O nás

Kavárna Hejkal byla otevřená 22. května 2018, ale má za sebou dlouhou historii. V domě čp. 153 v Dolní ulici se dařilo obchodu a řemeslům již od 17. století. V první polovině 19. století se tu vystřídali příslušníci několika řemesel – pekař Wenzel Lampein, Valentin Posch či Matyáš Svoboda, obchodník Johann Wodiczka, krejčí Jan Blažek či řezník Jan Vodička. V roce 1887 zřídil Jan Veselý v zadním traktu domu v ulici Na Valech továrnu na pletené, vlněné a bavlněné zboží, tj. výrobu oblečení od rukavic, ponožek, až po punčochy, kamaše a vesty, která se stala základem pozdějšího PLEASu.

V roce 1925 zde začal prodávat potraviny dědeček současného majitele Josef Hejkal s manželkou Boženou. Tři dny po komunistickém puči, 28. února 1948, byl Hejkalův obchod znárodněn.

Potraviny se tu prodávaly i po znárodnění a obchod patřil k nejoblíbenějším v Havlíčkově Brodě.

Hejkalova rodina získala dům zpátky 10. prosince 1990. Vedení obchodu se ujal vnuk zakladatele firmy Martin Hejkal. Otevřel obchod pod svým jménem 1. června 1991.

Původní idea kavárny pochází již z třicátých let 20. století, kdy Josef Hejkal ve svém obchodě pražil vlastní kávu (a také burské oříšky) a nabízel víno a likéry. Brzy po otevření obchodu Martin Hejkal začal plánovat kavárnu. Hned od začátku měl představu samoobslužného lahůdkářství, nabízejícího kromě kávy a dalších kavárneských nápojů (čaje, čokolády, vína, osvěžujících limonád aj.) také chlebíčky, saláty, smaženky, zákusky a dorty.

Při první rekonstrukci prodejny v roce 1994 se náš důmpropojil se sousedním a v prvním patře se mnoho let prodávaly sportovní potřeby, a prostory se pak několik let využívaly jako sklad.

Dnešní podobu kavárny navrhl architekt Milan Stejskal z České Bělé. Pojal ji v elegantním a čistém finském stylu, a zdůraznil v ní i náš speciální vztah ke knihám. K Finsku odkazuje vycpaná losí hlava a skleněný lustr ve tvaru lososa, který je dílem světoznámého skláře Jana Exnara z Havlíčkova Brdou a uměleckého kováře Martina Stellera z Chlístova. Losí hlava pochází z obce Kauhajoki ve středním Finsku, losa tam zastřelili po roce 2000. Knihy v policích pocházejí vesměs z nakladatelství Hejkal. Slouží nejen jako dekorace. Zákazníci si jimi mohoi i listovat, a pokud je nějaká zaujme, mohou si ji též koupit.

Nábytkem kavárnu vybavilo studio FeSchu, kávovar San Remo dodala kolínské firma Mr. Alberto, která nám dodává i italskou kávu Diemme.