Informace pro tisk

29. Podzimní knižní veletrh – tisková informace k 1. říjnu

Již velmi brzy, za 11 dní, se v Havlíčkově Brodě bude konat 29. Podzimní knižní veletrh – 11. a 12. října v Kulturním domě Ostrov. Vystavovatelé se stále hlásí. K dnešnímu dni je přihlášených celkem 170 vystavovatelů a zbývá jedno poslední volné tržní místo. Stále přibývá i autorů, kteří vystoupí v doprovodném programu veletrhu. K dnešnímu dni jich je 71, ale několik zajímavých jmen má účast ještě potvrdit.

Motto veletrhu Zločiny a tresty odkazuje k tématu vin a odpuštění v historii i v mezilidských vztazích a také k detektivní literatuře. Polský autor kriminálníchm románů Zygmunt Miloszewski účast na poslední chvíli bohužel zrušil, ale nakladatelství Host připravilo prto návštěvníky veletrhu náhradu více než adekvátní: Petra Dvořáková, která loni vzbudila pozornost románem Dědina, představí svůj nový román Chirurg. Pozoruhodný slovenský spisovatel Pavol Rankov představí skvělou knihu Legenda o jazyku, v níž se prolínají hrůzy normalizační doby s legendou o Janu Nepomuckém. Ze Slovenska přijede ještě jeden autor, Jozef Banáš.

Na veletrhu se představí mnoho mladších českých autorek a autorů – možná dosud ne tak známých, ale o to zajímavějších: Ondřej Buddeus, Lidmila Kábrtová, Martin Jun, Karel Osoha, Ondřej Kavalír, Petr Bobek, Dora Kaprálová, Tomáš Crlík, Eva Tvrdá, Jiří Lojín, Milan Sochora, Lenka Šíková a Jan Marek Šík, Danka Šárková, Michal Vrba, Viktorie Hanišová, Kristýna Freiová a mnoho dalších.

Ani letos ovšem nebudou chybět známí a oblíbení hosté veletrhu: Martin Hilský, Jiří Grygar, Arnošt Vašíček, Václav Větvička, Michal Viewegh, Aleš Palán, Irena Dousková a další.

Návštěvníci veletrhu mohou letos vyhrát neobvyklé množství cen – celkem 44! Kromě knižních kolekcí jsou mezi nimi zájezdy do Maďarska, víkendy v hotelu Brixen, kolekce francouzských vín, předplatné Deníku N, poukazy do kavárny Hejkal… ale knihy vysoce převažují, tak jak to má na knižním veletrhu být.

Veletrh bude otevřen v pátek 11. října od 10 do 19 hodin a v sobotu 12. října od 9 do 17 hodin. Všechny další informace jsou na stránkách http://www.hejkal.cz/veletrh/.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

První tisková zpráva o 29. Podzimním knižním veletrhu

29. Podzimní knižní veletrh se bude konat v pátek a v sobotu 11. a 12. října 2019 v Kulturním domě Ostrov v Havlíčkově Brodě. V pátek 11. října bude veletrh otevřen od 10 do 19 hodin, v sobotu 12. října od 9 do 17 hodin. Dvoudenní slosovatelná vstupenka s kupony na slevy u sedmi nakladatelů, s volnou vstupenkou do Muzea Vysočiny a Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě a Galerie 8smička v Humpolci a dalšími výhodami stojí 60 Kč, ale kdo si uschoval kupon z loňské knížečky, dostane ji za pouhých 19 Kč.

K datu uzávěrky je přihlášeno 163 vystavovatelů. K dlouhodobým a tradičním nakladatelstvím jako je Academia, Host, Argo, Moba, Munipress, Karolinum, Portál, Dauphin, Olympia, Paseka, Šulc – Švarc, Meander, Petrkov a velkému množství dalších letos přibývá překvapivě hodně nových vystavovatelů: Deník N, jakost, Didaktická hra, CBS, Nemohu jinak, Leges, Usborne Books, Prostor, Naše vojsko, Beskydy, Jonathan Livingston, Bylo nebylo aj.

Mottem letošního ročníku veletrhu jsou Zločiny a tresty. Zločin a trest Fjodora Dostojevského je jeden z největších světových románů. Motto je poctou velké literatuře, otevírá téma vin a odpouštění v novější i dávné historii a v mezilidských vztazích, a odkazuje na detektivky a kriminální příběhy, které zaujímají čím dál větší část knižní produkce.

Většina návštěvníků si z letošního veletrhu odnese víc knih, než za kolik zaplatí. Neznamená to, že by měli knihy krást, aby se přiblížili k mottu veletrhu, nýbrž to, že nakladatelé si pro ně letos připravili mnoho akcí a dárků. Každý, kdo si na veletrhu koupí aspoň dvě knihy, si při odchodu může vybrat dárek – jednu knihu z nakladatelství Paseka zdarma. Další stovky nebo možná tisíce knih čekají na návštěvníky veletrhu při tradičním losování. Nejenom knih. Mohou vyhrát čtyřdenní zájezd do maďarských termálních lázní Bükfürdő od cestovní kanceláře M TOUR a kolekci francouzských vín od firmy Pozdní sběr, 10 x online předplatné Deníku N, velké knižní ceny z Domu knihy Kanzelsberger – každou v hodnotě 4 000 Kč podle vlastního výběru, kolekce knih a audioknih z nakladatelství Tebenas v hodnotě 4 000 Kč, skvělé knihy z nakladatelství Host, jakost, Nakladatelství Masarykovy univerzity, Anahita, Danka Šárková, Šulc-Švarc, Dauphin, Smart Press, Jonathan Livingston, Beskydy, Ronado, Cesta domů, Novela bohemica, Jan Vašut, Lingea, Studio Trnka, Jota, B&P Publishing, Hejkal aj., vstupenku na Ivana Hlase a koncert Rock for Book a další zajímavé ceny.

Ceny na veletrhu mohou získat i autoři (Litteru Astronomicu za propagaci astronomie) a nakladatelé. Město Havlíčkův Brod, Kraj Vysočina, Český rozhlas Vysočina a Tiskárny Havlíčkův Brod, a.s. jim udělí ceny za nejkrásnější knihy veletrhu. Soutěž pořádá Krajská knihovna Vysočiny pod záštitou hejtmana MUDr. Jiřího Běhounka, předsedou poroty je Miloš Doležal.

Bohatý doprovodný program je tradičně určen jak odborné, tak široké čtenářské veřejnosti. Odborné, zejména knihovnické veřejnosti je určen celostátní akviziční seminář a následný nakladatelsko-knihovnický aperitiv, Čtenářské lekce z nakladatelství Meander, přednáška o využití komiksu nejen v knihovnách. Letošní novinkou je „odborný program pro děti“ – Dílna malého novináře s Michaelou Veteškovou.

Patrně nejoblíbenějším doprovodným pořadem veletrhu je přednáška profesora Martina Hilského. Ta letošní má název Shakespearovy Čechy aneb Zimní pohádka. Mnoho posluchačů jistě přiláká i přednáška Jiřího Grygara o astronomických novinkách. A mnoho dalších spisovatelek a spisovatelů: Pavol Rankov, Zdena Mašínová, Zygmunt Miloszewski, Aleš Palán, Ondřej Buddeus, Petr Bobek, Ivan Kraus, Lidmila Kábrtová, Irena Dousková, Dora Kaprálová, Martin Jan Stránský, Václav Větvička, Michal Viewegh, Arnošt Vašíček, Eva Tvrdá, Jozef Banáš, Viktorie Hanišová, autoři, sdružení ve Středisku východočeských spisovatelů a mnoho mnoho dalších.

Jim všem patří velké poděkování za to, že na veletrh přijeli. Velmi ráda děkuji i všem sponzorům a dalším příznivcům: Tiskárnám Havlíčkův Brod, a.s., Kraji Vysočina a Krajské knihovně Vysočiny, Městu Havlíčkův Brod, Českému rozhlasu Vysočina, České astronomické společnosti, Galerii výtvarného umění a Muzeu Vysočiny v Havlíčkově Brodě a havlíčkobrodské pobočce UniCreditBank, Slovenskému institutu v Praze, cestovní kanceláři M TOUR, Letní žurnalistické škole, Deníku N, humpolecké galerii 8smička, hotelu Brixen a mnoha dalším. Největší poděkování patří stejně jako každý rok čtenářům. Doufám, že se jim bude na veletrhu líbit a že přijdou i na ten příští. Jubilejní 30. Podzimní knižní veletrh bude 23. a 24. října 2020.

Další informace lze získat u ředitelky veletrhu Markéty Hejkalové, tel. 777 616 158, e-mail marketa@hejkal.cz.