34. Podzimní knižní veletrh bude 11. a 12. října 2024

33. Podzimní knižní veletrh se konal 6. a 7. října 2023 v Havlíčkově Brodě v Kulturním domě Ostrov a v Krajské knihovně Vysočiny. Vystavovalo na něm 143 nakladatelů a za dva dny ho navštívilo cca 14 000 návštěvníků.

Z více než 120 doprovodných programů návštěvníky nejvíce zaujala přednáška Petra Čorneje a představení jeho nové knihy Spory o Jana Žižku, beseda s Alenou Mornštajnovou o románu Les v domě, křest nového románu Petry Dvořákové Pláňata či nekorektní podcast Bohumila Pečinky a Petrose Michopulose Kecy & politika, ale své příznivce a diváky našly i všechny ostatní pořady. Všem autorům a nakladatelům patří za účast v doprovodném programu veletrhu velký dík.

Součástí veletrhu bylo již tradičně udílení cen. Cenu Kraje Vysočina za knihu spjatou s Vysočinou získala kniha Petra Čorneje Spory o Jana Žižku 1424 – 2024, kterou vydal Spolek Za záchranu rodného domu Jana Zrzavého. Cenu města Havlíčkova Brodu za nejkrásnější knihu veletrhu získala kniha Barbory Půtové a Jaroslava Róny Apokalypsy a vize z nakladatelství Books & Pipes. Cenu Tiskáren Havlíčkův Brod, a.s. za nejkrásnější dětskou knihu získala kniha Markéty Vítkové a Zbyňka Švehly Vozíčkov z nakladatelství Spolek pro Sedlčansko a Královéhradecko.  Cenu čtenářů Krajské knihovny Vysočiny a posluchačů Českého rozhlasu Vysočina získala kniha Andrey Buchtové Tam, kde končí cesta. Více na stránkách knihovny.

Cenu Littera Astronomica za propagaci astronomie v literatuře udílí Česká astronomická společnost již od roku 2002. Letos byla cena poprvé udělena in memoriam a získal ji Antonín Bečvář. Podrobnější informace o laureátovi najdete na stránkách České astronomické společnosti.

Druhým rokem byla udělena cena Talent roku za původní rukopis. V loňském roce ji agentura Mám talent udělila americkému autorovi Michaelu Shaheenovi za román o Karlu IV. Pátá královna, v letošním roce ji získal český autor Josef Farkaš za sbírku povídek Omrvinky. Více zde.

Příští 34. Podzimní knižní veletrh se bude konat 11. a 12. října 2024. První přihláška (od nakladatelství Golden Dog) přišla hned po skončení letošního ročníku, další přibývají. Všem nakladatelům, kteří se přihlásí do konce října zaručujeme jak letošní ceny, tak stejné místo jako letos. Přihlášku najdete na stránkách Přihláška na 34. Podzimní knižní veletrh – 34. Podzimní knižní veletrh (hejkal.cz), další informace o příštím ročníku veletrhu budeme průběžně doplňovat.