Doprovodný program

Doprovodný program 29. Podzimního knižního veletrhu

Čtvrtek 10. října

11:00 Celostátní knihovnický seminář k akvizici v Krajské knihovně Vysočiny.

18:00 Listování: Mé dětství v socialismu – pro knihovníky a vystavovatele, v sále Staré radnice.

19:30 Číše vína pro vystavovatele a knihovníky. Pořádá starosta Havlíčkova Brodu a senátor Jan Tecl v Radniční vinárně pod Starou radnicí na Havlíčkově náměstí.

Pátek 11. října

7:00 Veletrh je otevřen pro vystavovatele.

10:00 Veletrh je otevřen pro veřejnost.

10:05 Úvodní tisková konference v salonku 1.

10:06 Dílna malého novináře s Michaelou Veteškovou v prostoru PEN.

Děti si spolu se známou rozhlasovou novinářkou vyzkoušejí, jak vypadá práce reportéra. Vychází ze základního principu zpravodaje v terénu – popiš, co vidíš. Pořádá nakladatelství Dvě veverky.

10:10 Pozorování slunce astronomickými dalekohledy. Pořádá Česká astronomická společnost před Kulturním domem Ostrov. Po celou dobu veletrhu.

10:15 Komiks nejen v knihovnách. Jak komiksem děti rozečíst, jak jím podpořit čtenářskou gramotnost a jak jeho pomocí přitáhnout nové čtenáře do knihovny? Pro knihovníky přednáší specialistka komunikace Nakladatelství CREW s.r.o. Michaela Pexová v salonku 2.

10:30 Chci mít vlastní bloK! Zahájení veletržní akce na stánku Bobo blok (č. 39.1 v přísálí), při níž každý návštěvník veletrhu může získat blok se svým jménem.

10:45 Knižní aperitiv nakladatelů a knihovníků v salonku 1.

11:00 Knižní Paseka začíná! Každý, kdo si na veletrhu koupí alespoň dvě knihy, může při odchodu dostat dárek – jednu knihu z nakladatelství Paseka zdarma. Nabídka platí do vyčerpání zásob.

11:00 Michaela Burdová: Dcera hvězd

Autorka sérií Poselství jednorožců, Křišťály moci, Syn pekel, Volání sirény a nově i Dcera hvězd bude povídat o dobrodružstvích, která zažívá se svými hrdiny, o nebezpečných stvůrách a démonech a celkově o tom, jaké to je být spisovatelkou. Pořádá nakladatelství Albatros v salonku 2.

11:30 Laureát Ortenovy ceny Ondřej Buddeus hovoří o poezii, psaní v Paříži, literárních cenách a třeba i o Českém literárním centru. Pořádá SČKN v salonku 1.

11:45 Jak vnímat knihu? Čtenářské lekce z nakladatelství Meander v salonku 2.

V roce 2018 vypracoval spolek Knižní stezka k dětem, z. s., ve spolupráci s týmem výjimečných pedagogů z Nové školy, o. p. s., čtenářské lekce – tedy metodiku k 7 oceňovaným knihám z produkce nakladatelství Meander: Malý Humorista – Natálčin andulák – Příhody matky Přírody – Tetovaná teta – Kam až smí smích – Poetický slovníček dětem v příkladech – Jino taje opic. Pro školy i veřejnost.

13:00 Jak mezilidské vztahy ovlivňují váš život. Přednášku pořádá Dianetické centrum v prostoru PEN.

13:30 Souhvězdí Gulag Karla Pecky. Impozantní výbor z díla významného spisovatele představuje nakladatel Daniel Pagáč – NEMOHUJINAK.CZ v prostoru PEN.

13:45 Lidmila Kábrtová: Místa ve tmě. Autorské čtení ze skvělé povídkové sbírky pořádá nakladatelství Host v salonku 1.

14:00 České tajemno. Neuvěřitelná fakta, tajemné nálezy, překvapivé hypotézy. Arnošt Vašíček představuje nejtajemnější domácí záhady z nové knihy a z připravovaného televizního cyklu. Pořádá nakladatelství Mystery Film v salonku 2.

14:30 Marky Volf: I motýli pláčou. Česko-italská autorka představuje pozoruhodný příběh o přežití rakoviny. Pořádá nakladatelství Jonathan Livingston v salonku 1.

15:00 Martin Jun: Meteorit s rodokmenem. Autorské čtení z knihy, v níž se pětice mužů vydává potokem na lov pstruhů, jako to dělávali v dětství, aniž tuší, že se při tom dotknou čehosi posvátného. Pořádá nakladatelství Labyrint v prostoru PEN.

15:00 Václav Větvička: Zámecké zelené komnaty. Autogramiáda nové obrazové knihy na stánku nakladatelství Vašut – č. 43 v hlavním sále.

15:15 Silesia noir – temné Slezsko v detektivkách Evy Tvrdé Dlužná částka a Mrtvou neměl nikdo rád. Setkání s oblíbenou autorkou v salonku 1.

15:30 Pavol Rankov: Legenda o jazyku. Setkání s pozoruhodným slovenským spisovatelem. Pořádá nakladatelství Host a Slovenský institut v Praze v salonku 2.

15:30 Karel Osoha, Ondřej Kavalír: Návrat Krále Šumavy.

Debatu o oceňované komiksové trilogii pořádá nakladatelství Labyrint v prostoru PEN.

16:00 Jiří Grygar: Několik astronomických novinek. Pořádá Česká astronomická společnost v sále kina Ostrov. Vchod venkem, vstup s veletržní vstupenkou.

16:00 Irena Dousková. Autorské čtení z knihy Rakvičky pořádá Druhé město v salonku 1.

16:15 Miloš Doležal: Čurda z Hlíny. Autorské čtení a beseda o třech dokumentárních povídkách z protektorátu. Pořádá nakladatelství Host v salonku 2.

16:30 Jak vydat svou první knihu a stát se úspěšným autorem. Vendula Pačesová, Tea Olivová, Jaroslav Irovský, Katka Doležalová a další. Pořádá nakladatelství Jonathan Livingston v prostoru PEN.

17:00 Slavnostní předání ceny Littera Astronomica a přednáška laureáta. Pořádá Česká astronomická společnost v salonku 2.

17:00 Petr Bobek: Stopem na konec světa. Autorské čtení začínajícího spisovatele. Stopem na konec světa je sbírka deseti povídek, zabývajících se tématy stáří, mezilidských vztahů nebo putování jako prostředku pro hledání smyslu života. V prostoru PEN.

17:00 Vernisáž výstavy Otto Fraus – fotograf Havlíčkova Brodu v Muzeu Vysočiny, Havlíčkovo náměstí 19. Výstava potrvá do 12. ledna 2020.

17:00 Autogramiáda Ivana Hlase na stánku Tiskáren Havlíčkův Brod, a.s., č. 84 v hlavním sále.

17:30 Dora Kaprálová. Autorské čtení pořádá Druhé město v salonku 1.

18:00 Vráťa Ebr, Zora Jandová a Praha vzdálená v knihách. Veselé setkání s milými hosty v prostoru PEN.

18:00 První losování vstupenek v literární kavárně Petrkov. Můžete vyhrát čtyřdenní zájezd do maďarských termálních lázní Bükfürdő od cestovní kanceláře M TOUR a kolekci francouzských vín od firmy Pozdní sběr, 10 x online předplatné Deníku N, velké knižní ceny z Domu knihy Kanzelsberger (každá v hodnotě 4 000 Kč podle vlastního výběru), kolekce knih a audioknih z nakladatelství Tebenas v hodnotě 4 000 Kč, skvělé knihy z nakladatelství Host, jakost, Nakladatelství Masarykovy univerzity, Anahita, Danka Šárková, Šulc-Švarc, Dauphin, Smart Press, Jonathan Livingston, Beskydy, Ronado, Cesta domů, Novela bohemica, Jan Vašut, Lingea, Studio Trnka, Jota, B&P Publishing, Hejkal aj., vstupenku na koncert Rock for Book, poukazy do kavárny Hejkal a další zajímavé ceny. Výhru může získat jen ten, kdo bude při losování přítomen.

19:00 Uzavření veletržních prostor.

20:00 Večer nejkrásnějších knih a jejich tvůrkyň a tvůrců. Předávání ceny Kraje Vysočina, ceny města Havlíčkova Brodu, ceny Tiskáren Havlíčkův Brod, a.s. a ceny čtenářů Krajské knihovny Vysočiny a posluchačů Českého rozhlasu Vysočina. Pod záštitou hejtmana Kraje Vysočina MUDr. Jiřího Běhounka. V sále Staré radnice na Havlíčkově náměstí. Následuje raut pro vystavovatele a další zvané hosty.

21:30 Ivan Hlas a Rock for Book. (20:00 Jada Band, 21:30 Trio Ivana Hlase, 23:30 Morava)

Klub Oko, Smetanovo náměstí 30. Kontakt pro rezervaci vstupenek kletecka@thb.cz, tel. 602 567 728. Možnost rezervovat si i přenosný pas na šest podzimních koncertů Golden_eye.hb.

Sobota 12. října

8:30 Sál otevřen pro vystavovatele

9:00 Začátek druhého dne veletrhu.

9:00 Vyhlášení vítězů soutěže O cenu Františka Drašnera. Pořádá Okrašlovací spolek Budoucnost v salonku 1.

10:00 Martin Hilský: Shakespearovy Čechy aneb Zimní pohádka. Tradiční shakespearovská přednáška v sále Staré radnice. Pořádá nakladatelství Atlantis, vstup s veletržní vstupenkou.

10:00 Eva Tvrdá: Jazyk českého Slezska a severní Moravy jako jazyk literární – utopie, nebo reálná možnost? Přednášku v prostoru PEN pořádá nakladatelství Littera Silesia.

10:00 Aleš Palán: Raději zešílet v divočině, Miss Exitus. Beseda s autorem, který vyniká empatií k obyčejným lidem a dokáže citlivě zachytit svět novodobých poustevníků i odcházení nevyléčitelně nemocných. Pořádá nakladatelství Prostor v salonku 2.

10:30 Středisko východočeských autorů se představuje. Své texty čtou Eva Černošová, Věra Kopecká, Jiří Lojín, Lubomír Macháček, Štěpánka Saadouni a Milan Sochora. V prostoru PEN.

10:45 Lenka Šíková, Jan Marek Šík: Rituál. Představení nové české fantasy. Pořádá nakladatelství Host v salonku 2.

11:00 Křest knihy Alenka a Krakonoš za přítomnosti autorky Danky Šárkové a ilustrátorky Danky Kobrové na stánku nakladatelství Anahita – č. 102 v prvním patře.

11:00 Jiří Žáček – autogramiáda na stánku Šulc – Švarc, č. 74 v hlavním sále.

11:15 Ivan Kraus: Soukromý Hollywood. Autorské čtení oblíbeného spisovatele. Pořádá nakladatelství Academia v salonku 1.

11:30 Veni, vidi, vici aneb Češi, kteří porazili svět. Beseda s autory edice Vědci, vynálezci a podnikatelé v českých zemích. Pořádá nakladatelství Jonathan Livingston v salonku 2.

12:00 Zygmunt Miloszewski: Zločiny a tresty prokurátora Szackého. Setkání s pozoruhodným polským autorem kriminálních románů. Pořádá nakladatelství Host v salonku 1.

12:00 Autogramiáda Ivana Krause na stánku nakladatelství Academia – č. 76 v hlavním sále.

12:00 Autogramiáda knihy Jiřího Kajínka a Petra Šámala Jak se žije za zdmi Valdic. Na stánku nakladatelství Naše vojsko – č. 16 v předsálí.

12:15 Jozef Banáš: Prorazím! Štefánik. Autorské čtení a setkání s populárním slovenským autorem pořádá nakladatelství Beskydy v salonku 2.

12:30 Spolek Překladatelé Severu zve na diskusi o boomu severské literatury v ČR, během níž budou představeny aktuální severské knižní novinky. Prostor PEN.

12:45 Martin Jan Stránský: Deník doktora z Mrnic. Uvedení humoristické knihy o venkovském doktorovi v salonku 1.

13:00 Helena Rezková, Pavlína Špatenková: Nebylo jim souzeno žít. Představení knihy o osudech 160 umučených a popravených členů Sokola za 2. světové války. Pořádá nakladatelství Regiona v salonku 2.

13:30 Michal Viewegh: Setkání s oblíbeným spisovatelem v prostoru PEN.

13:30 Viktorie Hanišová: Rekonstrukce. Autorské čtení pořádá nakladatelství Host v salonku 1.

13:45 Helena Bretfeldová: Zahrady života. Představení unikátní fotografické knihy o židovských hřbitovech v Čechách a na Moravě. Pořádá nakladatelství Albert v salonku 2.

14:00 Martin Hilský – autogramiáda.

14:00 Jiří Čáslavský: Šlápoty. Autogramiáda audioknihy v podání Václava Knopa na stánku nakladatelství Tebenas (č. 180 na balkoně).

14:00 Jiří Žáček – autogramiáda na stánku Šulc – Švarc, č. 74 v hlavním sále.

14:00 Jana Vaněčková, Michal Vaněček: Co má poznat správný Čech. Autogramiáda na stánku nakladatelství Grada, č. 92 na jevišti.

14:10 Markéta Hejkalová: Měj mě rád/a – autogramiáda na stánku nakladatelství Hejkal, č. 203 na balkoně.

14:15 Lenka Pastorčáková: Žárlivka. Jak vznikala úspěšná prvotina? Co to znamená být zastupován literární agenturou? Besed o knize i o spisovatelských začátcích pořádá literární agentura a nakladatelství MÁM TALENT v salonku 1.

14:30 Kateřina Hloušková: F.T.M. = Futurismus. Novou knihu představuje nakladatelství B&P Publishing v salonku 2.

15:00 Beseda se Zdenou Mašínovou. Pořádá Kartuziánské nakladatelství v salonku 1.

15:15 Obec širšího společenství českých unitářů v salonku 2.

15:15 Lenka Pastorčáková: Žárlivka. Autogramiáda na stánku MÁM TALENT – 129 v prvním patře.

17:00 29. Podzimní knižní veletrh končí – na shledanou na jubilejním 30. Podzimním knižním veletrhu 23. a 24. října 2020.