Programy podle místností

Programy v salonku 1

Pátek 6. října

10:45 Japonské manga komiksy pro teen čtenáře. Japonské manga komiksy vládnou čtenářskému světu! Na přednášce Jakuba „Lowecaka“ Lowáka z Nakladatelství CREW se o nich dozvíte vše, co potřebujete vědět! Proč se čtou odzadu dopředu? Proč jsou tak oblíbené? Jak souvisí manga s anime? A jaké mangy právě teď čte nejvíc lidí? Přednáška je vhodná jak pro školy, tak pro všechny, kteří propadli kouzlu japonského komiksu! V salonku 1.

11:30 Americká exulantka a dvojjazyčná básnířka Bronislava Volková představuje dvě nové knihy: knihu esejů Podoby exilu v židovské literatuře a myšlení střední Evropy 20. století a odchod do Ameriky a básnickou sbírku Kde všichni odcházejí a už se nevrací/Where Everyone Leaves Never to Return.  V salonku 1.

12:15 Lucie Tučková: Sto let od setkání Bohuslava Reynka se Suzanne Renaudovou. Přednášku pořádá Česko-francouzské kulturní centrum Petrkov /Památník národního písemnictví v salonku 1.

13:00 Ivo Harák: Kočkomár. Autorské čtení. Pořádá nakladatelství Togga v salonku 1.

13:45 Kamila Hladká: Lidi od kolotoče. Světovou premiéru knihy autentických příběhů několika generací českých kolotočářů pořádá nakladatelství Dcera sestry v salonku 1.

14:30 Vojtěch Kessler: Recyklujme vzpomínky! Chcete vědět, jak vypadaly babičky očima vnoučat či jak se žilo mezi válkami Čechům ve Vídni? Přijďte na besedu o Databázi dějin všedního dne, projektu, který zaplňuje historii těmi, kteří ji skutečně prožili. Pořádá Historický ústav AV ČR v salonku 1.

15:15 Sabine Dittrich: Goldbachtal. Zlatý potok, příběh. Knihu německé spisovatelky s českým přesahem představuje autorka a překladatelka Ivana Vaňková. V salonku 1.

16:00 Štěpán Kučera: Jablonec Gablonz a Alžírské arabesky. Autorské čtení pořádá Druhé město v salonku 1.

16:45 Zuzana Marie Kostićová. Mayové mezi vědou, spiritualitou a esoterismem. Kde se vzala představa, že Mayové jsou strážci dávné moudrosti? A jak to celé souvisí s mystikou devatenáctého století? Přednášku pořádá Nakladatelství Karolinum v salonku 1. Následuje autogramiáda na stánku Nakladatelství Karolinum.

17:30 Petr Hladík: Poutník chodí pěšky. Zábavné příběhy a poetická zamyšlení z poutí, které autor uskutečnil s fotografem Jiřím Michlíčkem, jenž knihu doplnil fotografiemi.  Část z výtěžku prodeje knihy podpoří nákup pečovatelského lůžka do nově budovaného Domova Pomněnka, který bude v Novém Městě na Moravě sloužit lidem s Alzheimerovou nemocí. Představení nové knihy v salonku 1.

 Sobota 7. října

9:00 Okrašlovací spolek Budoucnost v salonku 1.

9:45 Chvilka poezie nikoho nezabije. Nakladatelství TOFANA prezentuje básnický sborník 7 x 7 poetických zastavení. V salonku 1.

10:30 Křest a autorské čtení knihy Evy Gmentové Oslík a Maruška, pokračování úspěšné knihy Zvědavý Oslík. Nakladatelství E.G. Solution s.r.o., nakladatelská značka Knihy Radosti v salonku 1.

11:15 Povídka – malý žánr s velkým příběhem. Autorské čtení Lidmily Kábrtové a Petra Bobka v salonku 1.

12:00 Pauline Butcher: Freak out! Můj život s Frankem Zappou – Laurel Canyon 1968-1971. Knihu k 30. výročí Frankova úmrtí představuje nakladatelství Šuplík v salonku 1.

12:45 Permababka. Beseda s Evou Hauserovou v salonku 1.

13:30 Jiří Martínek: Jak se „loví“ biogramy? Právě v době konání veletrhu by měl spatřit světlo již 26. svazek Biografického slovníku českých zemí – generačního díla, v němž postupně vychází odborně zpracované a ověřené životopisy všech významnějších osobností českých dějin. O tom, jak se dělá moderní biografistika, s jakými obtížemi se autoři setkávají, a jaké jsou další perspektivy tohoto projektu, promluví jeden z redaktorů, RNDr. Jiří Martínek, Ph.D.  Pořádá Historický ústav AV ČR v salonku 1.

14:15 Zdeněk Jančařík: Český Bůh. Představení knihy z nakl. Vyšehrad v salonku 1.

15:00 Michael Shaheen, americký autor románu Pátá královna a literární agentura Mám talent vás srdečně zvou na besedu a autogramiádu do salonku č. 1.

15:45 Nakladatelství Canc v salonku 1.

 

Programy v salonku 2

Pátek 6. října

10:15 Nakladatelství Jiří Šandera v salonku 2. Ilustrátorka a typografka Kamila Pokorná představí svou novinku pro děti s názvem Kluci a holky z mateřské školky, která je zařazena do soutěže o nejkrásnější dětskou knihu.

11:00 Setkání knihovníků a nakladatelů v salonku 2. Představí se nakladatelé: Host, Mystery Film Arnošta Vašíčka, Lingea, Pampeliškov, Smart Press, Cesta domů, Madal Bal a Hejkal.

11:45 Miloš Doležal: Obec. Uvedení knihy s ilustracemi Jiřího Bašty v grafické úpravě Luboše Drtiny. Pořádá nakladatelství Petrkov v salonku 2.

12:30 Cena Jiřího Ortena. Laureátka Alžběta Stančáková a nominantka 2023 Anna Sedlmajerová. Uvádí Marcela Turečková, ředitelka SČKN v salonku 2.

13:15 Honza Vojtíšek: Jak se píše v tandemu. Přednáška o psaní povídek s jinými autory a románu s Ivanem Kučerou. Kolika možnými způsoby lze psát společné dílo? Jaká úskalí společná tvorba přináší? Pořádá nakladatelství Golden Dog v salonku 2.

14:00 Heřman Losos: Neuvěřitelná dobrodružství Prsteníka ze Stromečkova: Zrození družiny. Pohádková fantasy parodie o antihrdinovi ve světě kouzel. Představení knihy pořádá Losí hnízdo v salonku 2.

14:45 Výtvarník Jiří Slíva a nakladatel Daniel Pagáč: Malostranské humoresky –  první kompletní vydání povídek z Malé Strany spisovatele Karla Pecky. Jeho součástí jsou i „polistopadové“ texty, které vyšly samostatně v souboru pod názvem Svůdnost černé barvy v roce 1998. V salonku 2.

15:30 Filadelfo Giuliano: Italský chodec po Čechách. Autorské čtení z nové básnické sbírky Nostalgie po létě. Pořádá nakladatelství Tofana v salonku 2.

16:15 Lenka Kapsová: Padesátka. Čím žijí ženy v období přechodu. Besedu pořádá nakladatelství Host v salonku 2.

17:00 Magda Křepelková: Improvizační vystoupení Tři pohledy na lásku a představení nové knihy Stvořena pro lásku. V salonku 2.

17:45 Petr Bartoš: Ondřejovská kronika. Prezentaci pořádá Česká astronomická společnost v salonku 2.

18:00 Tradiční udílení ceny Littera Astronomica v salonku 2. Pořádá Česká astronomická společnost.

Sobota 7. října

9:15 Dagmar Toufarová: Vídeňské svobodné listy se představují. Nabídka zajímavé spolupráce pro nakladatele a autory. V salonku 2.

10:00 Kartuziánské nakladatelství v salonku 2.

10:45 Eduard Krainer: Autorské čtení z knih Operativec I. a II. v salonku 2.

11:30 Michi Miky: Sex, chlast a bláznivá láska na Pobřeží hříchu. Jak chutnají a pálí thajské papričky. Představení nové knihy z nakladatelství Novela bohemica v salonku 2.

12:15 Michaela Vaščíková: Autorské čtení v salonku 2.

13:00 Dora Čechova. Autorské čtení v salonku 2.

13:45 Petr Pithart, Jan Vít, Milan Pilař: Představení chystaných titulů Knihovny Petra Pitharta. V salonku 2. Pořádá Knihovna Petra Pitharta ve spolupráci s Letní žurnalistickou školou Karla Havlíčka Borovského.

14:30 Klára Lowensteinová: Literárně výtvarný workshop pro děti s Mírovými pohádkami Maria Lodiho. Pořádá nakladatelství Lví kámen v salonku 2.

15:15 Karel Hvížďala a Jiří Přibáň: Hledání smyslu. Uvedení posledního svazku volné trilogie navazujícího na knihy Hledání dějin a Hledání odpovědnosti. Autoři se v něm obracejí k lidské kultuře a člověku jako stvoření, které hledá smysl všeho, nejvíc své vlastní existence. Pořádá Nakladatelství Karolinum v salonku 2. Následuje autogramiáda na stánku Nakladatelství Karolinum.

 

Schody Krajské knihovny Vysočiny

Čtvrtek 5. října

19:00 Číše vína pro vystavovatele, knihovníky a zástupce partnerských měst Havlíčkova Brodu – Brixenu, Brielle a Spišské Nové Vsi v kavárně Krajské knihovny Vysočiny. Zve starosta Havlíčkova Brodu Zbyněk Stejskal a senátor Jan Tecl.

20:00 Listování. Benoit Duteurtre: Holčička a cigareta. Na Schodech Krajské knihovny Vysočiny.

Pátek 6. října

10:00 Zahájení veletrhu a úvodní tisková konference na Schodech Krajské knihovny Vysočiny.

11:00 Miloš Vystrčil: Knihy, které mě ovlivnily v životě a v politice. Beseda s předsedou Senátu Parlamentu ČR na Schodech Krajské knihovny Vysočiny.

12:00 Dr. Hans Heiss: Pozdravy z Brixenu od majitele domu, kde žil ve vyhnanství Karel Havlíček Borovský, tlumočí Jana Fischerová. Schody Krajské knihovny Vysočiny.

13:00 Markéta Hejkalová: Století na vlnách. Křest nového románu pořádá nakladatelství Host na Schodech Krajské knihovny Vysočiny.

14:00 Alena Müllerová: Divoké básničky. Představení veselých básniček plných hravého humoru s ilustracemi Denisy Grimmové. Pořádá nakladatelství Grada na Schodech Krajské knihovny Vysočiny.

15:00 Pavel Čech: Dobrodružství Rychlé Veverky. Křest knihy a besedu pořádá Nakladatelství Petrkov na Schodech Krajské knihovny Vysočiny.

16:00 František Kalenda: Světci, nebo kacíři? Skutečný příběh historického románu Zpověď posledního mnicha. Pořádá nakladatelství Bourdon na Schodech Krajské knihovny Vysočiny.

16:30 Bohumil Pečinka, Petros Michopulos: Kecy & politika. Nekorektní podcast o aktuálním dění v politice. Schody Krajské knihovny Vysočiny.

20:00 Večer nejkrásnějších knih. Udílení cen Kraje Vysočina, ceny Města Havlíčkova Brodu, Tiskáren Havlíčkův Brod, a.s., Knihkupectví Kanzelsberger, a.s. a Českého rozhlasu Vysočina za nejkrásnější knihy 33. Podzimního knižního veletrhu. Ceny předají hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek, starosta Havlíčkova Brodu Zbyněk Stejskal, ředitel Tiskáren Havlíčkův Brod Petr Kletečka, ředitel Českého rozhlasu České Budějovice Zdeněk Duspiva a knihkupec Jan Kanzelsberger.

  Sobota 7. října

9:30 Petr Klukan: Húlava nad buzerplacem. Vzpomínkovou novelu známého jihlavského novináře představuje básník Radek Štěpánek. Pořádá nakladatelství Dobrý důvod na Schodech Krajské knihovny Vysočiny.

10:00 Česká detektivka. Petr Sagitarius. Pořádá nakladatelství Argo na Schodech Krajské knihovny Vysočiny.

11:00 Lucie Brejšová: Město nad městem. Čtení a autogramiádu pořádá nakladatelství Šulc-Švarc na Schodech Krajské knihovny Vysočiny.

12:00 Petra Hůlová: Nejvyšší karta. Autorské čtení a představení nové knihy pořádá nakladatelství Argo na Schodech Krajské knihovny Vysočiny.

13:00 Veronika Jonášová: Ada. Autorské čtení pořádá nakladatelství Argo na Schodech Krajské knihovny Vysočiny.

14:00 Simona Bohatá: Zbabělí hrdinové. Autorské čtení a besedu pořádá nakladatelství Host na Schodech Krajské knihovny Vysočiny.

15:00 Jana Poncarová a Barbora Šťastná: Za války i po ní: Pohnuté osudy v románech. Jak vyprávět příběhy, na něž jsou i slova někdy krátká? Besedu s autorkami historických románů, při níž představí své novinky, pořádá nakladatelství Albatros na Schodech Krajské knihovny Vysočiny.

 

Velký sál Krajské knihovny Vysočiny

Pátek 6. října

10:30 Lucie Hlavinková: Mnohovesmír plný příběhů. Oblíbená autorka moderních příběhůpro kluky i holky vás během besedy seznámí se svou sérií Sesterstvo i s rozbíhající se sci-fi řadou Mnohokluk. Pořádá nakladatelství Albatros v sále Krajské knihovny Vysočiny.

11:45 Prezentace profesní organizace –Svazu českých knihkupců a nakladatelů. Ředitelka SČKN Marcela Turečková. Ve velkém sále Krajské knihovny Vysočiny.

12:30 Knižní magie Harryho Pottera. Fenomén Harry Potter nestárne. Šéfredaktor nakladatelství Albatros Petr Eliáš vás provede kouzelným světem J.K. Rowlingové a probere vše podstatné – od akromantule až po Zlatonku. Pořádá nakladatelství Albatros ve velkém sále Krajské knihovny Vysočiny.

13:30 Sigi Bigstain: Švejk se stává milionářem. Představení závěrečného dílu trilogie Uberšvejk aneb Osudy dobrého vozíčkáře Švejka  pořádá nakladatelství Propolys ve velkém sále Krajské knihovny Vysočiny.

14:30 Prof. Petr Čornej: Spory o Jana Žižku. Pořádá Spolek Za záchranu rodného domu Jana Zrzavého v sále Krajské knihovny Vysočiny.

15:30 Arnošt Vašíček: Lovec záhad. Přednášku pořádá nakladatelství Mystery Film v sále Krajské knihovny Vysočiny.

16:30 Michal Konečný: Apollo a Marsyas. Příběh umění na Moravě. Publikace s rozsáhlou obrazovou přílohou vypráví dlouhý příběh umění na Moravě a vedle malířství, architektury a sochařství věnuje pozornost i lidem, kteří jsou s ním neodlučně spjati. Novou knihu představují nakladatelství Host a VUTIUM ve velkém sále Krajské knihovny Vysočiny.

 Sobota 7. října

9:30 Aleš Palán: Náčelník – kniha rozhovorů s Miloslavem Nevrlým. Pořádá nakladatelství Kazda ve velkém sále Krajské knihovny Vysočiny.

10:30 Petra Dvořáková: Pláňata. Křest nového románu pořádá nakladatelství Host v sále Krajské knihovny Vysočiny.

11:30 Umění meditovat aneb Jak nalézt vnitřní klid v dnešním světě. Pořádá nakladatelství Madal Bal v sále Krajské knihovny Vysočiny.

12:30 Alena Mornštajnová: Les v domě. Autorské čtení a besedu pořádá nakladatelství Host  v sále Krajské knihovny Vysočiny.

13:30 Vyhlášení vítěze literární soutěže Talent roku. Ocenění předává agentura Mám talent spolu s ředitelkou Podzimního knižního veletrhu v sále Krajské knihovny Vysočiny.

14:30 Tradiční setkání s Michalem Vieweghem v sále Krajské knihovny Vysočiny.

15:30 Petra Pospěchová: Atlas chutí Čech, Moravy a Slezska. Už jste někdy jedli řepance s pracharandou, jihlavskou kyselku nebo mrkvance z Polné? Seznamte se s recepty, chutěmi a tradicemi nejen Havlíčkobrodska (a celé oblasti Horácka). Pořádá nakladatelství Smart Press v sále Krajské knihovny Vysočiny.