Informace pro novináře

Tisková informace po 29. Podzimním knižním veletrhu

29. Podzimní knižní veletrh se konal 11. a 12. října 2019 v Havlíčkově Brodě, jeho mottem byly Zločiny a tresty. Veletrhu se zúčastnilo 173 vystavovatelů a přišlo na něj cca 16 000 návštěvníků. V první den veletrhu, v pátek, bylo návštěvníků o něco méně než v předchozích letech (patrně hlavně kvůli rozkopaným ulicím a dopravním uzavírkám v Havlíčkově Brodě, o nichž se hodně mluvilo v médiích), ale tržby řady vystavovatelů byly paradoxně vyšší, neboť lidé se u stánků tolik netlačili a mohli si knihy prohlédnout a vybrat ve větším klidu. V sobotu už před Kulturním domem Ostrov stály dlouhé fronty, lidé se hrnuli na přednášku Martina Hilského (s názvem Shakespearovy Čechy aneb Zimní pohádka), na autogramiádu Zdeňka Svěráka, na čtení Ivana Krause či Michala Viewegha. Velmi potěšující je, že čtenáři měli zájem o všechny doprovodné programy veletrhu, např. o čtení Aleše Palána, Ireny Douskové, Miloše Doležala, Petry Dvořákové, Lidmily Kábrtové a mnoha dalších. Hodně mladých lidí přišlo i na setkání s dosud méně známými autory – např. s Michalem Vrbou, který představil svou výjimečnou antologii historických povídek Kolem Jakuba, či s autorskou dvojicí Lenkou Šíkovou a Janem Markem Šíkem, kteří uvedli první díl své fantasy trilogie s názvem Rituál. Pozornost vzbudili i slovenští autoři Pavol Rankov a Jozef Banáš. Ohlas vzbudily i odborně zaměřené programy, např. dílna malého novináře s rozhlasovou redaktorkou Michaelou Veteškovou, knižní lekce z nakladatelství Meander, přednáška Komiks nejen v knihovnách Michaely Pexové či nakladatelsko-knihovnický aperitiv. Hlavní hvězdou již tradičního koncertu Rock for Book byl Ivan Hlas.

Na veletrhu bylo tradičně uděleno i několik cen.

Cenu Littera Astronomica za propagaci astronomii v literatuře získal Dr. Peter Zamarovský (více informací najdete na stránkách České astronomické společnosti.)

Ceny za nejkrásnější knihy byly vyhlášeny a předány na závěr prvního dne veletrhu v pátek 11. října ve 20 hodin na Staré radnici v Havlíčkově Brodě. Předsedou poroty byl ředitel programu Českého rozhlasu Ondřej Nováček, ceny předali hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek, starosta Havlíčkova Brodu a senátor Jan Tecl a ředitelka Tiskáren Havlíčkův Brod, a.s. Ludmila Dočkalová. Cenu Kraje Vysočina za nejkrásnější knihu spjatou s Vysočinou získalo nakladatelství Eliška Štěpánová/Měsíc ve dne za knihu Josefa Kroutvora Archa Petrkov. Cenu města Havlíčkova Brodu za nejkrásnější knihu veletrhu získalo nakladatelství Labyrint za knihu Ondřeje Horáka a Vojtěcha Šedy Průvodce neklidným územím II. Cenu Tiskáren Havlíčkův Brod, a.s. za nejkrásnější dětskou knihu získala Mladá fronta za knihu Kláry Smolíkové Pozor, v knihovně je kocour!, a cenu čtenářů Krajské knihovny vysočiny a posluchačů Českého rozhlasu Vysočina získalo nakladatelství CBS za knihu Matúše Krajňáka, Kamila Glovni a Martiny Grznárové Pelhřimovsko z nebe. Více informací o cenách najdete mj. na stránkách Kraje Vysočina.

Veletrh skončil, ať žije veletrh! Už teď začínáme dostávat první přihlášky na jubilejní

30. Podzimní knižní veletrh, který se bude konat 23. a 24. října 2020 v Havlíčkově Brodě. Jeho motto, Země úsměvů, odkazuje k humoristické literatuře, k radosti, kterou nám literatura přináší a také k tomu, že číst knihy není nudná povinnost, nýbrž jedna z nejzábavnějších činností, jaké na světě existují. Doprovodný program začínáme připravovat, ale už teď můžeme návštěvníkům prozradit, že ani při jubilejním veletrhu nebudou ochuzeni o tradiční shakespearovskou přednášku Martina Hilského. Bude se konat díky nakladatelství Atlantis v sobotu 24. října v 10 hodin, ale název je zatím tajný.

Další informace začneme na těchto stránkách publikovat na jaře 2020.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

První tisková zpráva o 29. Podzimním knižním veletrhu

29. Podzimní knižní veletrh se bude konat v pátek a v sobotu 11. a 12. října 2019 v Kulturním domě Ostrov v Havlíčkově Brodě. V pátek 11. října bude veletrh otevřen od 10 do 19 hodin, v sobotu 12. října od 9 do 17 hodin. Dvoudenní slosovatelná vstupenka s kupony na slevy u sedmi nakladatelů, s volnou vstupenkou do Muzea Vysočiny a Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě a Galerie 8smička v Humpolci a dalšími výhodami stojí 60 Kč, ale kdo si uschoval kupon z loňské knížečky, dostane ji za pouhých 19 Kč.

K datu uzávěrky je přihlášeno 163 vystavovatelů. K dlouhodobým a tradičním nakladatelstvím jako je Academia, Host, Argo, Moba, Munipress, Karolinum, Portál, Dauphin, Olympia, Paseka, Šulc – Švarc, Meander, Petrkov a velkému množství dalších letos přibývá překvapivě hodně nových vystavovatelů: Deník N, jakost, Didaktická hra, CBS, Nemohu jinak, Leges, Usborne Books, Prostor, Naše vojsko, Beskydy, Jonathan Livingston, Bylo nebylo aj.

Mottem letošního ročníku veletrhu jsou Zločiny a tresty. Zločin a trest Fjodora Dostojevského je jeden z největších světových románů. Motto je poctou velké literatuře, otevírá téma vin a odpouštění v novější i dávné historii a v mezilidských vztazích, a odkazuje na detektivky a kriminální příběhy, které zaujímají čím dál větší část knižní produkce.

Většina návštěvníků si z letošního veletrhu odnese víc knih, než za kolik zaplatí. Neznamená to, že by měli knihy krást, aby se přiblížili k mottu veletrhu, nýbrž to, že nakladatelé si pro ně letos připravili mnoho akcí a dárků. Každý, kdo si na veletrhu koupí aspoň dvě knihy, si při odchodu může vybrat dárek – jednu knihu z nakladatelství Paseka zdarma. Další stovky nebo možná tisíce knih čekají na návštěvníky veletrhu při tradičním losování. Nejenom knih. Mohou vyhrát čtyřdenní zájezd do maďarských termálních lázní Bükfürdő od cestovní kanceláře M TOUR a kolekci francouzských vín od firmy Pozdní sběr, 10 x online předplatné Deníku N, velké knižní ceny z Domu knihy Kanzelsberger – každou v hodnotě 4 000 Kč podle vlastního výběru, kolekce knih a audioknih z nakladatelství Tebenas v hodnotě 4 000 Kč, skvělé knihy z nakladatelství Host, jakost, Nakladatelství Masarykovy univerzity, Anahita, Danka Šárková, Šulc-Švarc, Dauphin, Smart Press, Jonathan Livingston, Beskydy, Ronado, Cesta domů, Novela bohemica, Jan Vašut, Lingea, Studio Trnka, Jota, B&P Publishing, Hejkal aj., vstupenku na Ivana Hlase a koncert Rock for Book a další zajímavé ceny.

Ceny na veletrhu mohou získat i autoři (Litteru Astronomicu za propagaci astronomie) a nakladatelé. Město Havlíčkův Brod, Kraj Vysočina, Český rozhlas Vysočina a Tiskárny Havlíčkův Brod, a.s. jim udělí ceny za nejkrásnější knihy veletrhu. Soutěž pořádá Krajská knihovna Vysočiny pod záštitou hejtmana MUDr. Jiřího Běhounka, předsedou poroty je Miloš Doležal.

Bohatý doprovodný program je tradičně určen jak odborné, tak široké čtenářské veřejnosti. Odborné, zejména knihovnické veřejnosti je určen celostátní akviziční seminář a následný nakladatelsko-knihovnický aperitiv, Čtenářské lekce z nakladatelství Meander, přednáška o využití komiksu nejen v knihovnách. Letošní novinkou je „odborný program pro děti“ – Dílna malého novináře s Michaelou Veteškovou.

Patrně nejoblíbenějším doprovodným pořadem veletrhu je přednáška profesora Martina Hilského. Ta letošní má název Shakespearovy Čechy aneb Zimní pohádka. Mnoho posluchačů jistě přiláká i přednáška Jiřího Grygara o astronomických novinkách. A mnoho dalších spisovatelek a spisovatelů: Pavol Rankov, Zdena Mašínová, Zygmunt Miloszewski, Aleš Palán, Ondřej Buddeus, Petr Bobek, Ivan Kraus, Lidmila Kábrtová, Irena Dousková, Dora Kaprálová, Martin Jan Stránský, Václav Větvička, Michal Viewegh, Arnošt Vašíček, Eva Tvrdá, Jozef Banáš, Viktorie Hanišová, autoři, sdružení ve Středisku východočeských spisovatelů a mnoho mnoho dalších.

Jim všem patří velké poděkování za to, že na veletrh přijeli. Velmi ráda děkuji i všem sponzorům a dalším příznivcům: Tiskárnám Havlíčkův Brod, a.s., Kraji Vysočina a Krajské knihovně Vysočiny, Městu Havlíčkův Brod, Českému rozhlasu Vysočina, České astronomické společnosti, Galerii výtvarného umění a Muzeu Vysočiny v Havlíčkově Brodě a havlíčkobrodské pobočce UniCreditBank, Slovenskému institutu v Praze, cestovní kanceláři M TOUR, Letní žurnalistické škole, Deníku N, humpolecké galerii 8smička, hotelu Brixen a mnoha dalším. Největší poděkování patří stejně jako každý rok čtenářům. Doufám, že se jim bude na veletrhu líbit a že přijdou i na ten příští. Jubilejní 30. Podzimní knižní veletrh bude 23. a 24. října 2020.

Další informace lze získat u ředitelky veletrhu Markéty Hejkalové, tel. 777 616 158, e-mail marketa@hejkal.cz.