O nás

Obchod s potravinami otevřel v našem domě čp. 153 v Dolní ulici již v roce 1925 dědeček současného majitele Josef Hejkal s manželkou Boženou. Koupili dům od Františky a Františka Bílkových za 195 000 korun československých.

V celkové ceně trhové v obnosu 195 000 Kč jest již také obsažena cena trhová za celé zařízení obchodní místnosti. Toto spoluprodané zařízení obchodní místnosti sestává z těchto předmětů: veškerých regálů a pultů, v místnosti té se nacházejících, dále tří kávostrojů, jedné kompletní pražírny, dvou stolků ve vinárně, čtyř židlí světlé barvy, jednoho psacího stolu a tří kusů vah a to jedné balanční, jedné rámové bílé a jedné rámové mosazné s veškerým závažím v počtu dvaceti tří kusů,“ uvádí smlouva trhová z 27. dubna 1925.

Zakladatel firmy Josef Hejkal se narodil roku 1899 v chudé chalupnické rodině v nedaleké vesnici Kyjov jako druhý ze šesti dětí. Vyučil se v obchodě Václava Novotného ve Stráži nad Nežárkou, později pracoval v Přelouči, Mělníku a Kutné Hoře. V roce 1920 začal samostatně podnikat – s bratrancem Karlem Valentou obchodoval v Lípě s bramborami. V roce 1923 si – už s manželkou Boženou – pronajal obchod ve Světlé nad Sázavou, a konečně v roce 1925 koupil dům v Dolní ulici.

Josef Hejkal byl podnikavý člověk a obchod se mu dařil. Prodával běžné i exotické potraviny (mj. jižní ovoce), v plynové pražírně pražil kávu a burské oříšky, nabízel víno a vlastní likéry… V roce 1936 dům přestavěl na moderní obchodní podnik (v takové podobě, v jaké existoval až do roku 1991) a také založil velkoobchod, který zásoboval celé široké okolí. V době největšího rozmachu měla firma kolem patnácti zaměstnanců.

Hejkalův obchod byl znárodněn brzy po komunistickém puči v únoru 1948, jako jeden z prvních v Havlíčkově Brodě. Josef Hejkal v něm mohl ještě necelé dva roky zůstat jako řadový zaměstnanec, ale v roce 1950 musel odejít a až do důchodu pak pracoval v různých dělnických profesích. Nadále ovšem bydlel v bytě nad obchodem. Dům mu patřil až do 16. listopadu 1961, pak byl také znárodněn a Josef Hejkal se stal ve vlastním domě nájemníkem městského bytového podniku. V domě čp. 153 bydlel až do své smrti v roce 1974.
Potraviny se v domě prodávaly i po znárodnění a obchod patřil k nejoblíbenějším v Havlíčkově Brodě. Od poloviny osmdesátých let se stal tzv. večerkou – ve všední dny měl otevřeno až do 21 hodin, a navíc i v sobotu a v neděli dopoledne.

Hejkalova rodina získala dům zpátky 10. prosince 1990. Vedení obchodu se ujal vnuk zakladatele firmy Martin Hejkal. Dům mu byl vrácen, ale jak zásoby, tak veškeré zařízení obchodu si musel od státního podniku Potraviny koupit. Martin Hejkal otevřel obchod pod svým jménem 1. června 1991.

Také on obchod brzy rozšířil. Při první rekonstrukci v roce 1994 změnil orientaci původního obchodu jak stavebně, tak co do sortimentu. V menší pultové prodejně v Dolní ulici se začaly prodávat lahůdky a dárkové zboží, běžné potraviny se přesunuly do samoobslužné prodejny, vybudované z bývalého skladu. V roce 1997 se obchod zapojil do národního řetězce potravinářských prodejen Flop. Při další rekonstrukci v roce 2000 se prodejní plocha samoobsluhy rozšířila i o prostory bývalého dvora. V roce 2001 byl veškerý prodej zboží digitalizován. Zákazníci poznali tuto změnu tak, že staré mechanické pokladny byly nahrazeny elektronickými.

Přibylo i zaměstnanců. V roce 1991 v obchodě pracovalo pět prodavaček a jeden prodavač, dnes jich je více než 25. Na každé směně pracuje 11 stálých prodavaček a prodavačů a ještě několik brigádníků.

V roce 2017 byla ukončena zatím poslední rekonstrukce. Zadní trakt prodejny se výrazně zvětšil o velký obslužný pult s uzeninami, přibylo i chladicích vitrín pro stále se rozrůstající sortiment mléčných výrobků, zvětšily se i regály pro prodej pečiva a zeleniny. V květnu 2018 byla v prvním patře domu otevřena kavárna.

V současné domě jsme jediným plnosortimentním obchodem s potravinami v centru Havlíčkova Brodu a umožňujeme tak pohodlný a cenově dostupný nákup i seniorům, lidem bez auta, zaměstnancům úřadů a institucí v centru města a také ekologicky uvažujícím lidem, kteří nechtějí kvůli běžným nákupům jezdit autem na okraj města.

Zakládáme si na tom, že všechny naše potraviny jsou kvalitní a přitom cenově výhodné. Tam, kde je to možné, dáváme přednost místním a regionálním výrobcům a dodavatelům – z ekologických důvodů, a také proto, že chceme žít v hospodářsky živém a prosperujícím kraji, kde se lidem dobře daří. Naší specialitou jsou výborné chlebíčky (objednávky nově v kavárně na telefonním čísle 569 420 319) a dárkové balíčky v širokém cenovém rozpětí – hotové i nachystané přímo na objednávku podle přání (objednávky na tel. 569 420 320). V poslední době čím dál více rozšiřujeme i nabídku luštěnin a alternativních tzv. zdravých potravin