Informace pro tisk

29. Podzimní knižní veletrh se bude konat 11. a 12. října 2019 a jeho mottem budou Zločiny a tresty. Již teď , tři dny po skočení předchozího veletrhu, je přihlášeno několik prvních vystavovatelů, a je znám i první pořad doprovodného programu – shakespearovská přednáška profesora Martina Hilského.

28. Podzimní knižní veletrh se konal 5. a 6. října 2018 v Havlíčkově Brodě. zúčastnilo se 175 vystavovatelů. v doprovodném programu vystoupilo téměř 100 spisovatelů, přišlo kolem 17 000 návštěvníků – přesnější počet uvádět neumíme, protože naše vstupenkové knížečky jsou přenosné a s jednou vstupenkou tak veletrh navštěvuje několik členů rodiny či skupina přátel. To veletrhu sice ubírá část peněz ze vstupného, ale důležité je, aby přišlo co nejvíc čtenářů a milovníků knih, kvůli nim nakladatelé do Havlíčkově Brodu tak rádi jezdí.

Mottem veletrhu bylo Století samoty a na veletrh proto přijeli spisovatelé z několika zemí, které byly dříve součástí rakousko-uherské monarchie – Josef Haslinger z Rakouska, Viktor Horváth z Maďarska, Mariusz Surosz z Polska, Sabine Dittrich z Bavorska, Denis Peričič a Pavao Pavličič z Chorvatska, Anton Hykisch a Michal Hvorecký ze Slovenska a Mircea Dan Duta z Rumunska.

Z českých autorů měli návštěvníci největší zájem o Martina Hilského, Jiřího Padevěta, Zdeňka Svěráka, Zdenu Mašínovou, Michala Viewegha či Alenu Mornštajnovou, ale všechny programy vzbudily zájem a našly své příznivce.

Cenu Littera Astronomica získal Lukáš Grygar za překlad rozsáhlé tetralogie Stephena a Lucy Hawkingových Jirkova dobrodružství.

Ceny za nejkrásnější knihy veletrhu  získal Miloš Doležal a Nezávislý podmelechovský spolek za knihu o Z.M. Kudějovi Neklidný zadek mě pálí (Cena Kraje Vysočina), cenu města Havlíčkova Brodu za nejkrásnější knihu veletrhu získal Vladimír Prokop a nakladatelství Toužimský a Moravec za knihu Ilustrátoři dobrodružství, cenu Tiskáren Havlíčkův Brod, a.s. získalo nakladatelství Labyrint za knihu Dominica Wallimana a Bena Newmana Profesor Astrokocour – Hranice vesmíru a cenu čtenářů Krajské knihovny Vysočiny a posluchačů Českého rozhlasu Vysočina získalo nakladatelství Tváře za knihu Eduarda Stehlíka Jan Kubiš. Předsedkyní poroty byla Alena Mornštajnová, ceny předali hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek, starosta Havlíčkova Brodu Jan Tecl, ředitelka Tiskáren Havlíčkův Brod, a.s. Ludmila Dočkalová a ředitel Českého rozhlasu Vysočina Zdeněk Duspiva.

 

 

28. Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě se bude konat již za několik dní – v pátek 5. a v sobotu 6. října v Kulturním domě Ostrov v Havlíčkově Brodě.

Na veletrhu se představí více než 170 vystavovatelů.

Mottem veletrhu je Století samoty – sto let od rozpadu Rakouska Uherska – a na veletrhu vystoupí několik spisovatelů z bývalých rakousko-uherských zemí a jejich českých knih: Josef Haslinger z Rakouska (audiokniha Jáchymov), Sabine Dittrich z Německa (román Potomci mlčení), Mariusz Surosz z Polska (kniha Ach, ty Češky), Viktor Horváth z Maďarska (román Můj tank), Chorvaté Pavao Pavličić (román Dixieland) a Denis Peričić (povídky Až na krev), jediný česky píšící rumunský básník Mircea Dan Duta a dva autoři ze Slovenska: Anton Hykisch (romány Milujte královnu a Věřte císaři) a Michal Hvorecký (román Troll). Ukrajinskou autorku Sofii Andruchovyč (román Felix Austria) zastoupí její český překladatel Petr Kalina. Americká historička Mary Heimann představí knihu Československo, stát, který selhal.

Hvězdami veletrhu jsou ovšem především čeští autoři: Radek Malý, Petr Fiala, Vít Vlnas, Daniela Šafránková, Jiří Padevět, Václav Větvička, Michal Sýkora, Alena Mornštajnová, Michal Šanda, Irena Dousková, Martin Hilský, Zdena Mašínová, Jiří Žáček, IvanKraus, Radim Uzel, Petra Dvořáková, Michal Viewegh, Pavel Čech, Zdeněk Svěrák, Max Kašparů, Viktorie Hanišová, Jana Richterová, Eva Tvrdá a velmi mnoho dalších. Doprovodný program prosím sledujte na našich stránkách http://www.hejkal.cz/veletrh/doprovodny-program/.

28. Podzimní knižní veletrh zahájí Miroslava Němcová (v 10:00 na jevišti Kulturního domu Ostrov). Na následné tiskové konferenci (v 10:05 v salonku 1 v prvním patře) dále promluví starosta Havlíčkova Brodu Jan Tecl, náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina Jana Fischerová, maďarský spisovatel Viktor Horváth, ředitelka Krajské knihovny Vysočiny Jitka Hladíková (knihovna je hlavní spolupořadatelkou doprovodného programu), ředitelka Tiskáren Havlíčkův Brod, a.s. Ludmila Dočkalová, ředitelka Galerie výtvarného umění (která letos pořádá skvělou výstavu vedut Jana Antonína Venuta) Hana Nováková, ředitel muzea Vysočiny a zároveň autor knihy Konec 2. světové války na Havlíčkobrodsku Michal Kamp, tajemník České astronomické společnosti Pavel Suchan, ředitelka Havlíčkobrodské pobočky UniCredit Bank Dana Hozlarová a ředitelka veletrhu Markéta Hejkalová.

V pátek v 17 hodin udělí Česká astronomická společnost tradiční cenu Littera Astronomica za literární propagaci astronomie (letošním laureátem bude Lukáš Grygar) a ve 20 hodin budou v sále Staré radnice v Havlíčkově Brodě pod záštitou hejtmana Kraje Vysočina Jiřího Běhounka uděleny ceny za nejkrásnější knihy veletrhu: cena města Havlíčkova Brodu za nejkrásnější knihu veletrhu, cena Kraje Vysočina a Českého rozhlasu Vysočina za nejkrásnější knihu spjatou s Vysočinou a cenu Tiskáren Havlíčkův Brod, a.s., za nejkrásnější dětskou knihu. Předsedkyní poroty je v letošním roce spisovatelka Alena Mornštajnová.

Ve 21 hodin se v klubu Oko koná již tradiční koncert Rock for Book, tentokrát s Michalem Prokopem a Václavem Koubkem.

Všechny další informace najdete na stránkách www.herjkal.cz.

 

 

Novináři a blogeři jsou na Podzimním knižním veletrhu vítáni zdarma. Prosím, ohlaste se u pokladny, pořadatelé vás nasměrují do tiskového střediska v prvním patře, kde získáte program, katalog a veškeré další informace a pomoc.

Podzimní knižní veletrh má v pátek 5. října otevřeno od 10 do 19 hodin a v sobotu 6. října od 9 do 17 hodin. Dvoudenní slosovatelná vstupenková knížečka s mnoha kupony na slevy u výstavních stánků stojí 60 Kč, ale ti, kdo si schovali kupon loňské vstupenky, si ji mohou koupit jen za 18 Kč.

Podrobný a průběžně aktualizovaný doprovodný program, seznam vystavovatelů a všechny další informace o veletrhu hledejte – a nacházejte – na stránkách www.hejkal.cz.

 

 

O loňském veletrhu

27. Podzimní knižní veletrh se konal v pátek a v sobotu 20. a 21. října v Kulturním domě Ostrov v Havlíčkově Brodě.

Veletrh byl rekordní jak do počtu vystavovatelů – celkem jich nakonec bylo 179, tak návštěvníků – těch během dvou veletržních dnů přišlo víc než 17 000. Myslím, že obě ta čísla jsou už hraniční, víc lidí by se do Kulturního domu Ostrov ani nevešlo. Mimořádný zájem vystavovatelů lze možná vysvětlit i tím, že letos ještě nakladatelé, kteří prodávali své knihy, nepodléhali systému EET, nemuseli si tedy pořizovat mobilní pokladny, řešit wifi atd. a mohli se soustředit pouze na knihy a autory. Doufám ale, že to nebyl jediný důvod a že příští rok nakladatelů nebude o moc méně.
Povedl se i doprovodný program, i když několik oblíbených autorů (mj. Ivan Kraus) na poslední chvíli ze zdravotních důvodů nepřijelo. Důležité je, že každý program vzbudil zájem, i když na prezentaci litevského románu Jurgise Kunčinase Tula pochopitelně přišlo méně lidí než např. na autogramiádu a Listování Roberta Fulghuma.O něj byl opravdu velký zájem, stejně jako o diskusi Lukáše Hejlíka s několika blogery o propagaci knih na Instagramu (a mnoho dalších pořadů). Ale největší zájem asi vzbudila – ostatně jako každý rok – shakespearovská přednáška Martina Hilského, tentokrát na téma Julius Caesar. Letos jsme ji poprvé přesunuli do větších prostor mimo veletrh, do sálu Staré radnice, a trochu jsme se s pořádajícím nakladatelstvím Atlantis obávali, zda ho lidé zaplní. Obava se ale ukázalo úplně zbytečná a s panem profesorem Hilským jsme se domluvili na přednášce na příští rok. Za skvělou spolupráci nejen při organizaci této přednášky musím a chci poděkovat Krajské knihovně Vysočiny. Velkou radost mám i z toho, že v doprovodném programu četl spisovatel Jáchym Topol, který den po veletrhu získal státní cenu za literaturu.
Naopak dosti kontroverzní ohlasy vzbudila autogramiáda Jiřího Kajínka. Mně samotné se ta myšlenka moc nelíbila a s nakladatelem jsme ji zvažovali, ale nakonec jsem se rozhodla respektovat svobodu každého vystavovatele propagovat na svém stánku knihy tak, jak uzná za vhodné. Všem, jichž se tato autogramiáda dotkla, chci poděkovat za respekt k svobodě ostatních.