33. Podzimní knižní veletrh bude 6. a 7. října 2023

Tisková zpráva po 32. Podzimním knižním veletrhu

32. Podzimní knižní veletrh se konal 14. a 15. října v Havlíčkově Brodě v Kulturním domě Ostrov a část doprovodných programů také v Krajské knihovně Vysočiny. Vystavovalo 135 nakladatelů, přišlo asi 14 000 návštěvníků. To je asi o dvacet procent víc než při loňském veletrhu, který byl ještě hodně poznamenaný restrikcemi a obavami z covidu.

Bylo uděleno několik cen. Odborná porota tvořená knihovníky a pracovníky kulturních institucí Kraje Vysočina, jejímž předsedou byl Jaroslav Císař, vybrala vítěze ceny Kraje Vysočina, ceny města Havlíčkova Brodu a ceny Tiskáren Havlíčkův Brod, a.s.

Cenu Kraje Vysočina  získal titul Míla Doleželová, věnovaný malířce monumentálních pláten. Napsala ji Alena Mizerová a kolektiv, vydalo nakladatelství Masarykovy univerzity Munipress.

Porota velmi kladně ohodnotila též publikaci Ateliér Ex Jana Exnara a Vcházení do obrazů Josefa Jambora.

Cenu města Havlíčkova Brodu získala kniha Antona Sundina Kapradiny, vydaná nakladatelstvím Kazda. Do užšího výběru postoupily i knihy Jaromíra 99 Mimosezóna (vydal Host), Drobky v peřinách Petry Varaďové a Marie Maderové (vydala Jota) a kniha Jiřího Junga Příběh budovy R, vydaná Ostravskou univerzitou.

Cenu Tiskáren Havlíčkův Brod, a.s. získala kniha Markéty Vítkové a Michaely Míkovcové Maruška a motýli, vydaná Spolkem pro Sedlčansko a Královéhradecko. Další v pořadí byla kniha Petra Nikla Hroch (vydal Meander) a kniha Marie Kútové Třináct pohádek (nakladatelství Pampeliškov).

Cenu posluchačů Českého rozhlasu Vysočina a čtenářů Krajské knihovny Vysočiny získala kniha Stanislava Mikuleho a Milana Šustra Sanitiniho hvězda z nakladatelství Tváře. Velký počet hlasů získaly i publikace Martina Kmetě a Jiřího Hudce Čarovné Žďárské vrchy (nakladatelství CBS) a Herálečtí výtvarníci (vydala obec Herálec pod Žákovou horou). Další informace najdete na stránkách Krajské knihovny Vysočiny.

Tradiční cenu Littera Astronomica získala publicistka a autorka vědeckých rozhovorů Jana Žďárská z Fyzikálního ústavu AV ČR. Více na stránkách České astronomické společnosti.

Novou cenu Talent roku udělila agentura Mám talent americkému autorovi Michaelu Shaheenovi za román o Karlu IV. Pátá královna, který do češtiny přeložila Veronika Volhejnová. Více zde.

Součástí veletrhu byl i autorský prodej pro Ukrajinu, pořádaný Českým centrem mezinárodního PEN klubu a Krajskou knihovnou Vysočiny. Iniciátorkami projektu byly spisovatelky Lidmila Kábrtová a Alena Mornštajnová, knihy věnovalo a prodávalo 45 autorů a také nakladatelství Host, Albatros, Karolinum, Hejkal a další. Prodalo se 122 knih za celkem 24 400 Kč. Nakladatelka Lucie Řehoříková (Větrné mlýny) po dohodě s předsedou ukrajinského PEN klubu Andrijem Kurkovem předá peníze ukrajinským spisovatelům, kteří se kvůli válce octli v nouzi. Všem zúčastněným děkujeme.

33. Podzimní knižní veletrh se bude konat 6. a 7. října 2023.  Přihlášku najdete na stránkách veletrhu.

 

 

 

 

32. Podzimní knižní veletrh je za dveřmi

32. Podzimní knižní veletrh se koná v Kulturním domě Ostrov  a část doprovodných programů také v Krajské knihovně Vysočiny v Havlíčkově Brodě. Veletrh bude mít otevřeno v pátek 14. října od 10 do 19 hodin a v sobotu 15. října od 9 do 17 hodin.  Na návštěvníky se těší 136 vystavovatelů a 129 doprovodných programů.

Pro vystavovatele jsou prostory Kulturního domu Ostrov otevřené ve čtvrtek 13. října od 13 do 19 hodin a v pátek 14. října od 7 hodin. S parkovací kartou je možné na přilehlých parkovištích zaparkovat v pátek do 10 hodin a v sobotu do 9 hodin, poté budou parkoviště otevřena pro všechny vystavovatele a návštěvníky veletrhu.

Podzimní knižní veletrh trvá 17 hodin – a těch 17 kouzelných hodin se rychle blíží. Těšíme se na vás.

 

Evžen Boček s Aristokratkou na veletrhu!

Někteří lidé se báli, aby na veletrhu nebyla přílišná převaha spisovatelek nad spisovateli a převaha vážných témat nad humorem. Báli se zbytečně. Na poslední chvíli přijede Evžen Boček a s ním Aristokratka pod palbou lásky. V sobotu 15. října ve 13:30 u stánku Českého rozhlasu Vysočina proti hlavnímu vchodu.

Několik informací pro vystavovatele

Vážení vystavovatelé,
posíláme několik předveletržních informací:

1. Registrace vystavovatelů a návoz knížek ke stánkům bude ve čtvrtek 13. října od 13 do 19 hodin a v pátek 14. října od 7 do 10 hodin. K návozu nepotřebujete parkovací kartu. Zastavíte před vchodem, knížky vyložíte a odjedete na parkoviště. Ve čtvrtek by to mělo jít snadno, v pátek bude před vchodem asi nával.

2. Parkovací karta opravňuje k vjezdu na jedno z parkovišť kolem Kulturního domu Ostrov a Krajské knihovny Vysočiny v pátek 14. října do 10 hodin a v sobotu 15. října do 9 hodin.

3.  Vystavovatelé, kteří chystají pořad v sále Krajské knihovny Vysočiny, se na technických podrobnostech mohou domluvit přímo s Petrem Bobkem, bobek@kkvysociny.cz.

Technické informace k vybavení sálu a učebny KKV 2022-06

 

Máte talent?

Máte talent a chcete psát a vydávat? Přijďte se podívat na ocenění, které můžete za rok získat.

V pátek 14. 10. 2022  bude v rámci Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě předáno nové literární ocenění, tzv. literární cena TALENT ROKU. S tímto literárním oceněním přichází literární agentura MÁM TALENT ve spolupráci s MÁM TALENT nakladatelstvím. Cílem je upozornit na výrazný literární talent a napomoci vydání rukopisu, za který autor ocenění získal. Ke slavnostnímu předání literárního ocenění dojde v salónku č. 1 v Kulturním domě Ostrov od 16 hodin.

Více se dozvíte v rozhovoru s ředitelkou MÁM TALENT.

32. Podzimní knižní veletrh – pozvání pro školy

Vážená paní ředitelko, vážený pane řediteli,
dovolujeme si Vás, Vaše kolegy učitele a Vaše žáky srdečně pozvat na 32. Podzimní knižní veletrh, který se bude konat v pátek a v sobotu 14. a 15. října v Kulturním domě Ostrov a v Krajské knihovně Vysočiny v Havlíčkově Brodě.
Na veletrhu bude 127 českých nakladatelství a v doprovodném programu bude 121 pořadů. Součástí programů jsou jak čtení současných slavných spisovatelek a spisovatelů (Aleny Mornštajnové, Kateřiny Tučkové, Petry Dvořákové, Miloše Urbana, Michale Viewegha a mnoha dalších), tak programy naučné, věnované mj. novým pohledům na atentát na Reinharda Heydricha, beseda s dlouholetým zpravodajem ČT v Polsku, na Ukrajině a Rusku Miroslavem Karasem nebo představení knihy Markéty Lukáškové Co vás v dějáku nenaučili), tak přednášky určené přímo pro školy – jak pracovat s komiksy ve škole a další. Program se stále doplňuje, kompletní program  najdete  na stránkách doprovodného programu..
Veletrh je otevřen v pátek 14. října od 10 do 19 hodin a v sobotu 15. října od 9 do 17 hodin. Dvoudenní slosovatelná vstupenka stojí 60 Kč, ale školám ji nabízíme po 10 Kč, a ke každým 20 vstupenkám 2 vstupenky zdarma pro učitele. Vstupenky po 10 Kč si můžete objednat do 7. 10. e-mailem na adrese dvorakova@hejkal.cz nebo telefonicky na čísle 569 424 115.Pak Vám je buď pošleme s fakturou, nebo připravíme u pokladny veletrhu a zaplatíte je v hotovosti. Případně si je můžete po předchozí domluvě vyzvednout i u nás v kanceláři v Dolní ulici v Havlíčkově Brodě.
Přejeme hezký začátek školního roku a těšíme se na setkání na veletrhu.

Tisková zpráva po 31. Podzimním knižním veletrhu

31. Podzimní knižní veletrh úspěšně proběhl 15. a 16. října v Kulturním domě Ostrov v Havlíčkově Brodě. Protiepidemická opatření (nutnost prokazovat bezinfekčnost a nosit respirátory) nebyla zrovna příjemná, ale jejich dodržování snad přispělo k bezpečnému průběhu veletrhu. Děkujeme všem návštěvníkům za pochopení.

Počet vystavovatelů – 130 – byl o něco menší než v jiných letech a přišlo i o něco méně návštěvníků – odhadem cca 12 000, což je zhruba 75% z obvyklého počtu. Menší návštěvnost se kupodivu neprojevila příliš na tržbách – lidé přišli cíleně ke stánkům jednotlivých nakladatelů pro předem vybrané knihy, ubylo spíš těch, kteří se přicházejí jenom podívat.

Naopak doprovodný program byl ještě bohatší než v minulých letech díky vstřícnosti Krajské knihovny Vysočiny, která pro veletržní program poskytla dva prostory ve své nové budově – vstupní schodiště a velký sál. Největší zájem byl o přednášku Martina Hilského, besedu s Alenou Mornštajnovou či Michaelem Kocábem nebo velkou autogramiádu knihy Země skrytých úsměvů, ale důležité je, že všechny doprovodné programy si našly své publikum a čtenáři díky nim mohli poznat i řadu nových spisovatelů a knih.

Cenu Littera Astronomica získal Ing. Jan Vondrák, DrSc, dr.hc.. Více informací najdete na stránkách České astronomické společnosti.

Byly uděleny i ceny za nejkrásnější knihy veletrhu. Cenu Kraje Vysočina za nejkrásnější knihu spjatou s Vysočinou získal Nezávislý podmelechovský spolek a Miloš Doležal za sborník To už se nikdy nebude opakovat. Cenu města Havlíčkova Brodu za nejkrásnější knihu veletrhu získalo nakladatelství Labyrint za grafický román Štefánik, jehož autory jsou Gabriela Kyselová, Michal Baláž a Václav Šlajch. Cenu Tiskáren Havlíčkův Brod, a.s. za nejkrásnější dětskou knihu získal Spolek pro Sedlčansko a Královéhradecko za knihu Markéty Vítkové a Kateřiny Čížkové Jak barevná je modrá: letem světem autismem. Cenu čtenářů Krajské knihovny Vysočiny a posluchačů Českého rozhlasu Vysočina získal spolek Za záchranu rodného domu Jana Zrzavého za knihu Lucie Doležalové a Karla Pacovského Lipnická bible: štít víry v neklidných časech pozdního středověku. Více informací lze najít na stránkách Krajské knihovny Vysočiny.

Příští, 32. Podzimní knižní veletrh se bude konat 14. a 15. října 2022.

Ceny za nejkrásnější knihy veletrhu

Na závěr prvního dne veletrhu v pátek 15. října ve 20 hodin byly uděleny ceny za nejkrásnější knihy 31. Podzimního knižního veletrhu.

Cenu Kraje Vysočina za nejkrásnější knihu spjatou s Vysočinou získali Miloš Doležal a Nezávislý podmelechovský spolek za sborník To už se nikdy nebude opakovat.

Cenu města Havlíčkova Brodu získalo nakladatelství Labyrint za grafický román Štefánik.

Cenu Tiskáren Havlíčkův Brod, a. s. za nejkrásnější dětskou knihu získala kniha Jak barevná je modrá, kterou vydal Spolek pro Sedlčansko a Královéhradecko.

Cenu posluchačů Českého rozhlasu Vysočina a čtenářů Krajské knihovny Vysočiny získala kniha Lipnická bible. Vydal ji Spolek Za záchranu rodného domu Jana Zrzavého.

Země skrytých úsměvů – správné odpovědi

Od konce října do konce listopadu probíhala na veletržním facebooku soutěž v poznávání autorů jednotlivých povídek knihy Země skrytých úsměvů, vydané místo 30. Podzimního knižního veletrhu.

Správné odpovědi přinášíme zde:

1. V názvu povídky je ženské jméno, a autorka se fenomenálně proslavila dílem, jehož název tvoří rovněž ženské jméno.

Alena Mornštajnová

2. Autor byl v letošním roce nominován na cenu Magnezia Litera za knihu povídek, v jejímž názvu je mužské jméno.

Michal Vrba

3. Autorka získala v roce 2017 cenu Evropské unie za literaturu za román, v jehož názvu je přírodní útvar.

Bianca Bellová

4. Autor je známý zejména jako tvůrce dřevěných obrazů a soch a průvodce televizního dokumentu Kus dřeva ze stromu.

Martin Patřičný

5. Legendární autor mj. Českého snáře a manifestu svobody 2000 slov.

Ludvík Vaculík

6. Autorka se proslavila románem o ženách, obdařených věšteckými schopnostmi. Nedávno vydala knihu o významných českých ženách Hrdinky.

Kateřina Tučková

7. Autor píše poezii, prózu, dětské knihy, recenze, literární kuchařky, kulturní publicistiku, rediguje. Proslavil se mj. knihou Hemingwayův býk.

Michal Šanda

8. Jeden z nejpopulárnějších českých autorů, proslavil se knihou, v jejímž názvu je domácí zvíře.

Michal Viewegh

9. Autorku proslavila kniha, v níž má každá kapitola přesně 50 slov a v jejímž názvu pijí bystrá lesní zvířata.

Lidmila Kábrtová

10. Autor se proslavil především knihami o faráři Josefu Toufarovi, umučeném komunisty.

Miloš Doležal

11. Autor byl kdysi šéfredaktorem týdeníku Tvorba, s komunistickou minulostí účtuje v románu Most přes řeku zapomnění.

Jaroslav Čejka

12.Významný nakladatel (stánek jeho nakladatelství na Podzimním knižním veletrhu bývá hned nad schody v prvním patře) a také autor – napsal mj. román o básníkovi Ivanovi Blatném.

Martin Reiner

13. Oblíbená autorka se proslavila mj. Tajnou knihou o lásce s největším Čechem.

Irena Obermannová

14. Někdejší politický vězeň, dlouholetý předseda českého PEN klubu, prozaik a scenárista.

Jiří Stránský

15. Autorka je zakladatelka a ředitelka Podzimního knižního veletrhu.

Markéta Hejkalová

16. Ředitel vědeckého nakladatelství a úspěšný autor literatury faktu a próz z nedávné historie.

Jiří Padevět

17. Autor získal cenu Magnesia Litera za prózu za román, v jehož názvu je jeho oblíbené lesní zvíře.

Jiří Kratochvil

18. Autorčiným tématem je Slezsko. Čtenáři si oblíbili její romány Třešňovou alejí, Okna do pokoje a další.

Eva Tvrdá

19. Autor je význačný český botanik, jak napovídá již jeho příjmení.

Václav Větvička

20. Autor tajemných a fantaskních próz, k nejznámějším patří román o barokním architektovi s italským jménem.

Miloš Urban

21. Autorka je známá jako zakladatelka úspěšného nakladatelství hodnotných dětských knih, jehož stánek na Podzimním knižním veletrhu najdete každý rok hned u vchodu na balkon.

Ivana Pecháčková

22. Autor literatury faktu, prozaik a scenárista, který ve svých dílech luští záhady a odhaluje tajemství.

Arnošt Vašíček

23. Česká prozaička s jménem, odkazujícím ke klasické ruské literatuře, se narodila ve vlaku mezi Moskvou a Prahou.

Dora Čechova

24. Autor je šéfredaktorem portálu Vaše literatura (www.vaseliteratura.cz).

Jiří Lojín

25. Nejoblíbenější finský spisovatel, humorista.

Arto Paasilinna

26. Autorka úspěšné románové trilogie o úskalích vztahů mezi rodiči a dětmi, v níž hrají hroli mj. houby nebo rekonstrukce vraždy.

Viktorie Hanišová

27. Autor je známý a oblíbený písničkář a také současný předseda českého PEN klubu.

Jiří Dědeček

28. Básník, překladatel, divadelní kritik, žije v Lípě u Petrkova.

Josef Mlejnek

29. Velmi oblíbený autor, jeden z mála humoristů současné české literatury, mj. také bratr známého herce.

Ivan Kraus

30. Autor povídkové knihy Stopem na konec světa pracuje v Krajské knihovně Vysočiny.

Petr Bobek

31. Velmi oblíbená autorka vydala na začátku letošního roku román, v jehož názvu jsou ptáci.

Petra Dvořáková

32. Autor se proslavil knižními rozhovory – mj. s bratry Reynkovými nebo se šumavskými samotáři.

Aleš Palán

33. Autor je známý astronom a astrofyzik – a také milovník cyklistiky a knih.

Jiří Grygar