a další zajímavé ceny.

Ceny na veletrhu mohou získat i autoři (Litteru Astronomicu za propagaci astronomie) a nakladatelé. Město Havlíčkův Brod, Kraj Vysočina, Český rozhlas Vysočina a Tiskárny Havlíčkův Brod, a.s. jim udělí ceny za nejkrásnější knihy veletrhu. Soutěž pořádá Krajská knihovna Vysočiny pod záštitou hejtmana MUDr. Jiřího Běhounka, předsedou poroty je Miloš Doležal.

Bohatý doprovodný program je tradičně určen jak odborné, tak široké čtenářské veřejnosti. Odborné, zejména knihovnické veřejnosti je určen celostátní akviziční seminář a následný nakladatelsko-knihovnický aperitiv, Čtenářské lekce z nakladatelství Meander, přednáška o využití komiksu nejen v knihovnách. Letošní novinkou je „odborný program pro děti“ – Dílna malého novináře s Michaelou Veteškovou.

Patrně nejoblíbenějším doprovodným pořadem veletrhu je přednáška profesora Martina Hilského. Ta letošní má název Shakespearovy Čechy aneb Zimní pohádka. Mnoho posluchačů jistě přiláká i přednáška Jiřího Grygara o astronomických novinkách. A mnoho dalších spisovatelek a spisovatelů: Pavol Rankov, Zdena Mašínová, Zygmunt Miloszewski, Aleš Palán, Ondřej Buddeus, Petr Bobek, Ivan Kraus, Lidmila Kábrtová, Irena Dousková, Dora Kaprálová, Martin Jan Stránský, Václav Větvička, Michal Viewegh, Arnošt Vašíček, Eva Tvrdá, Jozef Banáš, Viktorie Hanišová, autoři, sdružení ve Středisku východočeských spisovatelů a mnoho mnoho dalších.

Jim všem patří velké poděkování za to, že na veletrh přijeli. Velmi ráda děkuji i všem sponzorům a dalším příznivcům: Tiskárnám Havlíčkův Brod, a.s., Kraji Vysočina a Krajské knihovně Vysočiny, Městu Havlíčkův Brod, Českému rozhlasu Vysočina, České astronomické společnosti, Galerii výtvarného umění a Muzeu Vysočiny v Havlíčkově Brodě a havlíčkobrodské pobočce UniCreditBank, Slovenskému institutu v Praze, cestovní kanceláři M TOUR, Letní žurnalistické škole, Deníku N, humpolecké galerii 8smička, hotelu Brixen a mnoha dalším. Největší poděkování patří stejně jako každý rok čtenářům. Doufám, že se jim bude na veletrhu líbit a že přijdou i na ten příští. Jubilejní 30. Podzimní knižní veletrh bude 23. a 24. října 2020.

Další informace lze získat u ředitelky veletrhu Markéty Hejkalové, tel. 777 616 158, e-mail marketa@hejkal.cz.