Informace pro tisk

29. Podzimní knižní veletrh se bude konat 11. a 12. října 2019 a jeho mottem budou Zločiny a tresty. Již teď , v březnu 2019, jsou obsazeny tři čtvrtiny tržních míst. Je znám i první pořad doprovodného programu – shakespearovská přednáška profesora Martina Hilského – a několik dalších hostů: Michal Viewegh, Michal Šanda, Eva Tvrdá, Arnošt Vašíček a další.

28. Podzimní knižní veletrh se konal 5. a 6. října 2018 v Havlíčkově Brodě. zúčastnilo se 175 vystavovatelů. v doprovodném programu vystoupilo téměř 100 spisovatelů, přišlo kolem 17 000 návštěvníků – přesnější počet uvádět neumíme, protože naše vstupenkové knížečky jsou přenosné a s jednou vstupenkou tak veletrh navštěvuje několik členů rodiny či skupina přátel. To veletrhu sice ubírá část peněz ze vstupného, ale důležité je, aby přišlo co nejvíc čtenářů a milovníků knih, kvůli nim nakladatelé do Havlíčkově Brodu tak rádi jezdí.

Mottem veletrhu bylo Století samoty a na veletrh proto přijeli spisovatelé z několika zemí, které byly dříve součástí rakousko-uherské monarchie – Josef Haslinger z Rakouska, Viktor Horváth z Maďarska, Mariusz Surosz z Polska, Sabine Dittrich z Bavorska, Denis Peričič a Pavao Pavličič z Chorvatska, Anton Hykisch a Michal Hvorecký ze Slovenska a Mircea Dan Duta z Rumunska.

Z českých autorů měli návštěvníci největší zájem o Martina Hilského, Jiřího Padevěta, Zdeňka Svěráka, Zdenu Mašínovou, Michala Viewegha či Alenu Mornštajnovou, ale všechny programy vzbudily zájem a našly své příznivce.

Cenu Littera Astronomica získal Lukáš Grygar za překlad rozsáhlé tetralogie Stephena a Lucy Hawkingových Jirkova dobrodružství.

Ceny za nejkrásnější knihy veletrhu  získal Miloš Doležal a Nezávislý podmelechovský spolek za knihu o Z.M. Kudějovi Neklidný zadek mě pálí (Cena Kraje Vysočina), cenu města Havlíčkova Brodu za nejkrásnější knihu veletrhu získal Vladimír Prokop a nakladatelství Toužimský a Moravec za knihu Ilustrátoři dobrodružství, cenu Tiskáren Havlíčkův Brod, a.s. získalo nakladatelství Labyrint za knihu Dominica Wallimana a Bena Newmana Profesor Astrokocour – Hranice vesmíru a cenu čtenářů Krajské knihovny Vysočiny a posluchačů Českého rozhlasu Vysočina získalo nakladatelství Tváře za knihu Eduarda Stehlíka Jan Kubiš. Předsedkyní poroty byla Alena Mornštajnová, ceny předali hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek, starosta Havlíčkova Brodu Jan Tecl, ředitelka Tiskáren Havlíčkův Brod, a.s. Ludmila Dočkalová a ředitel Českého rozhlasu Vysočina Zdeněk Duspiva.