Doprovodný program

Doprovodný program 34. Podzimního knižního veletrhu zveřejníme v létě 2024.  Zatím vám přinášíme několik fotografií jako ohlídnutí za minulým ročníkem veletrhu:

Pro inspiraci zde zatím ponecháváme program minulého ročníku:

Čtvrtek 5. října

19:00 Číše vína pro vystavovatele, knihovníky a zástupce partnerských měst Havlíčkova Brodu – Brixenu, Brielle a Spišské Nové Vsi v kavárně Krajské knihovny Vysočiny. Zve starosta Havlíčkova Brodu Zbyněk Stejskal.

20:00 Listování. Benoit Duteurtre: Holčička a cigareta. Na Schodech Krajské knihovny Vysočiny.

 

Pátek 6. října

7:00 Kulturní dům Ostrov otevřen pro vystavovatele

9:00 Hodina otevřených dveří Tiskárny Havlíčkův Brod, a.s. s odborným výkladem. Registrace prostřednictvím formuláře na www.thb.cz.

10:00 Zahájení veletrhu a úvodní tisková konference na Schodech Krajské knihovny Vysočiny.

10:15 Nakladatelství Jiří Šandera v salonku 2. Ilustrátorka a typografka Kamila Pokorná představí svou novinku pro děti s názvem Kluci a holky z mateřské školky, která je zařazena do soutěže o nejkrásnější dětskou knihu.

10:30 Lucie Hlavinková: Mnohovesmír plný příběhů. Oblíbená autorka moderních příběhů pro kluky i holky vás během besedy seznámí se svou sérií Sesterstvo i s rozbíhající se sci-fi řadou Mnohokluk. Pořádá nakladatelství Albatros v sále Krajské knihovny Vysočiny.

10:45 Japonské manga komiksy pro teen čtenáře. Japonské manga komiksy vládnou čtenářskému světu! Na přednášce Jakuba „Lowecaka“ Lowáka z Nakladatelství CREW se o nich dozvíte vše, co potřebujete vědět! Proč se čtou odzadu dopředu? Proč jsou tak oblíbené? Jak souvisí manga s anime? A jaké mangy právě teď čte nejvíc lidí? Přednáška je vhodná jak pro školy, tak pro všechny, kteří propadli kouzlu japonského komiksu! V salonku 1.

11:00 Setkání knihovníků a nakladatelů v salonku 2. Představí se nakladatelé: Host, Mystery Film Arnošta Vašíčka, Lingea, Pampeliškov, Smart Press, Cesta domů, Madal Bal a Hejkal.

11:00 Miloš Vystrčil: Knihy, které mě ovlivnily v životě a v politice. Beseda s předsedou Senátu Parlamentu ČR na Schodech Krajské knihovny Vysočiny.

11:00 Křest knihy Velké Meziříčí a okolí z nebe u stánku nakladatelství CBS.

11:30 Americká exulantka a dvojjazyčná básnířka Bronislava Volková představuje dvě nové knihy: knihu esejů Podoby exilu v židovské literatuře a myšlení střední Evropy 20. století a odchod do Ameriky a básnickou sbírku Kde všichni odcházejí a už se nevrací/Where Everyone Leaves Never to Return.  V salonku 1.

11:45 Prezentace profesní organizace –Svazu českých knihkupců a nakladatelů. Ředitelka SČKN Marcela Turečková. Ve velkém sále Krajské knihovny Vysočiny.

11:45 Miloš Doležal: Obec. Uvedení knihy s ilustracemi Jiřího Bašty v grafické úpravě Luboše Drtiny. Pořádá nakladatelství Petrkov v salonku 2.

12:00 Dr. Hans Heiss: Pozdravy z Brixenu od majitele domu, kde žil ve vyhnanství Karel Havlíček Borovský, tlumočí Jana Fischerová. Schody Krajské knihovny Vysočiny.

12:15 Lucie Tučková: Sto let od setkání Bohuslava Reynka se Suzanne Renaudovou. Přednášku pořádá Česko-francouzské kulturní centrum Petrkov /Památník národního písemnictví v salonku 1.

12:30 Cena Jiřího Ortena. Laureátka Alžběta Stančáková a nominantka 2023 Anna Sedlmajerová. Uvádí Marcela Turečková, ředitelka SČKN v salonku 2.

12:30 Knižní magie Harryho Pottera. Fenomén Harry Potter nestárne. Šéfredaktor nakladatelství Albatros Petr Eliáš vás provede kouzelným světem J.K. Rowlingové a probere vše podstatné – od akromantule až po Zlatonku. Pořádá nakladatelství Albatros ve velkém sále Krajské knihovny Vysočiny.

13:00 Ivo Harák: Kočkomár. Pořádá nakladatelství Togga v salonku 1.

13:00 Markéta Hejkalová: Století na vlnách. Křest nového románu pořádá nakladatelství Host na Schodech Krajské knihovny Vysočiny.

13:15 Honza Vojtíšek: Jak se píše v tandemu. Přednáška o psaní povídek s jinými autory a románu s Ivanem Kučerou. Kolika možnými způsoby lze psát společné dílo? Jaká úskalí společná tvorba přináší? Pořádá nakladatelství Golden Dog v salonku 2.

13:30 Sigi Bigstain: Švejk se stává milionářem. Představení závěrečného dílu trilogie Uberšvejk aneb Osudy dobrého vozíčkáře Švejka  pořádá nakladatelství Propolys ve velkém sále Krajské knihovny Vysočiny.

13:45 Kamila Hladká: Lidi od kolotoče. Světovou premiéru knihy autentických příběhů několika generací českých kolotočářů pořádá nakladatelství Dcera sestry v salonku 1.

14:00 Heřman Losos: Neuvěřitelná dobrodružství Prsteníka ze Stromečkova: Zrození družiny. Pohádková fantasy parodie o antihrdinovi ve světě kouzel. Představení knihy pořádá Losí hnízdo v salonku 2.

14:00 Alena Müllerová: Divoké básničky. Představení veselých básniček plných hravého humoru s ilustracemi Denisy Grimmové. Pořádá nakladatelství Grada na Schodech Krajské knihovny Vysočiny.

14:00 Josef Mlejnek: Nechráněný přejezd. Autorské čtení z nové knihy v literární kavárně Petrkov na balkoně.

14:15 Markéta Hejkalová: Století na vlnách, Dům pod náměstím aj. Autogramiáda na stánku nakladatelství Host.

14:30 Vojtěch Kessler: Recyklujme vzpomínky! Chcete vědět, jak vypadaly babičky očima vnoučat či jak se žilo mezi válkami Čechům ve Vídni? Přijďte na besedu o Databázi dějin všedního dne, projektu, který zaplňuje historii těmi, kteří ji skutečně prožili. Pořádá Historický ústav AV ČR v salonku 1.

14:30 Prof. Petr Čornej: Spory o Jana Žižku. Pořádá Spolek Za záchranu rodného domu Jana Zrzavého v sále Krajské knihovny Vysočiny.

14:30 Hodina otevřených dveří Tiskárny Havlíčkův Brod, a.s. s odborným výkladem. Registrace prostřednictvím formuláře na www.thb.cz.

14:45 Výtvarník Jiří Slíva a nakladatel Daniel Pagáč: Malostranské humoresky –  první kompletní vydání povídek z Malé Strany spisovatele Karla Pecky. Jeho součástí jsou i „polistopadové“ texty, které vyšly samostatně v souboru pod názvem Svůdnost černé barvy v roce 1998. V salonku 2.

14:50 Josef Tuháček: Glador / román v žánru gotické fantasy. Autogramiáda na stánku Losí hnízdo.

15:00 Pavel Čech: Dobrodružství Rychlé Veverky. Křest knihy a besedu pořádá Nakladatelství Petrkov na Schodech Krajské knihovny Vysočiny.

15:00 Kristina Hlaváčková: Dračí oči –  Čarodějka. Autogramiáda audioknihy na stánku Supraphon Entertainment.

15:00 Křest knihy Třebíč a okolí z nebe v literární kavárně Petrkov na balkoně.

15:15 Sabine Dittrich: Goldbachtal. Zlatý potok, příběh. Knihu německé spisovatelky s českým přesahem představuje autorka a překladatelka Ivana Vaňková. V salonku 1.

15:30 Arnošt Vašíček: Lovec záhad. Přednášku pořádá nakladatelství Mystery Film v sále Krajské knihovny Vysočiny.

15:30 Filadelfo Giuliano: Italský chodec po Čechách. Autorské čtení z nové básnické sbírky Nostalgie po létě. Pořádá nakladatelství Tofana v salonku 2.

15:30 Bohumil Pečinka, Petros Michopulos. Autogramiáda na stánku Tiskáren Havlíčkův Brod, a.s.

16:00 Štěpán Kučera: Jablonec Gablonz a Alžírské arabesky. Autorské čtení pořádá Druhé město v salonku 1.

16:00 František Kalenda: Světci, nebo kacíři? Skutečný příběh historického románu Zpověď posledního mnicha. Pořádá nakladatelství Bourdon na Schodech Krajské knihovny Vysočiny.

16:00 Jiří Slíva: Písně kosmické. Autogramiáda ilustrátora knihy na stánku Vydavatelství Jiří Říha.

16:15 Lenka Kapsová: Padesátka. Čím žijí ženy v období přechodu. Besedu pořádá nakladatelství Host v salonku 2.

16:30 Michal Konečný: Apollo a Marsyas. Příběh umění na Moravě. Publikace s rozsáhlou obrazovou přílohou vypráví dlouhý příběh umění na Moravě a vedle malířství, architektury a sochařství věnuje pozornost i lidem, kteří jsou s ním neodlučně spjati. Novou knihu představují nakladatelství Host a VUTIUM ve velkém sále Krajské knihovny Vysočiny.

16:30 Bohumil Pečinka, Petros Michopulos: Kecy & politika. Nekorektní podcast o aktuálním dění v politice. Schodiště Krajské knihovny Vysočiny.

16:45 Zuzana Marie Kostićová. Mayové mezi vědou, spiritualitou a esoterismem. Kde se vzala představa, že Mayové jsou strážci dávné moudrosti? A jak to celé souvisí s mystikou devatenáctého století? Přednášku pořádá Nakladatelství Karolinum v salonku 1. Následuje autogramiáda na stánku Nakladatelství Karolinum.

17:00 Lenka Kapsová: Padesátka. Autogramiáda na stánku nakladatelství Host.

17:00 Magda Křepelková: Improvizační vystoupení Tři pohledy na lásku a představení nové knihy Stvořena pro lásku. V salonku 2.

17:00 Křest knihy Jihlava a okolí z nebe v literární kavárně Petrkov na balkoně.

17:30 Petr Hladík: Poutník chodí pěšky. Zábavné příběhy a poetická zamyšlení z poutí, které autor uskutečnil s fotografem Jiřím Michlíčkem, jenž knihu doplnil fotografiemi.  Část z výtěžku prodeje knihy podpoří nákup pečovatelského lůžka do nově budovaného Domova Pomněnka, který bude v Novém Městě na Moravě sloužit lidem s Alzheimerovou nemocí. Představení nové knihy v salonku 1.

17:45 Alena Mornštajnová: Les v domě, Listopád aj. Autogramiáda na stánku nakladatelství Host.

17:45 Petr Bartoš: Ondřejovská kronika. Prezentaci pořádá Česká astronomická společnost v salonku 2.

18:00 Tradiční udílení ceny Littera Astronomica v salonku 2. Pořádá Česká astronomická společnost.

19:00 Uzavření výstavních prostor.

20:00 Večer nejkrásnějších knih. Udílení cen Kraje Vysočina, ceny Města Havlíčkova Brodu, Tiskáren Havlíčkův Brod, a.s., Knihkupectví Kanzelsberger, a.s. a Českého rozhlasu Vysočina za nejkrásnější knihy 33. Podzimního knižního veletrhu. Ceny předají hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek, starosta Havlíčkova Brodu Zbyněk Stejskal, ředitel Tiskáren Havlíčkův Brod Petr Kletečka, ředitel Českého rozhlasu České Budějovice Zdeněk Duspiva a knihkupec Jan Kanzelsberger.

21:00 Rock for Book. Pražský výběr – Michael Kocáb, Michal Pavlíček, Vilém Čok, Jiří Hrubeš a Klaudius Kryšpín v klubu OKO na Smetanově náměstí 30. Rezervace vstupenek na kletecka@thb.cz, tel. 602 567 728.

Sobota 7. října

 

8:30 Prostory otevřeny pro vystavovatele.

9:00 Začíná druhý den 33. Podzimního knižního veletrhu.

9:00 Okrašlovací spolek Budoucnost v salonku 1.

9:15 Dagmar Toufarová: Vídeňské svobodné listy se představují. Nabídka zajímavé spolupráce pro nakladatele a autory. V salonku 2.

9:30 Aleš Palán: Náčelník – kniha rozhovorů s Miloslavem Nevrlým. Pořádá nakladatelství Kazda ve velkém sále Krajské knihovny Vysočiny.

9:30 Petr Klukan: Húlava nad buzerplacem. Vzpomínkovou novelu známého jihlavského novináře představuje básník Radek Štěpánek. Pořádá nakladatelství Dobrý důvod na Schodech Krajské knihovny Vysočiny.

9:45 Chvilka poezie nikoho nezabije. Nakladatelství TOFANA prezentuje básnický sborník 7 x 7 poetických zastavení. V salonku 1.

10:00 Česká detektivka. Petr Sagitarius. Pořádá nakladatelství Argo na Schodech Krajské knihovny Vysočiny.

10:00 Kartuziánské nakladatelství v salonku 2.

10:00 Lidmila Kábrtová: Čekání na spoušť, Místa ve tmě aj. Autogramiáda na stánku nakladatelství Host

10:15 Alena Müllerová: Divoké básničky. Autogramiádu u stánku Českého rozhlasu Vysočina pořádá nakladatelství Grada.

10:30 Petra Dvořáková: Pláňata. Křest nového románu pořádá nakladatelství Host v sále Krajské knihovny Vysočiny.

10:30 Křest a autorské čtení knihy Evy Gmentové Oslík a Maruška, pokračování úspěšné knihy Zvědavý Oslík. Nakladatelství E.G. Solution s.r.o., nakladatelská značka Knihy Radosti v salonku 1.

10:30 Jiří Kratochvil: Klošár aneb Co si mamlasové povídali. Křest nového románu pořádá nakladatelství Hejkal na stánku Tiskáren Havlíčkův Brod, a.s.

10:45 Eduard Krainer: Autorské čtení z knih Operativec I. a II. v salonku 2.

11:00 Lucie Brejšová: Město nad městem. Čtení a autogramiádu pořádá nakladatelství Šulc-Švarc na Schodech Krajské knihovny Vysočiny.

pořádá nakladatelství Šulc-Švarc na Schodech Krajské knihovny Vysočiny.

11:00 Ivan Kraus: Veteše. Křest knihy povídek z nakladatelství Petrkov na stánku Tiskáren Havlíčkův Brod, a.s.

11:00 Dana Krejčová, Tomáš Kučerovský: Bůh nedbá. Autogramiádu a setkání s autory velké fantasy série u stánku Českého rozhlasu Vysočina pořádá nakladatelství Planeta9.

11:00 Aleš Palán: Náčelník – kniha rozhovorů s Miloslavem Nevrlým. Autogramiáda na stánku nakladatelství Kazda.

11:00 Velká autogramiáda u stánku Šulc-Švarc. Jiří Žáček: Převtělení (básnické překlady s ilustracemi Jiřího Machta). Magda Váňová: Učitelka angličtiny.

11:00 Martin Patřičný: Tajemství dřeva. O dřevě, práci s ním a o radosti. Znáte z ČT2, knih a výstav. Literární kavárna Petrkov na balkoně.

11:15 Povídka – malý žánr s velkým příběhem. Autorské čtení Lidmily Kábrtové a Petra Bobka v salonku 1.

11:30 Umění meditovat aneb Jak nalézt vnitřní klid v dnešním světě. Pořádá nakladatelství Madal Bal v sále Krajské knihovny Vysočiny.

11:30 Michi Miky: Sex, chlast a bláznivá láska na Pobřeží hříchu. Jak chutnají a pálí thajské papričky. Představení nové knihy z nakladatelství Novela bohemica v salonku 2.

11:45 Petra Dvořáková: Pláňata, Zahrada aj. Autogramiáda na stánku nakladatelství Host.

12:00 Petra Hůlová: Nejvyšší karta. Autorské čtení a představení nové knihy pořádá nakladatelství Argo na Schodech Krajské knihovny Vysočiny.

12:00 Pauline Butcher: Freak out! Můj život s Frankem Zappou – Laurel Canyon 1968-1971. Knihu k 30. výročí Frankova úmrtí představuje nakladatelství Šuplík v salonku 1.

12:15 Michaela Vaščíková: Autorské čtení v salonku 2.

12:30 Alena Mornštajnová: Les v domě. Autorské čtení a besedu pořádá nakladatelství Host  v sále Krajské knihovny Vysočiny.

12:45 Permababka. Beseda s Evou Hauserovou v salonku 1.

13:00 Veronika Jonášová: Ada. Autorské čtení pořádá nakladatelství Argo na Schodech Krajské knihovny Vysočiny.

13:00 Dora Čechova. Autorské čtení v salonku 2.

13:00 František Kalenda: Zpověď posledního mnicha. Autogramiádu u stánku Českého rozhlasu Vysočina pořádá nakladatelství Bourdon.

13:30 Jiří Martínek: Jak se „loví“ biogramy? Právě v době konání veletrhu by měl spatřit světlo již 26. svazek Biografického slovníku českých zemí – generačního díla, v němž postupně vychází odborně zpracované a ověřené životopisy všech významnějších osobností českých dějin. O tom, jak se dělá moderní biografistika, s jakými obtížemi se autoři setkávají, a jaké jsou další perspektivy tohoto projektu, promluví jeden z redaktorů, RNDr. Jiří Martínek, Ph.D.  Pořádá Historický ústav AV ČR v salonku 1.

13:30 Vyhlášení vítěze literární soutěže Talent roku. Ocenění předává agentura Mám talent spolu s ředitelkou Podzimního knižního veletrhu v sále Krajské knihovny Vysočiny.

13:45 Petr Pithart, Jan Vít, Milan Pilař: Představení chystaných titulů Knihovny Petra Pitharta. V salonku 2. Pořádá Knihovna Petra Pitharta ve spolupráci s Letní žurnalistickou školou Karla Havlíčka Borovského.

14:00 Simona Bohatá: Zbabělí hrdinové. Autorské čtení a besedu pořádá nakladatelství Host na Schodech Krajské knihovny Vysočiny.

14:00 Danka Šárková: Alenka, Krakonoš a zvířátka a Černá, bílá a zrzavá kočička. Křest knih na stánku nakladatelství Anahita.

14:00 Michaela Vaščíková. Autogramiáda u stánku Českého rozhlasu Vysočina.

14:00 Velká autogramiáda u stánku Šulc-Švarc. Jiří Žáček: Převtělení (básnické překlady s ilustracemi Jiřího Machta). Magda Váňová: Učitelka angličtiny. Lucie Brejšová: Město nad městem.

14:15 Zdeněk Jančařík: Český Bůh. Představení knihy z nakladatelství Vyšehrad v salonku 1.

14:30 Tradiční setkání s Michalem Vieweghem v sále Krajské knihovny Vysočiny.

14:30 Klára Lowensteinová: Literárně výtvarný workshop pro děti s Mírovými pohádkami Maria Lodiho. Pořádá nakladatelství Lví kámen v salonku 2.

15:00 Michael Shaheen, americký autor románu Pátá královna a literární agentura Mám talent vás srdečně zvou na besedu a autogramiádu do salonku č. 1.

15:00 Jana Poncarová a Barbora Šťastná: Za války i po ní: Pohnuté osudy v románech. Jak vyprávět příběhy, na něž jsou i slova někdy krátká? Besedu s autorkami historických románů, při níž představí své novinky, pořádá nakladatelství Albatros na Schodech Krajské knihovny Vysočiny.

15:00 Luboš Balák: Poslední heterosexuální komedie. Autogramiádu pořádá Divadlo Komediograf u stánku Českého rozhlasu Vysočina.

15:00 Miroslav Urban: Společně se včelami. Besedu pořádá nakladatelství Grada v literární kavárně Petrkov na balkoně.

15:15 Karel Hvížďala a Jiří Přibáň: Hledání smyslu. Uvedení posledního svazku volné trilogie navazujícího na knihy Hledání dějin a Hledání odpovědnosti. Autoři se v něm obracejí k lidské kultuře a člověku jako stvoření, které hledá smysl všeho, nejvíc své vlastní existence. Pořádá Nakladatelství Karolinum v salonku 2. Následuje autogramiáda na stánku Nakladatelství Karolinum.

15:15 Simona Bohatá: Zbabělí hrdinové, Klikař Beny aj. Autogramiáda na stánku nakladatelství Host.

15:30 Petra Pospěchová: Atlas chutí Čech, Moravy a Slezska. Už jste někdy jedli řepance s pracharandou, jihlavskou kyselku nebo mrkvance z Polné? Seznamte se s recepty, chutěmi a tradicemi nejen Havlíčkobrodska (a celé oblasti Horácka). Pořádá nakladatelství Smart Press v sále Krajské knihovny Vysočiny.

15:45 Nakladatelství Canc v salonku 1.

16:00 Losování vstupenek a předávání cen. Na jevišti Kulturního domu Ostrov. Kolekce knih v hodnotě 5 000 Kč dle vlastního výběru z knihkupectví Kanzelsberger, trojice rakouských historických detektivek Andrease Pittlera z nakladatelství Hejkal, zájezd od cestovní kanceláře M TOUR, kolekce francouzských vín od firmy Pozdní sběr, 2 vstupenky na festival Česká vlna 23 a další knižní a jiné ceny.

16:00 Alena Mornštajnová: Les v domě, Listopád aj. Autogramiáda na stánku nakladatelství Host.

17:00 33. Podzimní knižní veletrh končí. Na shledanou na 34. Podzimním knižním veletrhu – 11. a 12. října 2024.

Program najdete i tady.