Informace pro novináře

31. Podzimní knižní veletrh bude 15. a 16. října v Kulturním domě Ostrov v Havlíčkově Brodě. Ke dni uzávěrky (byla 31. srpna) bylo přihlášeno 129 nakladatelů z celé České republiky. Jejich počet se možná ještě mírně zvýší – ale ne výrazně, aby bylo možné zachovat dostatečné rozestupy mezi stánky a návštěvníky.

V pátek 15. října bude otevřen od 10 do 19 hodin, v sobotu 16. října od 9 do 17 hodin. Dvoudenní slosovatelná vstupenka stojí 60 Kč. Loňský veletrh se nakonec nekonal, kupony z předloňského veletrhu na zlevněnou vstupenku proto neplatí. Místo toho si návštěvníci budou moct s velkou slevou koupit knihu Země skrytých úsměvů. Kniha 34 povídek 33 autorů vyšla k loňskému jubilejnímu 30. veletrhu, který se nakonec nekonal. Stojí 349 Kč, ale pokud si ji koupíte zároveň s dvoudenní vstupenkou, bude vstupenka + kniha stát jen 269 Kč.

Mottoveletrhu je stejné, jaké mělo být loni: Země skrytých úsměvů. Část doprovodného programu se bude věnovat tématu Karel Havlíček Borovský a svoboda slova ve 21. století. Připomíná nejen 200 let od narození Karla Havlíčka Borovského, ale zároveň 100 let od založení světového PEN klubu.

V programu vystoupí profesor Martin Hilský, Alena Mornštajnová, Michal Viewegh, Irena Obermannová, Michael Kocáb, Lidmila Kábrtová, Petr Stančík, Andreas Pittler, Radka Denemarková, Miloš Doležal, Michal Vrba a mnoho dalších skvělých autorů.

Tradiční předveletržní Listování bude z knihy Zuzany Dostálové Soběstačný, uskuteční se i celostátní knihovnický seminář a setkání knihovníků s nakladateli, budou uděleny ceny za nejkrásnější knihy veletrhu a cena Littera Astronomica, nebude chybět koncert Rock for Book, letos s M.T.O. Universal.

Kvůli opatřením proti šíření covidu musíme všichni počítat s tím, že veletrh budou provázet určitá omezení. Od vystavovatelů i návštěvníků budeme pravděpodobně nuceni požadovat předložení certifikátu o dvojím očkování, nebo dokladu o negativním PCR či antigenním testu, nebo potvrzení o prodělaném covidu. Nutné budou patrně i respirátory.

Pro novináře bude připraveno tiskové středisko v prvním patře Kulturního domu Ostrov. Služby bude zajišťovat Centrum Vysočina, pořadatel Letní žurnalistické školy Karla Havlíčka Borovského.

Veškeré případné dotazy ráda zodpoví i ředitelka veletrhu Markéta Hejkalová, marketa@hejkal.cz, 777 616 158.