30. Podzimní knižní veletrh – informace o současné situaci

30. Podzimní knižní veletrh – informace o současné situaci

30. Podzimní knižní veletrh proběhne podle plánu 23. a 24. října 2020 v Kulturním domě Ostrov v Havlíčkově Brodě, pokud se do té doby vládní nařízení nezpřísní a jeho konání neznemožní.

Proběhne ovšem ve velmi upravené podobě, kterou jsme konzultovali s Krajskou hygienickou stanicí v Jihlavě. Bude rozdělen do dvou sektorů (přízemí a prvního patra), do každého z nich se bude vcházet zvláštním vchodem. Veletrh samotný proběhne jako čistě prodejní akce (tím se vrací ke svým počátkům). Doprovodné programy jsme upravili tak, aby všechny mohly proběhnout v prostoru PEN – salonku před restaurací, kde se podle počasí odehrají buď na venkovní terase (pro 20 lidí) nebo ve vnitřním salonku (pro 10 lidí). Doprovodný program bude velmi pravděpodobně streamován. Autogramiády a křty knih se patrně uskuteční na vyhrazeném místě před vchodem do Kulturního domu Ostrov, případně uvnitř, ale v dostatečně velkém prostoru.

Podstatně méně je i vystavovatelů. Řada z nich v posledních dnech odřekla a jejich počet klesl na 83 – což je přesně tolik, jako jich bylo před téměř třiceti lety, na prvním Podzimním knižním trhu v roce 1991. Důležitou změnou pro návštěvníky je i to, že na veletrhu se nebude vybírat vstupné – chceme se vyhnout frontám a tlačenicím a také povzbudit návštěvníky a dát jim k jubilejnímu 30. veletrhu v tomto divném roce aspoň malý dárek. Tím, že nebudou vstupenky, logicky odpadne i jejich losování. Místo vstupenky si návštěvníci budou moct koupit speciální veletržní knihu Země skrytých úsměvů. Kniha stojí 349 Kč, ale na veletrhu se bude prodávat za mimořádnou cenu 269 Kč, případně s poukázkou na slevu vstupného na příští rok za 299 Kč.

Země skrytých úsměvů obsahuje 30 povídek, které přímo pro veletrh napsalo 30 známých českých spisovatelek a spisovatelů. Knihu doplňují 4 texty 3 již nežijících autorů: dva fejetony Ludvíka Vaculíka, věnované Podzimnímu knižnímu veletrhu, méně známý úryvek ze začátku Zdivočelé země Jiřího Stránského a ukázka z románu Prostopášný modlitební mlýnek finského humoristy Arta Paasilinny (jediného zahraničního autora knihy). Paasilinna v ní píše o havlíčkobrodském veletrhu, neboť to při jeho návštěvě čtenářům slíbil a jako správný Fin slib dodržel.

Čtení a autogramiády autorů Země skrytých úsměvů budou tvořit jádro doprovodného veletržního programu. Číst a podepisovat budou: Petra Dvořáková, Viktorie Hanišová, Lidmila Kábrtová, Miloš Doležal, Jiří Padevět, Miloš Urban, Ivan Kraus, Jiří Kratochvil (jeho pozdrav veletrhu přečte Markéta Hejkalová), Michal Šanda, Petr Bobek, Jiří Grygar, Jiří Dědeček, Aleš Palán, Jaroslav Čejka, Eva Tvrdá, Jiří Lojín, Irena Obermannová, Martin Reiner, Michal Vrba, Martin Patřičný, Dora Čechova, Ivana Pecháčková a Michal Viewegh.

Z dalších programů se návštěvníci mohou těšit na besedu s generálem Petrem Pavlem a diplomatem Petrem Kolářem na téma Naše bezpečnost v čase globální pandemie, setkání s rakouským bestselleristou Andreasem Pittlerem (který je odhodlán kvůli veletrh přeplavat Dyji, kdyby se sem z Vídně jinak nedostal) a uvedení knihy Případ podivné sebevraždy, prvního dílu ze série historických krimi Vídeňské zločiny, besedu s Janem Beránkem, autorem knihy Pátrání po Silvestrovi, v níž píše o osudech svého prastrýce, zaměstnance Baťových závodů v Singapuru, samostatná čtení Evy Tvrdé a Michala Viewegha, setkání s nejproduktivnějším českým autorem literatury faktu Martinem Nekolou, besedu s Martinem C. Putnou o knize Karla Čapka Skoro modlitby, autogramiády Ivana Krause, Zuzany Holčíkové, Jakuba Kroulíka, Tomáše Hanáka, Františka Skály, Lenky Vychodilové a Šárky Dankové, kreslení pastelkami s Marií Brožovou a s velkou pravděpodobností i na divadelní přednášku profesora Martina Hilského Shylockův stín – Shakespearův Kupec benátský.

Rozhodnutí, zda jubilejní 30. Podzimní knižní veletrh zrušit nebo přes všechna omezení přece jen uspořádat, bylo velmi těžké. Na jedné straně byl strach z nákazy, chaotická vládní nařízení, která se mohou změnit z minuty na minutu, nejistota, jak zareagují návštěvníci. Na druhé straně – pro veletrh – třicetiletá tradice a snaha dodržet slovo, nezklamat lidi, kteří se na veletrh těší. Peníze v rozhodování velkou roli nehrály, protože tento a patrně i příští veletrh budou ztrátové v každém případě. Vystavovatelům, kteří letošní účast zrušili, převádíme poplatky na příští rok, od návštěvníků nevybíráme vstupné, ovšem nájem Kulturního domu Ostrov, pořadatelskou službu, výlep plakátů a další náklady platíme jako každý rok. Nakonec rozhodlo to, že velká většina autorů a (o něco) větší část vystavovatelů se i v těchto nepříznivých podmínkách rozhodla na veletrh přijet. Pevně doufám, že přijdou i návštěvníci – pro ty veletrh nepředstavuje o nic větší riziko než nákup v supermarketu, ale radost jim přinese mnohem větší.

V pátek 23. října bude veletrh otevřen od 10 do 19 hodin. V 10:05 proběhne v sousední nové budově Krajské knihovny Vysočiny úvodní tisková konference a veletrh zahájí předseda Senátu Miloš Vystrčil. Ve 20 hodin by v sále Staré radnice mělo pod záštitou hejtmana Vysočiny proběhnout vyhlášení nejkrásnějších knih veletrhu, ale to bude potvrzeno až po 19. říjnu, a od 20:30 by se měl v klubu Oko konat další z koncertů Rock for Book, tentokrát zahraje M.T.O. Universal – Tomáš Hanák, František Skála, Aleš Najbrt a další hvězdy ze Sklepa. V sobotu 24. října bude veletrh otevřen od 9 do 17 hodin.

Doufáme, že další vládní nařízení už veletrh neohrozí, ale úplně vyloučené to není. Aktuální informace sledujte na našich stránkách http://www.hejkal.cz/veletrh/.